ادامه رویای اروپا، ( سفری 12 روزه به آلمان, پرتغال و اسپانیا)

4.6
از 22 رای
تقویم ۱۴۰۳ لست‌سکند - جایگاه K - دسکتاپ
دردانه‌های اروپایی را بهتر بشناسیم! + تصاویر

bn92.jpg

به نام آو که سفر را آفرید

( و سیرو فی الارض)

مقدمه:

در ابتدا تشکر میکنم از وبسایت خوب لست سکند و مدیریت آن جناب عسگری عزیز که این امکان را برای ما فراهم میکنند تا خاطرات سفرهایمان را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم. سعی ام بر آنست که همه جزییات سفرمان را با زبانی ساده بیان کنم پس اگر اشکالی بود پیشاپیش پوزش میطلبم.

 پس از نگارش سفرنامه جامع اروپا( دور اروپا در سی و سه روز) و سفر به ۹ کشور و ۱۵ شهر اروپایی و پس از گذشت یک سال مجددا تصمیم به سفر گرفتم. در سفر اول به اروپا و آشنایی با فرهنگ های مختلف سر از پا نمی شناختم تا مجدداً به این قاره سرسبز و پر رمز و راز سفر کنم. در سفرنامه اول کامنت های فراوان گرفتم.  عده‌ای گله می‌کردند که چرا نحوه اخذ ویزا از سفارت آلمان را به طور کامل بیان نکردید و عده‌ای می‌گفتند چرا اطلاعات اماکن توریستی را با جزئیات ننوشتید. در این سفر نامه نحوه اخذ ویزا را به طور کامل توضیح خواهم داد و اما در مورد اماکن توریستی امروزه با توجه به گستردگی و فراگیر بودن اینترنت با جستجویی ساده می توان اطلاعات اماکن توریستی را به دست آورد. سعی می‌کنم جنبه‌های دیگر سفر, نکات مهم واطلاعات اماکن توریستی را نیز بازگو کنم. و اما  بعد

0.jpg

   سایتهای مفید  

انتخاب زمان سفر

 با توجه به تغییر شغلم و اینکه قبل از سفر دوم به اروپا تغییر شغل دادیم و با همسرم تصمیم گرفتیم خودمان آموزشگاه گردشگری و زبان انگلیسی افتتاح کنیم تنها زمانی که می‌توانستیم سفر کنیم در تعطیلات نوروز97 بود. علاوه بر آن چون زمان سفرمان مصادف بود با شروع ماه آوریل طبیعتا شهرها زیاد شلوغ نبودند و قیمت هتلها نیز زیاد بالا نبودند. فقط کمی خنک بود که با لباس گرم این مشکل نیز حل میشد و خوشبختانه موقع سفرمان درجه هوا بین 19 تا 22 درجه متغیر بود. به دلیل اینکه درگیر تاسیس آموزشگاه بودم تصمیم گرفتیم در نوروز سفر کنیم  و چون بازدید مهمی برای آموزشگاه داشتیم باید تا تاریخ ۸ فروردین صبر میکردیم تا بازدید انجام شود و پس از آن سفر را شروع می‌کردیم. پس از بازدید روز ۹ فروردین بلیط هواپیمایی ماهان از تهران به مونیخ و پرواز برگشت از بارسلونا به تهران را به مبلغ چهار میلیون و 980 هزار تومان برای دو بزرگسال و یک کودک دو سال و نیمه که قیمت بزرگسال حساب می‌شد خریداری کردم.

 1.jpg

جزییات بلیط پرواز هواپیمایی ماهان

 

 

در مقایسه با پروازهای دیگر قیمت عالی بود.

لازم به ذکر است زمان سفر ما یورو حدود ۶۸۰۰ بود و نکته جالب و قابل تامل دیگه اینکه درسفر اول ما به اروپا بلیط ترکیش را از اصفهان به مونیخ و از بارسلونا به اصفهان برای دو بزرگسال و یک نوزاد ۱۶ ماهه به مبلغ ۳ میلیون و صدهزار خریداری کرده بودیم. و در حال حاضر حدود 12 میلیون تومان بود.

 

جزییات و نحوه اخذ ویزای شنگن از سفارت آلمان

 از قبل می دانستم که نوبت گرفتن از سایت سفارت آلمان بسیار وقت گیر است پس در تاریخ ۲۰ شهریور ۹۶ برای دریافت وقت مصاحبه اقدام کردم. حال چرا سفارت آلمان؟ به دلیل این که دوستم از مونیخ می توانست دعوتنامه بفرستد و یک بار هم از طریق سفارت منظم آلمان ویزای ۴۵ روزه گرفته بودم.

2.jpg  

نمونه دعوتنامه از مونیخ

   3.jpg

نمونه دعوتنامه از مونیخ 

جزئیات گرفتن وقت از سفارت آلمان

مرحله اول:  ورود به سایت سفارت آلمان به آدرس teheran.diplo.deو کلیک بر روی گزینه روادید- روادید شنگن- پر کردن فرم آنلاین مورد نظر

 پس از ثبت موفقیت آمیز نام و نام خانوادگی و شماره پاسپورت ایمیل اولی به ایمیل شما ارسال خواهد شد که در صورت درست نبودن اطلاعات می توانید آن را کنسل کنید. پس از حدود ۴ الی ۵ ماه بعد ایمیل دوم حاوی اطلاعات مربوط به زمان و تاریخ مصاحبه را دریافت خواهید نمود که پروسه انتظار برای درخواست بنده و خانواده به شرح ذیل بود.

 ثبت درخواست در سایت سفارت ۲۰ شهریور96

 •  ایمیل اول ۲۰ شهریور ۹۶
 •   ایمیل دوم 8 آذر ماه ۹۶
 • زمان مصاحبه 21 دی ۹۶

 نکته مهم و لازم به ذکر اینکه به دلیل زمان انتظار بین ۴ تا ۵ ماه  برای ویزای شینگن هم اکنون به منظور کوتاه کردن این بازه سفارت آلمان سیستم وقت گرفتن برای ویزای شینگن را به شرکت ویزا متریک( شرکت رهیاب گذر آرتا) سپرده است که البته مشکل و عیب آن این است که علاوه بر ۶۰ یورو هزینه صدور ویزای شینگن می بایستی مبلغ ۱۹ یورو به این شرکت نیز پرداخت شود.

  مرحله دوم: آماده کردن مدارک به صورت کامل و منظم.  می توانید چک لیست مربوطه را از سایت دانلود کنید البته بنده به طور خلاصه برای شما عزیزان مدارک را ذکر میکنم. اصل فرم تقاضانامه پر شده و امضا شده

 •  پاسپورت امضا شده با خودکار مشکی
 •  رزرو هتل
 • رزرو هواپیما( دقت کنید رزرو کافی است نیازی به خرید قطعی نیست. )میتوانید از طریق سایت هواپیمایی ترکیش اقدام کنید و در پایان گزینه pay later را بزنید)
 •  دعوت نامه معتبر
 •  بیمه مسافرتی تا سقف ۲۰ هزار یورو (نکته مهم اینکه در حال حاضر بیمه رایش شوتز دیگر مورد قبول سفارت نیست که در سایت سفارت هم ذکر شده است.)
 •  نامه اشتغال به کار( ما چون مجوز آموزشگاه داشتیم آن را به همراه اساسنامه بردیم. اگر کارمند باشید میتوانید از شرکتتان نامه را بگیرید و مهم نیست به سفارت آلمان نوشته شده باشد یا خیر فقط مهم این است که ذکر شده باشد در تاریخ سفرتان میتوانید از مرخصی استفاده کنید.)
 •  سوابق بیمه ( با مراجعه به اداره بیمه به راحتی میتوانید آن را دریافت کنید. فقط از قبل خودتان یک درخواست بنویسید)
 •  گواهی تمکن مالی از بانک( نکته اینکه مدارک نیازی به ترجمه ندارند و به زبان فارسی مورد قبول هستند فقط گواهی تمکن مالی را از بانک مربوطه بخواهید  به زبان انگلیسی برای شما صادر کند)

 

در روز مصاحبه چه میپرسند و چه کارهایی انجام میشود؟

 مصاحبه ما روز دهم بهمن ماه ساعت ۷ صبح بود بدون معطلی وارد شدیم و از آنجا وارد اتاقکی شدیم که پاسپورتهایمان را چک کردند و رسیدی دادند که شماره نوبت شما و باجه ای که با شما مصاحبه میکند را در آن نوشته اند. چون که ما بچه  کوچک داشتیم( پردیس ۲ سال و نیمشه) به ما گفتند در حیاط منتظر باشیم تا سریعتر مصاحبه انجام شود و داخل سالن که خیلی شلوغ بود نرویم. پس از حدود ۱۵ دقیقه انتظار و احوالپرسی با افراد منتظر, نوبت مصاحبه ما شد. مصاحبه راس ساعت 8 تمام شد یعنی یکساعت طول کشید.  نکته بسیار جالب اینکه مصاحبه ما دقیقا با همان خانمی بود که سال قبل مصاحبه مان را انجام داده بود.  خودش درون سیستم چک کرد و این موضوع را متوجه شد و گفت یه نکته جالب براتون بگم که من پیش دستی کردم و برایش گفتم . کلی از حافظه من تعریف کرد. چون مرتبه دوم بود انگشت نگاری انجام نشد. سوالات  معمول پرسیده شد.

 چرا به آلمان می‌روید؟

 کجا اقامت می کنید؟

 شغلتان  و منبع درآمدتان چیست؟

شخص دعوت کننده چه نسبتی با شما دارد و چگونه او را میشناسید؟

در حال حاضر چقدر پول در حسابتان دارید؟

دقت داشته باشید به همه سوالات با صداقت کامل جواب دهید و چیزی نگویید که نتوانید اثبات کنید.

 مصاحبه خوب پیش رفت.  هزینه صدور روادید به مبلغ ۱۲۰ یورو برای خودم و همسرم ( نفری 60 یورو- کودکان رایگانند) را پرداخت کردم . مبلغ ۴۰ هزار تومان هزینه پست دی اچ ال برای ارسال گذرنامه ها به اصفهان را پرداخت کردم.

 4.jpg

 رسید پرداخت هزینه روادید شنگن

 

 

  این بار گذرنامه های مان به جای ۱۴ روز ۸ روزه آمد و نکته مهم اینکه از طریق پیامک اطلاع‌رسانی می‌شد که پرونده شما در چه وضعیتی قرار دارد و من هم ۹۹ درصد مطمئن بودم که ویزا میگیریم.  و خوشبختانه طبق تاریخهای درخواستی برای 15 روز ویزا گرفتیم.

از قبل برنامه سفرمان را به شرح زیر آماده کرده بودم.

5.jpg

 برنامه سفر 12 روزه به اروپا ( مونیخ, فارو , سویل, مادرید, بارسلونا) 

 

روز اول -یکم آوریل2018 - یکشنبه -ورود به مونیخ زیبا

 به دلیل مراسم ازدواج دایی خانمم روز ۱۱ فروردین بعد از مراسم حدود ده شب با ماشین به سمت فرودگاه امام خمینی راهی شدیم. حدود ساعت ۳ نیمه شب به فرودگاه رسیدیم. باد بسیار شدید و سردی می وزید که همه را شوکه کرده بود. پارکینگهای فرودگاه امام به قدری شلوغ بودند که ما را به پارکینگ شماره ۴ راهنمایی کردند. ماشین را پارک کردیم وسایلمان را برداشتیم و با اتوبوس های رایگان به سالن فرودگاه رفتیم. گیت باز شده بود  کارتهای پرواز را گرفتیم و به سمت گیت مورد نظر رفتیم. پرواز سر ساعت ۶:45 صبح بدون تاخیر انجام شد و حدود 9:30 صبح به وقت آلمان در فرودگاه بین المللی مونیخ فرود آمدیم.  

6.jpg

     نمایی از فرودگاه بین المللی مونیخ

7.jpg

 نمایی دیگر از فرودگاه بین المللی مونیخ

 نکته بسیار جالب اینکه حدود ۴۰ نفر در پرواز بودند که هر شخصی به راحتی می توانست در ردیف وسط دراز بکشد تا بخوابد ما هم از این مزیت استفاده کردیم  .در  فرودگاه مونیخ فروشگاهی بود به اسم Muller که از سال قبل می‌دانستیم قیمت های خوبی دارد.

8.jpg

فروشگاه MULLER  در فرودگاه مونیخ 

 خانمم حدود ۷۰ یورو لوازم آرایشی خرید کرد و بعد از حدود یک ساعت   از طریق دستگاههای موجود در فرودگاه بلیط مترو به مبلغ 22.5 یورو برای دو نفر خریدیم و راهی مرکز شهر شدیم .

9.jpg

 دستگاههای خرید بلیط مترو 

حدود ساعت ۱۲ اتاق را تحویل گرفتیم اسم هتل ما هتل Hotel Amba هتل ۳ ستاره بود که برای دو شب اقامت  مبلغ ۱۵۰ یورو (برای هر شب ۷۵یورو ) پرداخت کرده بودیم. امتیاز این هتل در سایت بوکینگ هفت و نیم بود و امتیاز لوکیشن آن 6/8 بود. مزیت این هتل این بود که دقیقا روبروی هاپت بان هوف  ( ایستگاه مرکزی قطار) واقع شده بود و شما به راحتی به ایستگاه قطار دسترسی داشتید.

10.jpg

هتل Amba 

11.jpg

  موقعیت عالی هتل Amba 

 شب اول به دلیل این که هوا خنک بود درخواست کردیم شوفاژ اتاق مان را روشن کنند اما ظاهراً هنوز موتورخانه را سرویس نکرده بودند. اما پیشنهاد دادند به خاطر این مشکل در دو روز اقامتمان صبحانه رایگان داشته باشیم.  به دلیل این که شب قبل زیاد نخوابیده بودیم تصمیم گرفتیم کمی استراحت کنیم.

 حدود ۴ ماه قبل از سفر مان یکی از دوستانمان به اسم خانم هلن 20 ساله که اهل آلمان بود در اصفهان میهمان ما بود و ساکن دوسلدورف ولی جالب اینکه برای تحصیل در دانشگاه مونیخ به همراه دوستش به مونیخ آمده بودند تا خانه اجاره کند. از آنجا که در اصفهان از او بسیار پذیرایی کرده بودیم به ما گفته بود به محض رسیدن به مونیخ با او تماس بگیریم ما نیز این کار را کردیم و ساعت ۵ عصر در میدان Marien  Platzقرار گذاشتیم.  پس از خوش و بش های فراوان تصمیم گرفتیم از  hard Rock Café  و hofbrauhaus دیدن کنیم چرا که سال گذشته خاطره خوبی از این مکان ها داشتیم .

12.jpg

  Hard Rock Café

13.jpg

 نمای  داخلی  Hard Rock Café 

14.jpg

hofbrauhaus 

15.jpg

خیابانی در نزدیکی Marien Platz و hofbrauhaus 

در مورد hofbrauhaus  باید بگویم که مکانی است همراه با موسیقی زنده و سنتی که بهترین نوشیدنی را سرو میکنند با لیوانهایی بزرگ. ساعت هفت شب به رستورانی بسیار زیبا و شیک به اسم Tegernseer Tal Brauhaus درمیدان Marien Platzرفتیم. چند مدل غذا سفارش دادیم تا غذاهای مختلف را امتحان کرده باشیم . اسم غذاها را برایتان همراه با تصویر می‌گذارم. 

16.jpg

 Schnitzel with rocket-salad potatos and cranberry jam  (شینیسل با سالاد سیب زمینی و سس زغال اخته) 

17.jpg

 Duck and pork with semmel and kartoffelknodel 

gVgcubwLlOXNpuM1WKsdOVXofoFpqmHEYQ7khNIe.jpeg

 Schwammerl with semmelknodel 

byUPwOjGESOtuTmHG4VZzn8GE8A6vugTFI4GPetI.jpeg

 Spitze  میکس فانتا و کوکا

پس از حدود یک ساعت و نیم و اتمام غذا و کلی گپ و گفت و به پیشنهاد هلن راهی کافی شاپ پلایا Playa شدیم که گفته می‌شد معروف ترین کافی شاپ مونیخ است . قهوه  و هات چاکلت سفارش دادیم و من پیشنهاد دادم که پرداخت کنم اما هلن قبول نکرد و گفت شما در اصفهان بسیار مهمان نوازی کردین الان نوبت من است . کافی شاپ پلایا محیطی بسیار زیبا و دلنشین داشت .

20.jpg

  کافی شاپ Playa 

پس از صرف قهوه حدود ساعت ۱۱ از دوستانمان خداحافظی کردیم و به سمت هتل روانه شدیم.

 

 روز دوم - 2 آوریل 2018 -شنبه- جشن عید Easter

 2 آوریل مصادف با عید Easter بود.  دوستم توبی که دعوتنامه برایمان ارسال کرده بود و در سفر اول ۵ روز در خانه اش مهمان بودیم از طریق پیام به ما گفته بود که دوم آوریل به مناسبت  عید Easter همه اقوام مادری اش در منزل خاله اش جمع می‌شوند و به ما پیشنهاد داده بود اگر دوست داریم با او به آنجا برویم ما نیز با کمال میل پذیرفتم.

 صبح دوم آوریل ساعت ۹ صبح با دوستم در هاپت بان هوف قرار گذاشته بودیم.  از پنجره ی اتاقمان در هتل می‌توانستیم سکوی مورد نظر و دوستمان را که  منتظر بود ببینیم . به آن طرف خیابان رفتیم و پس از چند دقیقه احوالپرسی و مرور خاطرات سال گذشته بایرن تیکت  Bayern Ticketخریدیم و سوار قطار موردنظر شدیم. بایرن تیکت در کل ایالت باواریا اعتبار دارد و می‌توانید برای یک روز از آن برای رفت و برگشت استفاده کنید و اگر به صورت گروهی سفر می‌کنید بسیار مقرون به صرفه است و برای همه وسایل حمل و نقل عمومی از قبیل قطار و اتوبوس کاربرد دارد.

21.jpg

  Bayern Ticket

 بایرن تیکت را برای سه نفر به مبلغ 37 یورو خریداری کردیم. منزل خاله دوستم در روستایی به اسم Lauben بود.  یک ساعت با قطار حرکت کردیم سپس از آنجا سوار اتوبوس شدیم و نیم ساعت دیگر حرکت کردیم. در ایستگاهی پسر خاله دوستم با ماشین به استقبالمان آمده بود. سوار ماشین شدیم و حدود ساعت ۱۱ به منزل خاله دوستم رسیدیم.

22.jpg

 نمایی از منزل خاله دوستم در Lauben 

استقبال گرمی از ما شد. آب پرتقال نوشیدیم و ما به رسم تشکر همراه با دوستم یک دسته گل به مبلغ ۵۰ یورو خریدیم و یک بسته گز اصفهان هم برای آنها برده بودیم. نکته جالب اینکه به جز دوستم و برادرش آندریاس که سال قبل او را هم دیده بودیم و در اصفهان نیز مهمان ما بودند و دوست پسر خاله دوستم هیچ کس دیگر انگلیسی بلد نبود. در کل ما بودیم, دوستم و برادرش ,خاله و شوهرخاله اش, دختر خاله اش و دوستش , پسر خاله اش با دوستش, و خود خاله و شوهرش که دامداری داشتند. (چه پیچیده شد. خخخ) خیلی میهمانی جالبی بود و نماد روز Easter که خرگوش بانی و تخم مرغ رنگی پلاستیکی است از همه جا آویزان بود و شکلات هایی به این شکل نیز برای دخترمان پردیس خریده بودند. حدود ساعت ۱۲ همه رسیدند و دوازده و نیم شروع کردند به آوردن پیش غذا که سوپ خوشمزه ای بود که در تصویر میبینید. 

23.jpg

   سوپ پیش غذا 

سپس کاهو به همراه سس مخصوص سرو شد و بعد از آن غذای اصلی آمد که تکه های بزرگ و سرخ شده گوشت گوساله و گوشت سرخ شده خوک بود. ما فقط گوشت گوساله خوردیم که بسیار لذیذ بود.

24.jpg

  سالاد کاهو 

 پس از صرف ناهار کلی گپ زدیم که دوستمان حرف‌های ما را برای آنان و حرفهای آنان را برای ما ترجمه می‌کرد. مجددا نوشیدنی نوشیدیم. نیم ساعت بعدقهوه خوردیم. حدود ساعت ۴ کیک خانگی آوردند که بسیار خوشمزه بود که دستورالعمل آن را گرفتیم. از ساعت ۱۱ تا چهار عصر دائماً در حال خوردن بودیم. دیگه جایی برای خوردن نداشتیم و من از دوستم سوال کردم گفت رسم است دیگر. حدود ساعت چهار و نیم در مزرعه های اطراف گشتی زدیم. از طریقه آماده سازی و ذخیره غذای دام ها دیدن کردیم.

25.jpg

  مزرعه های روستای lauben 

 ۲ نکته بسیار جالب که خالی از لطف نیستند:

 اول اینکه دختر خاله دوستم یک ماشین بنز با کارکرد ۲۰۰۰۰ کیلومتر را به مبلغ ۲۵۰۰۰ یورو خریداری کرده بود.

26.jpg

و دوم اینکه برادر دوستم آندریاس ماشین  بی ام و که در تصویر میبینید را از شرکت Drive nowرا برای یک روز به مبلغ ۷۵ یورو اجاره کرده بود که می‌توانستید ماشین را  در هرجای آلمان که میخواهید تحویل بدهید.

27.jpg

 حدود یک ساعت بعد برگشتیم و عکس های یادگاری دسته جمعی گرفتیم.

28.jpg

 عکس یادگاری با خانواده دوستم 

 کلی تشکر کردیم و حدود ساعت ۶ با ماشین پسر خاله دوستم به ایستگاه اتوبوس و از آنجا هم به ایستگاه قطار رفتیم.

29.jpg

 قطارهای تمیز و جادار مونیخ 

پس از رسیدن به مونیخ ما به  هتل محل اقامتمان و توبی به خانه اش برگشت.  ۸ شب به هتل رسیدیم و استراحت کردیم.

 

روز سوم -3 آوریل 2018- سه شنبه- بازدید از برج المپیک و موزه بی ام دبلیو

پس از صرف صبحانه با قطار به ایستگاه المپیک رفتیم.  پس از خروج از ایستگاه می‌توانستید ساختمان خاص موزه و همچنین کارخانه تولید بی ام دبلیو را تماشا کنید.

30.jpg

نمایی زیبا از موزه و کارخانه BMW 

به ساختمان موزه رفتیم و بلیط موزه برای هر نفر ۱۰ یورو را خریداری کردیم و مشغول بازدید شدیم.

31.jpg

بلیط موزه BMW

32.jpg

بلیط موزه BMW 

بسیار زیبا بود. از موتورهای کشتی های جنگی تا موتورسیکلت های قدیمی و ماشین های قدیمی و جدید را می‌توانستید ببینید.

33.jpg

 موزه BMW 

34.jpg

 موزه BMW 

35.jpg

 موزه BMW 

36.jpg

 موزه BMW

پس از بازید دو ساعته بعد از خروج از موزه پلی بود که می‌توانستید در انتهای آن عکس های زیبایی از  نمای ساختمان موزه بگیرید . پس از آن وارد تالار بزرگی شدیم که انواع و اقسام ماشین های خارجی در آنجا وجود داشت که می‌توانستید به راحتی ماشین ها را ببینید داخلشان بنشینید و در صورت تمایل بخرید. پس از بازدید از موزه راهی برج المپیک شدیم. کنار آن دریاچه مصنوعی و شهر بازی وجود داشت. کمی استراحت کردیم و پردیس نیز کمی بازی کرد.

37.jpg

 برج المپیک

از برج بالا نرفتیم چون قبلاً نمای شهر را از بالای کلیسای St. Peter’s Church دیده بودیم.  برای ناهار کباب ترکی خوردیم. حدود ساعت شش عصر با دوستم توبی قرار داشتیم تابه رستوران برویم. حدود ساعت ۲ بود که به Marien Platzرسیدیم.  بازاری از میوه و سبزیجات تازه آنجا بود که کمی بازدید کردیم کمی میوه خریدیم و خوردیم.

38.jpg

 بازار میوه و سبزی در Marien Platz

 سپس به خیابان  Rosenheimer پشت میدان مارین پلاتز رفتیم و کمی پوشاک خریدیم. این خیابان خیلی از فروشگاههای بزرگ از قبیل H&M  و C&A  را در بر دارد. راس ساعت ۶ توبی را در میدان Marien Platz ملاقات کردیم و به یک رستوران بسیار عالی در همان حوالی رفتیم. دوستم ۵ مدل غذا اعم از پیش غذا, غذای اصلی, و غذای جانبی سفارش داد. بسیار خوشمزه و با کیفیت بودند. حدود ۲۸۰ یورو شد که هرچه اصرار کردم سهم خودمان را پرداخت کنیم دوستم قبول نکرد.

39.jpg

 Raw minced meat ( پیش غذا: گوشت چرخ کرده خام. بسیار لذیذ بود)

40.jpg

  Well-done Steak with fried onion on top

41.jpg

  beef soup with noodles

42.jpg

  side dish: fried potato and Spinach

سپس من پیشنهاد دادم به کافی شاپ پلایا که شب قبل با هلن رفته بودیم برویم و من پول قهوه را حساب کنم که دوستم قبول کرد.

43.jpg

  کافی شاپ پلایا در روز

 حدود ساعت ۱۰ از کافی شاپ بیرون آمدیم و حالا وقت خداحافظی از دوستم  توبی  و همچنین وقت خداحافظی از  مونیخ بود. ما ساعت 5:50 صبح  پرواز داشتیم به سمت فارو در کشور پرتغال. همان روز اتاق را تحویل داده بودیم و چمدان ها را در انبار هتل گذاشته بودیم. حدود ده و نیم شب به هتل رسیدیم کمی در لابی استراحت کردیم از طریق اینترنت هتل با خانواده‌هایمان صحبت کردیم چمدان ها را برداشتیم و به آن طرف خیابان یعنی هاپت بان هوف رفتیم. بلیت قطار تهیه کردیم و به فرودگاه رفتیم. جالب اینکه در فرودگاه هیچ کس نبود به جز ما و چند نفر دیگر. چرا که پرواز ما اولین پرواز آن روز حساب می‌شد تا حدود ساعت 4 صبح در فرودگاه روی صندلی‌ها دراز کشیدیم تا گیت باز شود پرواز ما با هواپیمایی تویی فلایTUI Fly بود که برای دو بزرگسال و یک کودک مبلغ ۱۷۱ یورو پرداخت کرده بودیم. از قبل از هلن خواسته بودم  پرواز را برایم بخرد و من در مونیخ به او پرداخت کردم . پرواز کاملا پر بود و سر موقع انجام شد حدود ساعت 8 صبح رسیدیم به فرودگاه فارو.

44.jpg

 پرواز TUI Fly به فارو

گزیده ای از اماکن توریستی مونیخ همراه با وبسایت اطلاعات مونیخ را برایتان آماده کرده ام.

45.jpg

حمل و نقل در مونیخ

سیستم حمل و نقل در مونیخ بسیار سریع و کار آمد است و با مترو به راحتی میتوانید به همه جا دسترسی داشته باشید. بلیط مترو در مونیخ Zone بندی دارد که بسته به نیازتان میتوانید 1 یا هر 4 منطقه را انتخاب کنید. قیمت بلیط از فرودگاه به مرکز شهر به دلیل اینکه کل شهر را پوشش میدهد مبلغ 11.60 یورو میباشد و قیمت بلیط تک منطقه ای یک سفره 2.90 یورو میباشد. در مورد بلیط اینکه میتوانید آن ها را از ماشینهای مخصوص بلیط که در ایستگاهها قرار دارند تهیه کنید و زمانی که میخواهید سوار قطار شوید دستگاه کوچکی وجود دارد که باید بلیط را وارد آن کرده تا بلیط Validate شود ( مهری بر روی بلیط میخورد که نشان میدهد در چه تاریخی و چه زمانی استفاده شده- همانطور که در عکس میبینید) سپس سوار قطار میشوید.

46.jpg

 بلیط فرودگاه تا مرکز شهر 

47.jpg

بلیط مترو مونیخ ( تک سفره)  

و در پایان مونیخ گردی تصویری از دادگاه مونیخ

48.jpg

 Palace of Justice - justizpalast

 

روز چهارم -4 آوریل 2018- چهارشنبه -بازدید از فارو

ما یک روز را به فارو اختصاص داده بودیم. بهترین راه برای رفتن به هتل از فرودگاه اتوبوس بود. اتوبوس مورد نظر را از طریق گوگل مپ جستجو کردم .سوار شدیم و همانجا در اتوبوس بلیط خریدیم به مبلغ 4 یورو .سوار شدیم حدود نه بود که به هتل رسیدیم. هتل ما در فارو هتلی به اسم آفونسوAfonso III هتل ۲ ستاره بود که همراه با صبحانه برای یک شب مبلغ شصت و هفت و نیم یورو پرداخت کردیم.

49.jpg

 هتل Afonso  در فارو 

 از آنجا که ساعت چک این هتل ساعت ۱۲ بود و اتاق خالی نداشتند تصمیم گرفتیم چمدان ها را در هتل بگذاریم و به دیدن از شهربپردازیم. پیاده به مرکز شهر رفتیم حدود 10 دقیقه طول کشید. فارو جزیره های متعددی دارد. به اسکله رفتیم وبلیط خریدیم و یکی از جزیره ها را انتخاب کردیم و به آنجا رفتیم.

50.jpg

 اسکله در فارو 

 هر جزیره ای ویژگی های خاص خودش را دارد که من بعد از تحقیقات و صحبت با مجریان تور IIha Culatra  را انتخاب کردم . Water taxi from Olhao to IIha Culatraتور حدود دو ساعت بود بسیار خوش گذشت. میتوانید تورهای نیمروزه ای انتخاب کنید که به چندین جزیره و آبراهه های مختلفی میروند. ولی یکی دوتا جزیره بودند که مانند بیابان میمانند که برای خود اروپایی ها جذاب ترند .

51.jpg

 IIha Culatra 

پس از بازدید از جزیره به مرکز شهر رفتیم و در خیابان های زیبا و آرام شهر چرخیدیم و از مغازه ها دیدن کردیم .

53.jpg

 خیابانی در فارو 

52.jpg

 خیابانی دیگر در فارو 

چون ظهر شده بود به مک دونالد رفتیم و همبرگر خوردیم و پس از صرف ناهار به سمت هتل روانه شدیم اتاق را تحویل گرفتیم و چون خسته بودیم تا حدود ساعت پنج عصر خوابیدیم. از قبل چک کرده بودم که بهترین راه رفتن از فارو به سویل اتوبوس است. خوشبختانه از هتل تا ایستگاه اتوبوس سه دقیقه پیاده روی  بود. به ایستگاه رفتم واسه بلیط اتوبوس. برای روز بعد ساعت ۸ صبح از شرکت داماس Damas خریداری کردم. زمانی که به هتل برگشتم پردیس و لیلا نیز بیدار شده بودند تصمیم گرفتیم در شهر چرخی بزنیم و به فروشگاه بزرگ جانبو Junbo برویم.

54.jpg

         فروشگاه بزرگ Junbo  در فارو 

حدود ۱۵ دقیقه پیاده روی بود. به فروشگاه رفتیم و خرید کرده و در شهر چرخیدیم و با سمبل شهر فارو عکس گرفتیم.

55.jpg

سمبل شهر فارو 

 حدود ساعت ۱۰ شب با کباب ترکی به هتل برگشتیم. در مورد فارو باید این نکته را عرض کنم در 1 دقیقه شاید 3 یا 4 پرواز در فرودگاه فارو فرود می آمدند که برای من خیلی جالب بود و عمدتا پروازهای ارزان اروپا از قبیل easyjet  و ryanair و tui fly  بودند وقتی از سکنه سوال کردم گفتند جزایر کویر مانند فارو مقصد محبوب اروپاییهاست.

56.jpg

  آب و هوای فارو در ماههای مختلف سال

سایت اطلاع رسانی شهر فارو در پرتغال:

https://www.algarve-tourist.com/Faro-portugal-guide.html

در کل فارو بسیار کوچک است و به راحتی میتوانید در آن قدم بزنید و نیازی به استفاده از اتوبوس یا تاکسی نیست.

 

 روز پنجم  -5 آوریل 2018- پنجشنبه -حرکت به سمت سویل یا به قول خودشان سویا

صبح پس از صرف صبحانه راهی ایستگاه اتوبوس شدیم و سوار اتوبوس شدیم. مسیر حدود سه ساعت و نیم بود. مسیر زیبایی بود. در سویل به ایستگاه پلازا دی آرمس Plaza de Armes رسیدیم.  پیاده به سمت هتلی که از قبل رزرو کرده بودم راهی شدیم.  تصمیم گرفته بودیم از اینجا به بعد هتل های ۴ ستاره رزرو کنیم. اسم هتلمان در سویل هتل ۴ ستاره سروانتس Cervantes Hotel بود که امتیاز ۸ و نیم را در سایت بوکینگ دارد و از لحاظ لوکیشن نیز در محل خوبی واقع شده است. برای این هتل برای دو شب اقامت مبلغ ۲۱۰ یورو یعنی هر شب ۱۰۵ یورو پرداخت کردیم.

58.jpg

 هتل 4 ستاره Cervantes

57.jpg

                   هتل 4 ستاره Cervantes

 کمی گران بود ولی ارزشش را داشت ضمن اینکه کلا اقامت در سویل کمی گران است. حدود ساعت ۱۲ ظهر هتل را تحویل گرفتیم. هتلی بسیار شیک و باکلاس. اتاق ما در طبقه همکف بود.  در مورد هتل ها باید این نکته را ذکر کنم به دلیل اینکه پردیس بزرگتر شده بود ما هتلهای سه تخته رزرو کردیم.  کمی استراحت کردیم و برای گردش در شهر آماده شدیم.  با مترو به مرکز شهر رفتیم و در آنجا مشغول گشت و گذار شدیم. از تعدادی اماکن دیدن کردیم.  ابتدا به موزه هنرهای زیبا و کاخ san telmo  رفتیم.

59.jpg

 Museo de Bellas Artes موزه هنرهای سویا

60.jpg

 palace of san telmo

در نزدیکی ایستگاه اتوبوس سویل ساختمانی بسیار زیبا بود که ساختمان تجاری شهر به شمار می آمد و از آن نیز دیدن کردیم.

61.jpg

  Commercial Building in Seville

سپس به ساختار عظیم و عجیب Metropol Parasol  رفتیم که پر بود از رستوران و کافی شاپ و افراد زیادی آنجا در حال استراحت بودند.

62.jpg

Metropol Parasol

در کل شهر سویل بسیار زیبا و دوست داشتنی است و حس خوبی به انسان می‌دهد. لااقل برای من که اینطور بود.

 

  روز ششم -6 آوریل 2018- جمعه- ادامه سویل گردی

  پس از صرف صبحانه به میدانی به اسم هرکول در نزدیکی هتل مان رفتیم و از آنجا بلیط اتوبوس توریستی هاپ آن هاپ آف Hop on Hop off به مبلغ ۴۰ یورو برای دو نفر خریدیم.

63.jpg

 Alameda de Hercules میدان هرکول 

 یکی از توصیه‌های بنده استفاده از این اتوبوس های توریستی است و مزیتشان این است که وقتتان برای پیدا کردن مکان هایی که می خواهید ببینید تلف نمی شود.

 

64.jpg 

نقشه اتوبوسهای توریستی hop on hop off  سویل 

می توانید در هر ایستگاهی که خواستید پیاده شوید و اتوبوس بعدی را سوار شوید.

65.jpg

درون اتوبوس توریستی سویل 

 ابتدا با این اتوبوس به Plaza de Spanaرفتیم. چه میدان زیبایی. چشم نواز بود کلی عکس گرفتیم. از هنرمندان خیابانی و هنرشان دیدن کردیم. رقص اسپانیایی دیدیم و با ماکت هایی که شما را تبدیل به اسپانیایی می‌کرد عکس گرفتیم .

g52Dswn8u9qsYAs72haukrgrDWhkjPaE3eIZWXw5.jpeg

  نمای شماره 1 از میدان اسپانیا در سویل  Plaza de Spana 

68.jpg

  نمای شماره 2 از میدان اسپانیا در سویل  Plaza de Spana 

69.jpg

 نمای شماره 3 از میدان اسپانیا در سویل  Plaza de Spana

66.jpg

نمای شماره 4 از میدان اسپانیا در سویل  Plaza de Spana

 

و نکته تاسف بار اینکه بی فرهنگی در همه جای دنیا دیده میشود و نه فقط تخت جمشید یا سی و سه پل. افراد زیادی با ملیتهای مختلفی بر روی دیوارهای ساختمان میدان اسپانیا یادگاری نوشته بودند!!!

70.jpg

 عکسی تاسف بار

سپس از روی رودخانه شهر سویل به اسم Guadaira گذشتیم. چشم انداز زیبایی داشت.

71.jpg

  رودخانه سویل Guadaira 

72.jpg

   رودخانه سویل Guadaira

سپس به برج طلاییTorre del Oro رفتیم که دیدن داخل آن خالی از لطف نیست شبیه برجهای کبوتر در ایران هستند.

73.jpg

 برج طلاییTorre del Oro 

 و در نزدیکی آن ایستگاه اسکله ای بود که میتوانستید قایق های تفریحی اجاره کنید.

74.jpg

  اسکله برای اجاره قایق 

75.jpg

  اسکله برای اجاره قایق 

سپس به basilica  و بعد از آن به محلهtriana رفتیم و از Calle castilla و san jacinto  دیدن کردیم.

76.jpg

  basilica

77.jpg 

Calle castilla 

78.jpg

san jacinto 

و در پایان به Plaza de Toros de la Maestranza رفتیم که مخصوص تماشای مسابقات گاو بازی است.

79.jpg 

Plaza de Toros de la Maestranza 

 تا شب خودمان را سرگرم کردیم  . تصمیم داشتیم با قطار از سویل به مادرید برویم. مشکل این بود که ما کارت اعتباری نداشتیم و نمی‌توانستیم آنلاین خرید کنیم.  در هتل از مسئول پذیرش خواستم که آیا می‌تواند این کار را برای من انجام دهد که قبول نکرد و گفت مبلغ مورد نظر را در کارتش ندارد حال آنکه چیزی حدود ۸۰ یورو بود. در سایت Renfe.com  (سایت مربوط به رزرو قطارهای اسپانیا می باشد) چک کردم که قطار ساعت ۹ صبح چهار نفر جا دارد. تصمیم گرفتم با اتوبوس به ایستگاه مرکزی قطار به اسم Santa Justa بروم و حضوری خرید کنم.  ساعت ۹ شب راهی شدم حدود نه و نیم رسیدم. اما دفتر فروش بلیط تعطیل بود که جای تعجب داشت. از خانمی که شیفت کشیک بود سوال کردم که او در سیستم چک کرد و گفت که قطارهای فردا به مادرید پر هستند. خوب گزینه قطار حذف شد. به هتل برگشتم و تصمیم گرفتیم با اتوبوس به مادرید برویم.

در ذیل میتوانید به نقشه توریستی شهر سویل و گزیده ای از مهمترین اماکن توریستی و سایت اطلاع رسانی سویل نگاهی بیندازید و از آن استفاده کنید.

80.jpg

 نقشه توریستی سویل 

81.jpg

 گزیده ای از اماکن توریستی سویل 

رفت و آمد در سویل

در کل استفاده از اتوبوس در سویل بسیار رایج است و اگر بخواهید در خود اتوبوس از راننده بلیط تهیه کنید قیمت آن 1.40 یورو می باشد ولی اگر کارت بگیرید ارزانتر خواهد بود. ( حدود 1.10 یورو)

82.jpg

 نمونه بلیط اتوبوس سویل 

83.jpg

 نمونه بلیط اتوبوس سویل

 

 روز هفتم - 7 آوریل2018-  شنبه-  انتخاب کتاب برای آموزشگاهمان و حرکت به سمت مادرید دوست داشتنی

آموزشگاه زبان افتتاح کرده بودیم.  می‌خواستیم به چندین کتاب فروشی سر بزنیم تا چند کتاب خوب پیدا کنیم. حدود ۹ صبح تا ۱۲ ظهر را به این کار اختصاص دادم که چون از حوصله این بحث خارج است در مورد آن چیزی نمی نویسم. ظهر بعد از برداشتن چمدان ها از هتل با اتوبوس به سمت ایستگاه Plaza de Armesراهی شدیم. زمانی که رسیدیم ساعت حدوداً یک ظهر بود. از کمپانی Socibus بلیط برای سه نفر به مبلغ ۶۰ یورو برای ساعت ۲ ظهر خریداری کردم و ساعت ۲ اتوبوس حرکت کرد.مسیر سویل به مادرید خیلی خیلی زیبا بود تنها مشکل سرعت اتوبوس بود که نمیدانم چرا راننده با سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت رانندگی میکرد. حدود ۶ ساعت و نیم طول کشید تا به ایستگاه اتوبوس مادرید رسیدیم. از طریق راننده مطلع شدیم که اتوبوس ایستگاهی هم در فرودگاه مادرید دارد و پس از نیم ساعت از همینجا حرکت خواهد کرد. ما نیز کمی در سالن استراحت کردیم. از قبل هتل چهار ستاره کلمنت باراخاس  Clement Barajas Hotelرا رزرو کرده بودم.  هتل کلمنت باراخاس در حوالی فرودگاه باراخاس واقع شده بود. ما این هتل را رزرو کرده بودیم که به محض رسیدن به مادرید به فرودگاه برویم و بلیط هواپیمای مادرید به بارسلونا را بخریم که استرس کارت اعتباری و تمام شدن بلیت را نداشته باشیم. پس از نیم ساعت با اتوبوس خودمان را به فرودگاه باراخاس رساندیم از قبل از طریق سایت Sky Scannerچک کرده بودم ارزانترین پرواز از مادرید به بارسلونا مربوط به شرکت هوایی ایبریا Iberia می‌باشد. نکته مهم اینکه شما از طریق وب سایت اسکای اسکنر می توانید تمام پروازها را چک کنید و ارزانترین آن را انتخاب فرمایید.

دفتر هواپیمایی ایبریا در ترمینال شماره ۴ فرودگاه مادرید واقع شده بود .پردیس و لیلا را در ترمینال یک گذاشتم و خودم برای اینکه سریعتر کار حل شود با اتوبوس های رایگانی که بین ترمینال های 1 تا 4  فرودگاه در حرکت بود به ترمینال رفتم و دفتر هواپیمایی ایبریا را پیدا کردم و پس از ارائه پاسپورت ها ۳ بلیط به مبلغ253 یورو خریداری کردم.  از آنجا که افسوس و صد افسوس ما ایرانی ها کارت اعتباری نداریم خرید حضوری گرانتر است ولی علاوه بر آن چون ما یک چمدان ۲۰ کیلویی هم داشتیم باید پول آن را نیز می دادم که در خرید حضوری باید به صورت اجبار برای هر نفر ۲۰ کیلو اضافه بار پرداخت شود یعنی من پول چهل کیلو اضافه بار را به خاطر نداشتن کارت اعتباری پرداخت کردم. ( بعد از محاسبات بنده مشخص شد که قیمت بلیط در خرید آنلاین برای سه نفر 189 یورو که این مبلغ در خرید حضوری 253 یورو تمام شد) اما خوب چاره ای نبود و باید خود را با شرایط وفق داد.  به ترمینال یک برگشتم چمدان ها را برداشتیم و به ایستگاه تاکسی رفتیم. چون فاصله فرودگاه تا هتل نزدیک بود تصمیم گرفتیم با تاکسی برویم .در مادرید همه تاکسی ها تاکسی‌متر داشتند ورودی آن هفت و نیم یورو بود. نکته  مهم اینکه  چون ما بچه کوچک داشتیم باید تاکسی ای را انتخاب می کردیم که صندلی بچه داشته باشد.  بالاخره مسئول مربوطه برایمان تاکسی مورد نظر را پیدا کرد سوار شدیم و از راننده سوال کردیم که چرا حتماً باید صندلی بچه باشد که ایشان توضیح داد اگر صندلی بچه نباشد پلیس جریمه سنگینی برای ما در نظر خواهد گرفت و حال آنکه پردیس اصلا در صندلی بچه ننشست. 3 کیلومتر دورتر از فرودگاه به سمت هتل کلمنت باراخاس رفتیم. کل کرایه تاکسی 20 یورو شد که راننده گفت اگر دوست دارید به خاطر اینکه شب است انعام بدهید که ما پنج یورو به او دادیم.  هتل بسیار مجلل و زیبایی بود.  اتاق سه تخته بسیار بزرگ همراه با مینی بار و کلیه امکانات. برای این هتل برای دو شب اقامت ۱۴۴ یورو( هر شب ۷۲ یورو) بدون صبحانه پرداخت کردیم که فکر می‌کنم قیمتی باورنکردنی بود .

84.jpg

ورودی هتل Clement Barajas 

85.jpg

 اتاق ما در Clement Barajas 

در هر صورت ایستگاه باراخاس با هتل ۵ دقیقه پیاده روی فاصله داشت و رفت و آمد به مرکز شهر آسان بود.  پس از تحویل اتاق و پشت سر گذاشتن یک روز پرکار برای انتخاب کتاب برای آموزشگاهمان و چالش های دیگر دوش گرفتیم شام خوردیم و به خواب عمیقی فرو رفتیم. همان شب پس از رسیدن ما به هتل باران شدیدی شروع به باریدن کرد که هوا را بسیار مطبوع کرده بود.

 

  روز هشتم- 8 آوریل2018- یکشنبه-گردش در مادرید

 دقیقا پشت هتل فروشگاه بزرگی واقع شده بود که به آنجا رفتم و کلی خوراکی خریدم.  صبحانه را خوردیم و با قطار به میدان اسپانیا رفتیم. در همه شهرهای اسپانیا میدانی به این اسم وجود دارد که مرکزی ترین میدان است.

86.jpg

 plaza de spana   میدان اسپانیا 

87.jpg

 plaza de spana  میدان اسپانیا

 از آنجا با اتوبوس Hop on Hop offشروع کردیم به گردش در شهر.  اتوبوسهای توریستی در مادرید به دلیل گستردگی شهر دارای دو Route می باشند که تعدادی از ایستگاههایشان مشترک است و میتوانید اتوبوس عوض کنید و مسیر بعد را ببینید.

88.jpg

 مسیر شماره 1 اتوبوسهای توریستی مادرید- Route 1 

89.jpg

  مسیر شماره 2 اتوبوسهای توریستی مادرید-  Route 2

در سفر اول ما به اروپا به دلیل فوت دایی ام مادرید را از برنامه حذف کردیم و الان که به مادرید آماده بودیم خیلی آن شهر را دوست داشتیم. بسیار با وقار و باشکوه بود با ساختمان هایی عظیم و با شکوه از قبیل متروپلیس  با معماری زیبا و جالب اینکه مقر کمپانی رولکس نیز در آنجا بود که از آن عکس گرفتم.

90.jpg

  ساختمان  Metropolis

91.jpg

 مقر کمپانی رولکس

در کل در خیابان گران ویا Gran via  میتوانید ساختمانهایی بسیار شیک با معماری بسیار زیبا و خارق العاده ببینید.

92.jpg

ساختمانی در گران ویا 

سپس به almudena cathedral رفتیم که بازدید داخل رایگان بود.

93.jpg

 almudena cathedral

سپس با اتوبوس توریستی به plaza de canalejas و Plaza de Cibeles و Puerta de Alcalá رفتیم.

94.jpg

plaza de canalejas

95.jpg

Plaza de Cibeles 

96.jpg

Puerta de Alcalá 

و در پایان به Temple of Debod و  royal palace of madridرفتیم.

97.jpg

 Temple of Debod

98.jpg

 royal palace of Madrid 

در بالای بلندیهای Temple of Debod میتوانستید نمای زیبایی از شهر را ببینید.

99.jpg

 نمایی از شهر مادرید

  

  روز نهم -9 آوریل 2018- دوشنبه - ادامه مادرید گردی و پرواز به بارسلونا

 پروازمان به بارسلونا ساعت ۸ شب بود پس یک روز دیگر برای مادرید وقت داشتیم. صبح بعد از صرف صبحانه به سمت Plaza de Mayor  راهی شدیم. میدانی زیبا و بسیار بزرگ با ساختمانهایی زیبا در اطراف آن. میدانی که انواع و اقسام Busker  ها ( اجرا کنندگان خیابانی) را میتوانستید ببینید که مردم را سرگرم کرده بودند. به شدت لذت بخش بود یکی دو ساعتی را به تماشا پرداختیم.

100.jpg

  Plaza de Mayor 

 سپس به puerta_del_sol رفتیم که شلوغ ترین مکان مادرید بود پر بود از آدمهای شاد و رقصان. یک ساعت هم آنجا بودیم.

nrUZaipBXNNrGKHdz42GdpxXHfDFPdKUHbRFlEIv.jpeg

 puerta_del_sol

 به فروشگاه بزرگ پریمارک Primarkرفتیم و کلی خرید کردیم.  قبل از آن چک اوت کردیم و چمدان ها را در انبار هتل گذاشتیم بعد از کلی خرید و گردش در شهر درست گوشه‌ای از پلازا اسپانیا یک رستوران مصری توجه ما را جلب کرد که در تابلوی آن عکس کباب دیدیم. آنجا رفتیم و جوجه و کباب و برنج سفارش دادیم. برنج آن کاملاً فرق داشت و بازیره سرو می شد ولی جوجه و کباب طعم ایرانی داشت و قیمت آن نیز مناسب بود .

102.jpg

 غذای مصری- جوجه کباب مصری 

 پس از صرف غذا , ساندویچ کباب ترکی نیز گرفتیم که بعد از پرواز و رسیدن به بارسلونا بخوریم .حدود های ساعت ۶ به هتل رفتیم چمدان ها را برداشتیم و با مترو (یک ایستگاه )به فرودگاه رفتیم.

103.jpg

 فرودگاه باراخاس مادرید- ترمینال 4 

 جالب اینکه دستگاه هایی در فرودگاه بودند که شما با اسکن کردن بارکد پاسپورت می‌توانستید کارت پرواز تان را بگیرید.

104.jpg

 دستگاههای هواپیمایی Iberia  برای صدور کارت پرواز 

 و برای کسانی مثل ما که بار همراه داشتند کانتری را قرار داده بودند که با نشان دادن کارت پرواز چمدان تان تحویل گرفته می شد. سوار هواپیما شدیم  که به زبان اسپانیایی خلبان چیزی گفت چون ما اسپانیایی بلد نبودیم از دختر خانمی که کنار ما نشسته بود سوال کردم خلبان چه گفت و او گفت که ظاهراً یک نقص فنی به وجود آمده که همکاران در حال تلاش برای رفع آن هستند.

دو تصویر دیگر از شهر مادرید زیبا و دوست داشتنی

105.jpg

106.jpg

نقشه توریستی مادرید

107.jpg

 نقشه توریستی مادرید  

در ذیل میتوانید گزیده ای از اماکن توریستی مادرید به همراه سایت اطلاع رسانی اماکن گردشگری مادرید را ببینید.

108.jpg

رفت و آمد در مادرید

طبیعتا در شهر بزرگی مثل مادرید استفاده از مترو سریع و مقرون به صرفه است. برای وسایل حمل و نقل عمومی مادرید کارتهای حمل و نقل تعبیه شده است که میتوانید آن را به مقدار نیاز شارژ کنید. در ایستگاهها پس از قرار دادن آن بر روی گیت درب ورودی ایستگاه باز میشود و میتوانید وارد شوید. ( دقیقا مثل مترو تهران). نمونه کارت حمل و نقل مادرید را میتوانید در تصویر زیر ببینید.

109.jpg

 کارت حمل و نقل مادرید

110.jpg

کارت حمل و نقل مادرید  

پرواز با حدود یک ساعت تأخیر ساعت ۹ شب انجام شد و حدود ۱۱ شب به فرودگاه بارسلونا رسیدیم. این بار هم تصمیم گرفتیم با تاکسی به هتل محل اقامتمان برویم چون دیر وقت بود و پردیس کمی خسته بود و غر میزد. کرایه تاکسی تا هتل 30 یورو شد .هتل ما در بارسلونا هتل ۴ ستاره به اسم هتل دربی Derby Hotel  بود که برای سه شب اقامت در این اتاق سه تخته مبلغ ۲۲۵ (یعنی شبی ۷۵ یورو) بدون صبحانه پرداخت کردیم.

111.jpg

 هتل Derby  بارسلونا 

  پس از تحویل اتاق و دوش گرفتن ساندویچ هایی که از مادرید خریده بودیم را خوردیم و خوابیدیم و باران نیز می بارید.

 

 روز دهم -10 آوریل 2018 -سه شنبه-  بارسلونا گردی

  در سفر اولمان به اروپا به خاطر مشکل پیش آمده( فوت دایی) فقط یک روز در بارسلونا بودیم برای همین تصمیم گرفته بودیم مجدداً به بارسلونا بیاییم . پس از صرف صبحانه به میدان کاتالونیا رفتیم و از خیابان لارامبلا و  بازار غذا و میوه La Boqueria دیدن کردیم. چه خیابان جالب و باحال و دوست داشتنی بود.

112.jpg

 A busker in La Rambla street 

113.jpg

 La Rambla street 

ابتدای خیابان مغازه ای بود که انواع و اقسام کباب‌ها را داشت .ممکن است سوال کنید که چرا فقط ما کباب می خوردیم ؟ چون دخترم پردیس عاشق کباب است ضمن اینکه ذائقه ما به غذاهای آنها سازگار نیست. و تا انتهای خیابان لارامبلا قدم زدیم.

114.jpg

 انتهای خیابان لارامبلا 

با مترو به کلیسای ساگراد رفتیم و از داخل بازدید کردیم. متاسفانه بدلیل خرابی تلفن همراهم نتوانستم عکس از داخل بگیرم.

115.jpg

 کلیسای ساگراد فامیلیا( عکس از اینترنت) 

116.jpg

نمای بیرونی کلیسای ساگراد

 

 روز یازدهم- ۱۱ آوریل2018 -چهارشنبه- بازدید از بارسلونا با اتوبوس توریستی

 تا ایستگاه اتوبوس یک دقیقه پیاده روی بود و با اتوبوس به راحتی می‌توانستیم به میدان کاتالونیا برویم. در میدان کاتالونیا بلیط اتوبوس Hop on Hop off خریدیم و سوار شدیم لازم به ذکر است که به دلیل گستردگی شهر بارسلونا اتوبوسهای Hop on Hop offدارای دو خط A و B بودند که می‌توانستید یکی از آنها یا هر دو را خریداری کنید. ماهر دو مسیر را به مبلغ ۴۰ یورو برای دو نفر خریدیم و راهی شدیم .

117-1.jpg

 نقشه اتوبوس توریستی بارسلونا. خطوط A  و B 

تصمیم گرفتیم در ایستگاه هایی که حس می کردیم اماکن زیبایی دارد پیاده شویم. ابتدا به میدان اسپانیا رفتیم بسیار زیبا بود و از فواره آبشاری آن دیدن کردیم.

119.jpg

 فواره میدان اسپانیا 

118.jpg

نمایی دیگر از فواره میدان اسپانیا و Museu Nacional d'Art de Catalunya  

از میدان اسپانیا میتوانستید از طریق پلکان و یا پله برقیهای تعبیه شده بالا بروید و از Museu Nacional d'Art de Catalunyaدیدن کنید. سپس به کاسا میلا رفتیم و بعد از کاسا باتلو دیدن کردیم که میتوانستید نبوغ گائودی در معماری را ببینید.

120.jpg

 Casa Mila -La Pedrera 

121.jpg

 Casa Batlló 

  با اتوبوس توریستی به مسیرمان ادامه دادیم و از barcelona stadium , دهکده توریستی ( ورودی نفری 16 یورو) Torre Agbar  دیدن کردیم.  این استادیوم با استادیوم نیو کمپ camp nou فرق داشت و برای تمرین استفاده میشد. اتوبوس توریستی برای ورزشگاه نیو کمپ نیز ایستگاه داشت که بنده بدلیل اینکه به فوتبال علاقه چندانی ندارم از آن بازدید نکردم.( امیدوارم به دوستان فوتبال دوست برنخورد). و در مورد Torre Agbar  توسط معماری فرانسوی طراحی شد و 38 طبقه دارد که مرکز تکنولوژی بارسلونا به شمار می آید. تا شب خودمان را مشغول کردیم.

122.jpg

 barcelona stadium   

123.jpg

 دهکده توریستی

124-1.jpg

 Torre Agbar 

124.jpg

 ساختمانی زیبا در نزدیکی Torre Agbar   

بعد از آن از اتوبوس پیاده شدیم و به ایستگاه قطاری که در آن حوالی بود و ساختمان و معماری زیبایی داشت رفتیم. ( اسم ایستگاه را بخاطر ندارم)  آنقدر بزرگ بود که آدم گم می شد. دست کمی از فرودگاه نداشت.

125.jpg

 ایستگاه قطار

سپس از ساختمان Caixa forum که گالری هنری است دیدن کردیم و البته بدلیل تنگی وقت بازدید از داخل میسر نشد.

126.jpg

 Caixa forum

آن شب مجدداً به میدان کاتالونیا رفتیم و در خیابان لارامبلا مشغول شدیم غذا خوردیم و به هتل برگشتیم.

127.jpg

 جاذبه های لارامبلا 

128.jpg

 جاذبه های لارامبلا 

129.jpg

 جاذبه های لارامبلا 

 

روز دوازدهم -۱۲ آوریل2018 -پنج شنبه -خداحافظی با بارسلونا و بازگشت به تهران

 پرواز برگشتمان از بارسلونا ساعت ۳ عصر بود . تصمیم گرفتیم اتاق را تحویل بدهیم و به خرید برویم و کمی در ساحل ریلکس کنیم.

130.jpg

 ساحل بارسلونتا Barcelonetta Beach 

 به فروشگاه پریمارک واقع در مرکز خرید Lilla diagonal  رفتیم که بزرگترین مرکز خرید بارسلونا است. حدود های ظهر به هتل برگشتیم و سایلمان را برداشتیم با اتوبوس به میدان کاتالونیا رفتیم از آنجا می توانید با اتوبوس هایی به اسم Aerobus که برای هر دو ترمینال سرویس دارد با مبلغ ۵ یورو برای دو نفر به فرودگاه بروید  . به فرودگاه رسیدیم چمدان ها را تحویل دادیم و به سمت گیت مورد نظر رفتیم. در مدت زمان باقی مانده تا پرواز تصمیم گرفتیم از فروشگاه های داخل فرودگاه عطر و شکلات بخریم. بعد از خرید به سمت گیت رفتیم که هنوز بسته بود که متوجه شدیم پرواز یک ساعت تأخیر دارد. زمانی که سوار هواپیما شدیم دیدم و دقیقا شمردم که ۲۰ نفر در هواپیمای غول پیکر و عظیم الجثه بودند. قابل تامل بود. حدود ۸ به تهران رسیدیم وسایل را برداشتیم و به سمت ماشین رفتیم و به اصفهان برگشتیم حدود ساعت یک و نیم نیمه شب اصفهان رسیدیم و این بود سفر ۱۲ روزه ما به اروپای دوست داشتنی. 

در زیر میتوانید گزیده ای از اماکن توریستی بارسلونا را به همراه سایت اطلاع رسانی اماکن توریستی آن ببینید.

131.jpg

 گزیده ای از اماکن توریستی بارسلونا را به همراه سایت اطلاع رسانی اماکن توریستی آن 

رفت و آمد در بارسلونا

همانند مادرید, بارسلونا نیز شهری بزرگ میباشد و استفاده از اتوبوس و مترو بسیار کارآمد است. در اینجا نیز میتوانید کارتهای حمل و نقل بخرید که شامل 2 سفر, 4 سفر و 10 سفر میباشند که بسته به نیازتان میتوانید خریداری کنید. نکته مهم اینکه معمولا در بیشتر شهرهای اروپا بلیط های حمل و نقل zone  بندی دارند که اگر بخواهید به zone  خارج از شهر مثلا فرودگاه بروید قیمت بلیط تک سفره حدود 4.5 تا 5 یورو می باشد در صورتیکه بلیط داخل شهر تک سفره حدود 1.5 یورو است.

نمونه کارت حمل و نقل بارسلونا را میتوانید در تصاویر زیر ببینید.

132.jpg

 کارت حمل و نقل بارسلونا

 

133.jpg

 کارت حمل و نقل بارسلونا 

خب, این سفر نیز به پایان رسید و تجربه بسیار خوبی بود. در کل میتوان گفت که برای 1 روز برای خانواده ای دو نفره به همراه یک کودک هزینه ای معادل 170-200 یورو باید در نظر گرفت.

در زیر میتوانید لیست مخارج سفری 12 روزه به اروپا برای خانواده ای دونفره همراه با یک فرزند دو ساله را ببینید.

Untitled.jpg

 لیست مخارج سفر 

امیدوارم از این سفرنامه لذت برده باشید و مفید فایده بوده باشد.

به امید دیدار

 

نویسنده : مجید تحویلیان

تمامی مطالب عنوان شده در سفرنامه ها نظر و برداشت شخصی نویسنده است و وب‌ سایت لست سکند مسئولیتی در قبال صحت اطلاعات سفرنامه ها بر عهده نمی‌گیرد.