تبلیغات

Register

اگر این اولین بازدید شما از انجمن است لطفاً روی دکمه ثبت نام کلیک کنید ، تا بتوانید درون انجمن پست ارسال کنید . در غیر این صورت ثبت نام کنید . مراحل ثبت نام بیشتر از 2 دقیقه وقت شما را نخواهد گرفت .

در فیس بوک به ما بپیوندید Follow us on Twitter Linked In Flickr Watch us on YouTube My Space Blogger
صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 21


 1. #1
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر

  جاذبه های توریستی شهرهای استان فارس

  فرهنگ عامه و آداب و رسوم مردم فارس  عید نوروز

  عید نوروز نزد مردم فارس بسیار گرامی است و مردم از 15 روز پیش از تحویل سال نو، به استقبال آن می روند. آنها شیرینی و تنقلات تهیه می کنند و به دوختن و تهیه لباس نو برای خود و بچه ها می پردازند و خانه تکانی می کنند. در گذشته مردم خود شیرینی درست می کردند و عمدتاً نان شیرین می پختند. نان شیرین را بعد از این که از تنور بیرون می آوردند تا هنوز نرم و تازه بود، چند بار تا می زدند تا به صورت یک مربع به اندازه کف دست درآید. این نان بعد از چند دقیقه تـُرد و بسیار شکننده می شد. غیر از این نوع نان شیرینی، شیرینی دیگری درست نمی شد. اغلب، وسایل پذیرایی عید تنقلاتی مانند برنجک، اَخُرِک و دنگو بود.

  مراسم ازدواج

  جوانی که به سن ازدواج رسیده و قصد ازدواج دارد، موضوع را با خانواده خود در میان می گذارد. اگر خانواده داماد، دختر معینی را در نظر داشته باشند، کار ساده است. در غیر این صورت به این خانه و آن خانه برای «دلالگی» که همان خواستگاری است می روند.
  دلالگی:

  مادر و خواهر داماد و چند نفر از نزدیکانش به خانه ای که دختر داشته باشد، می روند. خانواده دختر در صورتی که موافق باشند، علاوه بر چای، شربت هم برای آنها می آورند. در صورتی که خانواده دختر تنها به چای اکتفا کنند، نشانه آن است که به این وصلت رضایت ندارند. پس موضوع منتفی شده و خانواده داماد به خانه ی دیگری می روند.بله برون:

  خانواده عروس حتماً درباره داماد و خانواده اش تحقیق می کنند. یک روز هم سرزده به خانه ی داماد می روند و به دنبال آن مراسم بله برون انجام می شود. در این مراسم تنی چند از بزرگترهای دو خانواده در منزل عروس دور هم جمع می شوند تا درباره مهریه، پول حمام، لباس و سایر مسائل ضروری صحبت کنند. اگر طرفین شرایط خاصی داشته باشند در همین مجلس مطرح می شود تا به توافق برسند. یک نفر هم آنچه را که مطرح شده روی کاغذ می آورد و در اصطلاح می گویند رُقعه اش نوشته شد. سپس روزی تعیین می شود و به اتفاق عروس به بازار وکیل می روند و پارچه های مورد نیاز را می خرند.رخت برون:

  در این مجلس، دوستان عروس و داماد شرکت دارند که به آنها «سوری» می گویند. سوری های داماد یک خیاط را همراه می آورند تا اندازه عروس را بگیرد و پارچه هایی را که خریده اند، با خود ببرد. پذیرایی از مدعوین به عهده مادر عروس است. مادر داماد نیز همراه پارچه، مقداری نقل و هدیه که در اصطلاح به آن گـُل می گویند، با خود می آورد. در این مجلس زن ها دایره می زنند و واسونک می خوانند:خانم عروس روی تخت، دور تختش گل زنید
  همه تون گویید مبارک، قیچی بر تختش زنید و...
  عقد کنون:

  در فارس برای عقد و عروسی ساعت سعد را انتخاب می کنند و دو نوبت عقد می گیرند. یکی عقد خصوصی است که تنها عده ای از نزدیکان عروس و داماد شرکت دارند و معمولاً خطبه عقد در همین مجلس خوانده می شود و دیگری مجلس عقد که همه دوستان و آشنایان دو خانواده در آن شرکت دارند. روز عقد خانواده داماد همه چیز را به خانه عروس می برند و تنها از بردن ذغال و تنباکو خودداری می کنند چون معتقدند که تنباکو تلخی به همراه دارد و ذغال سیاهی.دست بوسون:

  معمول است که بعد از عقد داماد با یکی دو نفر از نزدیکانش به خانه مادرزن برود و دست او را ببوسد. مادرزن هم روی او را می بوسد. مادرزن در این روز هدیه ای به دامادش می دهد.عروسی:

  روز قبل از عروسی حجله می بندند و برنج پاک می کنند. این مراسم با شادی و شعف و خواندن واسونک همراه است.برای آوردن عروس، عده ای به خانه عروس می روند. در این مجلس با شربت و پالوده از سورها پذیرایی می شود. رسم است که یاران داماد چیزی را از خانه عروس بردارند که ممکن است لیوان، قاشق یا استکان باشد. وقتی خواستند عروس را ببرند پدر عروس تا قباله را از یاران داماد نگیرد، اجازه بردن عروس را نمی دهد. وقت ِ رفتن، خواهران داماد زیر بغل عروس را می گیرند و آینه سنگی بزرگی در برابر او گرفته و به طرف خانه داماد حرکت می کنند. اهالی محل روی سر آنها گلاب می پاشند. نرسیده به خانه داماد، داماد به پیشواز عروس می آید و عروس را با خود به خانه می برد. در حجله، بزرگتر خانواده دست عروس و داماد در دست هم می گذارد. باید دست داماد روی دست عروس قرار گیرد تا همیشه بر عروس مسلط باشد.
  در حجله انگشت های کوچک عروس و داماد را با گلاب می شویند و عروس و داماد سکه هایی را که از قبل در دست دارند در ظرفی که زیر دستشان است، می اندازند. این گلاب را معمولاً پای درخت سبزی می ریزند.
  داماد در حجله، هدیه ای به نام «روزگشا» به عروس می دهد. در حجله بر سر عروس و داماد نقل می ریزند.
  صبح روز بعد، داماد به دیدن مادرزن می رود و ضمن بوسیدن دست او، او را به خانه خود می آورد. هدایایی را که برای عروس و داماد می آورند، صبح عروسی به همه نشان می دهند. در شیراز به این هدایا، «گـُل» می گویند.
  پاگشا:

  در شیراز رسم است که هفته ای بعد از عروسی، پدر عروس، داماد و یارانش را به شام یا ناهار دعوت کند. به این مراسم پاگشا می گویند. بعد از پدر عروس نوبت دیگران می رسد.از دیگر مراسم این است که چون جوانی، دختری را نامزد کرد، از آن به بعد در هر عید، مخصوصاً عید فطر – باید برای نامزدش عیدی بفرستد. عیدی را در خوانچه می گذارند و به خانه عروس می برند. در مقابل وقتی که دختر به خانه شوهر رفت، مادر عروس باید همین کار را به ویژه در عید فطر، انجام دهد. در ماه رمضان هم باید مادر عروس یک افطاری کامل که به آن «روز والوان» می گویند، برای دامادش بفرستد.

  عقیقه

  از جمله رسوم معمول در بین دوانی ها، یکی هم رسم عقیقه است. عقیقه در عربی به معنی موی شکم نوزاد در هنگام تولد است. معنی دیگر آن، ذبح گوسفند در هفتمین روز تولد نوزاد است. شاید این رسم در گذشته در روز هفتم انجام می شد، اما امروزه موعد خاصی برای آن قائل نیستند و در هر فرصتی که دست داد، آن را تدارک می بینند. انجام این کار ممکن است تا هفت سالگی کودک هم به تعویق بیفتد. اما تا هنگام مراسم عقیقه نباید موی سر کودک تراشیده شود.

  وداع با فرد ِ در گذشته

  فرهنگ مردم فارس چون فرهنگ دیگر مردم ایران بر مبنای باورها و معتقدات دینی مسلمانان استوار است. ضمن این که گاه این آداب و رسوم ریشه در پیش از اسلام دارد؛ مثلاً در شهرستان های آباده، اقلید و فسا رسم است که با مرگ هر فرد، بازماندگان نزدیک وی یعنی پدر، مادر، برادر و خواهر و فرزندان، روز بعد از خاکسپاری، پیش از طلوع آفتاب، سر گور وی می روند و فاتحه می خوانند. این عمل در تابستان بدون مشکل برگزار می شود اما در سرمای 15 درجه زیر صفر زمستان این کار با مشکلاتی همراه است و با تمامی این احوال مردم به انجام آن می پردازند و معتقدند با این کار به خورشید می گویند که زودتر از او بر مزار عزیزشان آمده اند.

  عروسی درخت نارنج

  در شیراز رسم بر این است که اگر درخت نارنجی که در خانه است، نارنج کم بدهد یا اصلاً ندهد، آن را عروس کنند و برایش مراسم عروسی بگیرند. برای این کار، ابتدا زن صاحب خانه، زنان همسایه را دعوت به عروسی درخت نارنج می کند، همه در یک زمان مشخص در خانه جمع می شوند و زن صاحبخانه اره ای را بر می دارد تا شاخه های درخت را ببرد. یکی از زنان همسایه جلو می آید و ضامن درخت می شود. سپس تور بسیار نازکی روی درخت می کشند، شکر پنیر روی درخت می پاشند، کِل می زنند، واسونک می خوانند و شادی می کنند و بر این باورند که آن درخت، سال بعد در فصل بهار، بار نارنج خواهد داشت.

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 2. پسندیده Amin این پست را پسندیده اند .
 3. #2
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر
  بوی خوش نرگس در كازرون

  نرگس زارهای كازرون فارس كه نقش هویت بخش را برای این خطه از استان ایفا میكند تا چندی دیگر به مرحله برداشت میرسد اما نیم نگاهی از سوی مسوولان میتواند در احیا و شكوفایی هرچه بیشتر این عامل هویت بخش مثمر ثمر باشد.

  شهرستان كازرون در فاصله 122 كیلومتری غرب شیراز قرار گرفته و به لحاظ تاریخی نیز یكی از شهرهای با سابقه و با تمدن فارس به شمار میرود.نرگس زارهای شهرستان كازرون در منطقه جره و بلبلك واقع شده است كه در منطقه جره در مساحتی حدود 8 هكتار و در منطقه بلبلك در مساحتی حدود 4 هكتار گل نرگس تولید میشود و علاوه بر این در 6 دشت دیگر منطقه نیز نرگس زارها وجود دارند.نرگس شهلای كازرون از جمله نوع نرگسهایی است كه از نظر مرغوبیت، شرایط منحصربهفردی را داراست كه سایر نرگسها ندارند.نرگس زارهای این شهرستان با مساحتی حدود 65 هكتار یكی از جاذبههای گردشگری كازرون به شمار میرود كه در زمان كشت این محصول جلوه خاصی را به شهرستان میبخشد.گل نرگس در استان فارس علاوه بر كازرون در منطقه خفر، شیراز و شهرستان فراشبند نیز تولید میشود اما عطر نرگس كازرون از سایر مناطق استان فارس منحصربهفردتر و بهتر است.
  در اولین بارندگی سال پیازچههای گل نرگس خریداری و بعد از شیاركشی زمین كشت میشود و تا بهمن ماه نیز به بهرهبرداری میرسد. هر پیازچه بین 3 تا 5 گل نرگس به بار میآورد و پیازچهها نیز به طور معمول از بهبهان بهطور متوسط هر كیلو به قیمت 20 تا 30 هزار ریال خریداری و برای هر هكتار نیز 2 تا 3 میلیون ریال هزینه، میشود.
  نرگس زارهای كازرون امسال در پی برخی مشكلات توسعه نیافته است . رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان كازرون گفت: امسال به خاطر اینكه قدرت خرید تولیدكنندگان كم بود و دولت نیز برای این امر هزینه چندانی در نظر نگرفت پیازچههای بیشتری خریداری نشد و به همین منظور نیز نرگس زارهای این شهرستان توسعه چندانی نیافت.
  جهانزیر والی با اشاره به اینكه نرگس كازرون پس از تولید به شیراز، تهران و در برخی مواقع به كشورهای خلیج فارس صادر میشود، افزود: این امكان برای كازرون وجود ندارد كه تولیدات خود را به صورت مستقیم صادر كند و در پی این امر تولیدات كازرون از شیراز به خارج از كشور صادر میشود و اگر ساختار مناسبی برای این امر تدوین شود، صدور نرگس به طور مستقیم از كازرون میتواند تبعات خوبی برای این شهرستان در پی داشته باشد.وی خاطرنشان كرد: گل نرگس در شهرستان كازرون به اندازه كافی برای مصرف داخلی استان فارس تامین میشود و در این خصوص در استان كمبودی وجود ندارد.

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 4. پسندیده Amin, Anet این پست را پسندیده اند .
 5. #3
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر
  باغ نارنجستان قوام

  باغ نارنجستان قوام در شهر شیراز در محله بالا کفت و تقریبا در قسمت شرقی انتهای خیابان لطفعلیخان زند قرار دارد. این باغ و عمارت از مجموعه ارزشمند دوران قاجار در شیراز است و به علت وفور درختان نارنج به باغ نارنجستان نامیده می‎شود. احداث این باغ و مجموعه‎های آن بوسیله علی‎محمد خان قوام‎الملک آغاز و در سال 1300هـ . ق بوسیله فرزندش محمد رضا قوام‎الملک تکمیل گردید.

  در ورودی اصلی باغ رو به جنوب و سردر ورودی با تزیینات آجری و کتیبه‎ای سنگی از مرمر سرخ فام شامل آیاتی از قرآن كریم است و از چوب ساج با منبت‎کاریهای زیبا ساخته و به هشتی باز می‎شود و بوسیله دو راهرو به محوطه باغ ارتباط پیدا می‎کند.

  این باغ در جبهه‎های شمالی، جنوبی و شرقی دارای ساختمان می‎باشد. عمارت اصلی با ایوان دو ستونه در جبهة شمالی، با شیوة معماری دورة زندیه در دو طبقه و یک زیرزمین میباشد.

  در دو طرف ایوان بزرگ دو راه برای ورود به سایر قسمتها تعبیه شده است كه با كف محوطه دو متر اختلاف دارد. ستونهای ایوان بزرگ از سنگ مرمر یكپارچه، با بدنه‎ای استوانه‎ای و سرستونهای دارای مقرنس تشكیل شده است.
  بالای عمارت دارای 3 هلالی با نقوش اسلیمی می‎باشد، كه در وسط آن دو شیر كه صفحه‎ای را نگاه داشته‎اند و بر روی آن آیة نصر من الله و فتح قریب نوشته شده است كه دو فرشته هم از بالا آن را نگاه داشته‎اند و در طرفین دو هلالی دیگر صحنه‎ای از شكار آهو، توسط پلنگ به چشم می‎خورد.

  عمارت نارنجستان به مساحت تقریبی 940 متر مربع در باغی به وسعت 3500 متر مربع در دو جبهه شمالی و جنوبی بنا شد. این باغ در اردیبهشت ماه سال 1353 به شماره 1073 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
  این باغ در سال 1345 به دانشگاه شیراز واگذار گردید و بین سالهای 1348 تا 1358 مورد استفاده موسسه آسیایی تحت نظارت پرفسور آرتور پوپ بود و در سال 1378 در اختیار دانشكده هنر و معماری دانشگاه شیراز قرار گرفت.

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 6. پسندیده Amin این پست را پسندیده اند .
 7. #4
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر
  قلعه اژدها پیكر

  قلعه اژدها پیكر در شهر لار در استان فارس قرار دارد با توجه به یافتههای موجود، قدمت قلعه اژدها پیکر به دوره پیش از اسلام میرسد و تا یک قرن پیش این قلعه مسكونی بوده است.قلعه اژدها پیكر روی یک سطح مرتفع در باختر شهر شیراز قرار گرفته و طول آن 700 و پهنای آن 170 متر است.

  این قلعه از 3 بخش دیوار سنگی محاطی، قلعه بالایی و میانی تشكیل شده است. به جز قلعه بالایی و بنای مشهور به قبر مادر نادرشاه، بقیه قسمتهای قلعه ویران شده است.بقایای این قلعه روی تپهای در شمال شهر لار نمایان است.
  بین این تپه و تپهای که قلعهٔ نارین روی آن ساخته شده بودهاست، درهای تنگ وجود دارد كه مسیر رودخانهٔ خشکی (رودخانه فصلی) به نام رودخانه (وروند) در آن قرار دارد.

  قلعه اژدها پیكر یكی از قلاع قدیمی لار است و چون به شكل اژدها میباشد به این نام معروف شده است.
  در بالای آن كوه آثار عمارات قدیم از قبیل سرداب و مسجد و حمام و مقبره و چاه و دولاب و آب انبار موجود است و آثار برج و بارو و قلعه و حصار آن هم هنوز ظاهر میباشد.
  قدمت آثار و بقایای این قلعه به دورهُ ساسانی میرسد. استحکامات و تأسیسات داخلی آن چنان محکم و استوار بودهاست که در قدیم آن را طلسم کیانی مینامیدهاند.برفراز این کوه چاهی از دل سنگ تراشیده شده که به دولاب مشهور است.

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 8. پسندیده Amin این پست را پسندیده اند .
 9. #5
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر
  بازار قیصریه لار

  دن گارسیا سیلوا نیگوئرا در سال 1026 ه.ق به ایران آمد. او بازار لار را چنین توصیف میكند:
  «... این بازار بدون شك یكی از زیباترین و فاخرترین بناهای سراسر قاره آسیاست و میتواند با مجللترین فروشگاههای اروپا برابری كند...».


  منابع آب زیرزمینی لارستان كم است و از طرفی، گنبدهای نمكی موجب شوری آب آن میشوند.
  زمین هم مناسب نیست، بنابراین فعالیت در بخش كشاورزی خالی از مشكل نخواهد بود. اما موقعیت خاص جغرافیایی و سیاسی، شهر لار را به سمتی سوق داد كه مبادلات تجاری، اقتصادی و حتی سیاسی خود را از بصره تا سواحل غربی هندوستان گسترش داد.

  هسته اصلی این فعالیتها بازار لار بود. این بازار كه به شكل صلیبی ساخته شده، شكل و طرح خود را حداقل در چهارصد سال اخیر حفظ كرده است.
  برخی معتقدند كه سابقه تاریخی بازار لار به قبل از اسلام میرسد و برخی دیگر احداث آن را به صدر اسلام نسبت میدهند.

  قدر مسلم اینكه، بازار پیش از قدرت یافتن صفویه وجود داشته و در زمان شاه عباس، تعمیری بنیادین شده است. به احتمال زیاد سبك معماری بازار لار بر ساخت بازار چیتسازهای اصفهان، بازار بخارا و بازار وكیل شیراز اثر گذاشته است.
  از جمله موارد جالب توجه در طراحی بازار لار، جهت محورها یا راستههای آن است كه میتواند متأثر از شرایط محیطی، به خصوص گرمی هوای ناحیه لارستان و جهت باد و شاید هم جهات مقدس مذهبی باشد. جای شك نیست كه اعداد مقدس 4، 7، 8، 12 و 14 در تعیین تعداد مغازههای هر یك از فضاهای بازار، بیتاثیر نبوده است.

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 10. پسندیده Amin این پست را پسندیده اند .
 11. #6
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر
  شهر باستانی گور


  شهر گور یا شهر فیروزآباد، در 100 كیلومتری جنوب شیراز یكی از پرجاذبهترین و گمنامترین شهرهای گردشگری ایران است. فیروز آباد تا قبل از حمله اسكندر به ایران، شهر گور نامیده میشد.اسكندر مقدونی این شهر را كاملا ویران كرد و قرنها بعد از اسكندر، اردشیر موسس سلسله ساسانی این شهر را احیا و آباد كرد، اما در حمله تازیان به ایران این شهر دوباره ویران شد.
  فیروزآباد كه قدیم آن را گور مینامیدند به روزگار كیانیان شهر بزرگی بوده و حصاری عظیم داشت.از دیدنیهای این شهر میتوان به قلعه دختر، كاخ ساسانی و برج آتشكده و بقایای شهر گور اشاره كرد.
  شهر ساسانی گور نخستین شهر دایرهای شکل ایران محسوب میشود که به دستور اردشیر بابکان ساخته شده است.
  کاوشهای باستان شناسی در این شهر ساسانی برای نخستینبار در سال جاری توسط دیتریش هوف، باستانشناسی آلمانی آغاز شده است.
  این شهر چهار دروازه اصلی داشته است. این دروازهها عبارتند از باب مهر که از طرف شرق، باب بهرام که از طرف غرب، باب هرمز که دروازه شمالی محسوب میشده و در آخر نیز باب اردشیر که از طرف جنوب باز میشده است.
  از جمله یافتههای مهم باستان شناسی در شهر گور، کشف دروازه تخت نشین بوده است که شباهت زیادی به سر درهای تخت جمشید دارد.
  رنگهای به کار رفته در این کف همچنان سالم هستند و توجه ساسانیان را به استفاده از رنگ های متنوع در معماری نشان میدهد.

  منار شهر گور:
  در وسط شهر گور، مناری 4 گوش با مصالح لاشه سنگ و ملاط گچ به ارتفاع 30 متر احداث گردیده است.
  در خصوص ساخت این مُنار نظریههای مختلفی ارائه شده است:
  • منار به عنوان سمبل قدرت پادشاه
  • منار، جهت دایره درآوردن و ساختن شهر
  • محل ارتباط با قلعه دختر جهت اطلاع از حملات دشمن
  • محل نیایش

  رصدخانه شهر گور:
  قدیمیترین رصدخانه ایران، در کنار نقوش رنگی شاهزادگان ساسانی در شهر گور فیروزآباد قرار دارد.این رصدخانه شاهکاری از دانش ایران در آن عصر محسوب میشود.
  پروفسور دیتریش هوف در حفاری شهرگور فیروزآباد فارس به سازهای دایرهایشکل رسید که پس از مطالعه، مشخص شد، قدیمیترین نمونه از رصدخانههای بهدست آمده در ایران و از آن دوران ساسانی است.
  نمونههای همانندی از این سازه در دهلی و جیپور هند هست؛ ولی باتوجه به اینکه رصدخانه مراغه مربوط به دوره ایلخانان مغول و نزدیک 300 سال پساز رصدخانه شهرگور بنا شده است، این سازه، قدیمیترین رصدخانه ایران بهشمار میرود.
  برج ستارهشناسی پیدا شده در شهر گور، از خشت و گل و کاملاً تندرست است. قطری نزدیک 65/5 متر دارد که روی آن، 12 نشانه از علامتهای بکار گرفته شده در اندازه گیریهای رصدی و سکوهایی نموداری، هست.
  شهر گور در دوران ساسانی و از زمان پادشاهی اردشیر بابکان بنا شده و تا دوران اسلامی در حکومت عضدالدوله دیلمی بر فارس که نام آن به فیروزآباد تغییر میکند، اهمیت فراوانی داشته است.
  فارس در سده چهارم هجری قمری یکی از پیشتازان دانش اخترشناسی در سراسر ایران بوده و شهرگور نیز در این سده، هنوز اهمیت داشته است.حتی ابوریحان بیرونی نیز نوشته که رصد دایره البروج با وسیلهای به قطر 123 سانتیمتر در شیراز انجام شده که آن وسیله را در سازه بهدست آمده در شهرگور، کار میگذاشتند.

  نقش چهار شاهزاده:
  چهار شاهزاده ساسانی برای اولینبار روی یکی از دیوارهای بدست آمده از این شهر کشف شد.این چهار شاهزاده را دو زن و یک مرد جوان به همراه نوجوانی تشکیل میدهند.

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 12. پسندیده Amin این پست را پسندیده اند .
 13. #7
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر
  موزه ها و مراكز فرهنگی استان فارس

  موزه هخامنشی در تخت جمشید

  ساختمان موزه تخت جمشید قدیمی ترین بنای ایران است كه بازسازی شده و به موزه اختصاص یافته است. این بنا یكی از مجموعه كاخ های تخت جمشید است كه حدود 2500 سال پیش توسط سلسله هخامنشی بنا شد. قسمت هایی از این بنا كه فعلاً به عنوان موزه مورد استفاده است، شامل یك ایوان، دو گالری و یك تالار است. در ایوان موزه كه در سمت شمال ساختمان واقع شده و ورودی موزه در آن قرار دارد، دو جرز ( دیوار اطاق و ایوان ، پایه ی ساختمان كه از سنگ و آجر سازند) سنگی عظیم یك پارچه به ارتفاع تقریبی هشت متر و عرض 20/1 متر به وزن حدود 80 تن در جلو و طرفین قرار دارد. هر یك از این دو جرز بزرگ ترین سنگ یك پارچه ای است كه در تخت جمشید به كار رفته است. سقف ایوان را هشت ستون چوبی با سر ستون های گاو دو سرنگه می دارد. پایه این ستون ها اصلی و به شكل زیبا و بسیار جالب از سنگ خاكستری حجاری شده است.
  برخی از آثار دوره هخامنشی كه در قفسه های تالار هخامنشی قرار دارد شامل موارد زیر است:

  �مهره های دوره هخامنشی: در سال 1337 هشت مهره چشم ساده به رنگ های زرد، سیاه، قهوه ای روشن و قهوه ای تیره در اندازه های مختلف ( به قطر 3،4،5،6 سانتی متر) در تخت جمشید به دست آمد. � گل نبشته های تخت جمشید:

  در سال 1313 تعداد 30 هزار گل نبشته در اتاقی از هخامنشیان كه درِ آن تیغه شده بود، یافت شد كه اسناد خزانه تخت جمشید و بیشتر در اندازه 8×4×2 سانتی متر است. بر این گل نبشته ها با خط ایلامی، اسناد را نوشته اند.چشم گاو و گوش گاو سنگی ، پنجه و سر شیر از سنگ لاجورد، مگس پران، خنجر ، شمشیر ، سرنیزه ، پیكان ، قرقره بالا بر فلزی ، بشقاب، سینی ، لیوان ، گلدان و هاون سنگی ، قسمتی از پرده های سوخته تخت جمشید، گل میخ طلا، كتیبه حرم خشایار شاه با ترجمه به زبان فارسی و انگلیسی، كُرنا ( شیپور) ، مِجمر ( آتشدان ) فلزی، خشت لاجوردی پیدا شده در سال 1334 ، زینت آلات طلا و نقره و... �از دیگر اشیای تالار هخامنشی می توان به موارد زیر اشاره نمود

  : پیكره شكسته سنگی دو گاو، مجسمه نیمه تمام سگی كه نشسته در سال 1332در تخت جمشید كشف شد ، پنجه عقاب ، جای پاشنه در، ته ستون ، شال زیر ستون با كتیبه ای در سه خط، سه ستون هخامنشی، سرستون گاو، مجسمه سنگی كوچك نیمه تمام، خمره های بزرگ سفالی، نقش یك نفر كه زنبه ( زنبق ) ای را حمل می كند و ...موزه تخت جمشید در روز 28 اردیبهشت 1381،( مصادف با 18 ماه مه 2002، روز جهانی موزه) افتتاح شد. موزه ساسانی


  ضرورت تشكیل موزه ای متناسب با ارزش های عصر ساسانی در مجموعه ای به همین نام كه قدمت آن به سال 260 م. می رسد، در سال 1317 شمسی توسط پروفسور گیرشمن مطرح شد.
  ساختمان این موزه از دو بخش تشكیل شده ؛ بخشی متشكل از یك سالن بزرگ به مساحت 91 متر مربع و بخش دیگر كه خود یك بنای تاریخی محسوب می شود. این موزه در سال 1317 تأسیس شد و بعدها به عنوان مقر هیأت حفاری مورد استفاده قرار گرفت.
  هم اكنون اشیای موجود در موزه شامل قطعاتی از موزائیك های ایوان ، موزائیك و گچبری های كاخ ها، سنگ های حجاری شده، كوزه و سفال های عصر ساسانی و دوره اسلامی است كه طی 10 فصل كاوش در قسمت های مختلف به دست آمده است.
  موزه كریم خان زند

  اشیا و آثار موزه كریم خان زند به دوران پیش از تاریخ، تاریخی و اسلامی تا دوران معاصر تعلق دارد. اشیا و آثار پیش از تاریخ شامل سفالینه ها، مفرغینه ها، و ابزار و ادوات شكار، جنگ و زینت آلات است. از سفالینه ها می توان به سفال های هزاره دوم پیش از میلاد كه از حفاری های علمی " تل ضحاك" فسا به دست آمده اشاره نمود و در میان مفرغینه ها باید به اشكال تركیبی انسان و حیوان، بت ها و علامت های نذری لرستان اشاره كرد كه در هزاره اول پیش از میلاد آفریده شده اند. از تمدن هخامنشی و ساسانی، مسكوكات ( سكه ها ) ساسانی تا عهد حاضر، مجموعه ای با ارزش را تشكیل داده كه از اهمیت ویژه برخوردار است.
  از قرون نخستین اسلامی قرآن ها و ظروف سفالی ارزشمند در موزه وجود دارد. یكی از قرآن ها به خط كوفی و بازمانده از قرن سوم هـ . ق است كه روی پوست آهو نوشته شده و بعضی از صفحات آن مُطّلا است. علاوه بر این قرآن های بسیار نفیس و ارزشمند از قرون هفتم و هشتم هـ . ق در این موزه نگهداری می شود.
  از میان ادوات فلزی، با ارزش ترین آنها شمشیر شاه صفی و كریم خان زند است. این شمشیرها از فولاد و دسته آنها از عاج است. خلاقیت هنرمندان صفویه، زند و قاجار از آثار لاكی چون جعبه آرایش، قاب آینه، قلمدان و جلد كتاب، چشم را خیره می نماید.علاوه بر نقاشی های سطوح داخلی عمارت، تابلوهای رنگ و روغن كه روی بوم نقاشی شده، فضای طاقچه ها را پر كرده است.
  موزه قاجار در عمارت نصیر الملك

  موزه قاجار كه در عمارت تاریخی نصیر الملك راه اندازی شده، به آثاری از دوره قاجار اختصاص دارد. این آثار گونه های متنوعی از كاسه های چینی منقوش، جعبه های لاكی، مرقـّعات ( نامه های ) خطی، پوشاك سنتی، قاب های آینه، جلد كتاب و ظروف فلزی و... را در برمی گیرد. موزه

  نارنجستان قوام
  این موزه كه در عمارت نارنجستان قوام واقع است، قسمتی از مجموعه قوامی شیراز است كه بین سال های 1257 و1267 هـ.ق مقارن با حكومت ناصرالدین شاه قاجار ساخته و تكمیل شد.
  كیفیت معماری ، آجركاری و كاشی كاری بدنه ها، حجاری های ازاره، كارهای چوبی ، آینه كاری ها، شیشه كاری ها ، گچبری ها، نقاشی ها و دیگر تزئیناتی كه در این بنا به كار رفته ، این ساختمان را به صورت موزه هنرهای عصر خود در شیراز درآورده است. در این موزه ظروف منقوش سفالی، لعابی، فلزی و ... به نمایش در آمده است.
  موزه نظامی

  عفیف آباد
  موزه نظامی در عمارت تاریخی عفیف آباد به وسیله سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی ایران در سال 1370 افتتاح شد. این موزه سیرتحول سلاح های سرد و گرم شامل سلاح های خود كار و نیمه خودكار، شمشیر، نیزه، خنجر، كلاهخود، زره، تفنگ های سرپر و شكاری و انواع مسلسل و ... از دوره صفویه تا انقلاب اسلامی را به نمایش گذاشته است. از جمله آثار قابل توجه می توان به تفنگ تك لول فتحعلی شاه قاجار، تفنگ دولول ناصرالدین شاه، تفنگ موزر اهدایی امپراتور آلمان به مظفر الدین شاه و تفنگ موزر اهدایی دولت فرانسه به مظفرالدین شاه، مسلسل رئیسعلی دلواری و مجموعه تفنگ های میرزا كوچك خان جنگلی و یارانش اشاره كرد.
  در فضای باز این باغ نیز توپ های ساخت ایران از دوره های مختلف به نمایش در آمده است.
  موزه سنگ های تاریخی هفت تنان

  موزه سنگ در تكیه هفت تنان از بناهای كریم خان زند، در دامنه كوه تخت ضرابی ( كوه چهل مقام) قرارگرفته است. از دیدنی های این عمارت تالاری است كه سقف آن بر دو ستون بزرگ یكپارچه استوار شده و در طاقچه های بالایی آن ، پنج مجلس روی گچ نقاشی شده و از شاهكارهای نقاشی دوران زندیه محسوب می شود. این مجموعه در سال های 1336 و 1337 شمسی توسط نقاش و هنرمند شادروان " محمد باقرجهان میری" تعمیر و تجدید شد. این پنج مجلس به ترتیب عبارت اند از: درویشی با تبرزین و كشكول، نقش حضرت موسی در حال شبانی، منظره شیخ صنعان و دختر ترسا، نقش حضرت ابراهیم ، و نقش درویش جوان.
  سنگ های موجود دراین موزه متعلق به سده های سوم تا یازدهم هـ . ق است كه با انواع خطوط كوفی ، ثلث ، نستعلیق دیوانی، توقیع، تعلیق- نسخ و ... به طرز زیبایی تزیین شده است.

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 14. پسندیده Amin این پست را پسندیده اند .
 15. #8
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر
  تاریخچه باغ ارم شیراز  باغ ارم شیراز به طور مسلم از دوره سلجوقیان و در تمام دوره آل اینجو و آل مظفر و گوركانیان وجود داشته و با توجه به اینكه سیستم فئودالی به طور كامل بر جامعه آن دوره حاكم بوده بدون تردید بانیان و صاحبان باغ ارم كه باغی ارزشمند بوده، در آن زمان حكام وقت بودهاند. احتمال میرود اتابك قراچه كه از طرف سنجر سلجوقی به حكومت فارس منصوب بوده دستور احداث این باغ را داده باشد.
  بعد از وی تا جلوس شاه شیخ ابواسحاق اینجو كه احتمالاً باغ ارم را در تصدی داشت، اطلاعی از نحوه مالكیت این باغ در دست نیست. شاه شیخ ابواسحاق اینجو در سال 742 ه.ق جلوس نموده و در سال 757 ه.ق كشته شد. پس از انقراض سلسله آل اینجو به وسیله آل مظفر، احتمالاً باغ ارم به مالكیت سلاطین آل مظفر در آمده و در عهد شاه منصور آخرین پادشاه این خاندان كه به دست گوركانیان كشته شد، باغ در نهایت آبادانی و شكوه بوده است. از عصر صفویه به بعد، باغ ارم در نوشتههای جهانگردان، آباد و باشكوه توصیف شده است. در عهد كریم خان زند احتمالاً باغ ارم در مالكیت سران سلسله زندیه بوده و مانند سایر ابنیه و باغ های شیراز مرمت گردیده است.
  از اواخر دوره زندیه تقریباً بیش از هفتاد و پنج سال باغ ارم در تصاحب سران ایل قشقایی بود. خاندان جانی خان قشقایی كه از دوره فتحعلی شاه قاجار با سمت ایلخانی و ایل بیگی بر ایل قشقایی فرمانروایی میكردند، مدت مدیدی این باغ را در اختیار داشته و از آنجا به عنوان مقر فرمانفرمایی خود در شهر شیراز استفاده میكردهاند. نخستین ایلخان این خاندان یعنی جانی خان و پسرش محمد قلی خان عمارتی باشكوه در این باغ بنا نهادند. در اوایل دوره قاجاریه بعضی از سران ایل قشقایی كه مالكین سابق باغ ارم بودهاند در گوشهای از این باغ به خاك سپرده شدهاند كه در حال حاضر نشانی از این قبور در دست نیست. ساختمان عمارت این باغ در دوره ناصرالدین شاه قاجار هنوز مرغوب و قابل توجه بوده است. در دوره سلطنت ناصرالدین شاه، حاج نصیرالملك شیرازی باغ را از خاندان ایلخانی خریداری نموده و ساختمان فعلی موجود در باغ را به جای عمارت ایلخانی بنا نمود ولی احتمالاً اساس ساختمان قبلی را حفظ كرده است. پس از درگذشت حاج نصیرالملك در سال 1311 ه.ق تزئینات بنا و بعضی قسمت های ناتمام به وسیله ابوالقاسم خان نصیرالملك، مالك این باغ اتمام یافته است.
  در آن زمان توصیفی توسط فرصتالدوله شیرازی راجع به این باغ داده شده كه به شرح زیر میباشد: "... بستانی است بی مثال و گلشنی است بهشت تمثال ...، سروهایش سر به افلاك كشیده، عماراتی دارد شاهانه مشتمل بر تالاری كه به واسطه دو ستون قوی پیكر برپاست و ارسیها، گوشوارهها و اتاق ها و رواق های دیگر را از فوقانی و تحتانی داراست. آبشارهای متعدده از هر جانب آن روان است و سبزههای اطراف جویش چون خط بر گرد عارض نوش لبان. بنای اول آن را محمد قلی خان ایلخانی نهاده سپس مرحوم حاجی نصیرالملك خریده و حكم به بنیاد عمارات مذكور داده. حاجی محمد حسن معمار... آن بنا را برآورده باغی دیگر برآن افزودهاند. آن نیز هوایش معطر است...، خلوتی دیگر دارد كه نارنجستانش نام نهادهاند. باربند و كوشكی هم برای آن قرار دادهاند."
  دونالد ویلبر درباره باغ ارم شیراز چنین نگاشته است: "... برای مدت لااقل 75 سال این عمارت در تصاحب خانها و یا سران قبیله قشقایی بود. همین ساختمان هسته مركزی باغ به شمار میرود. در این موقع دیواری در وسط باغ احداث كردند و بدین ترتیب باغ به دو قسمت تقسیم گردید. باغ ارم محبوبیت فراوان خود را مدیون درختان مركبات و خیابان طویلی است كه در دو طرف آن سروهای باشكوه غرس گردیده و ساختمان جالب توجهی كه شاهد مهمان نوازی بی دریغ ایل قشقایی بوده است. هرچند سال یك بار مقداری از درختان مركبات بر اثر سرمای سخت از بین میروند درحالی كه سروها در عرض پنجاه سال اخیر همچنان جذابیت خود را حفظ كردهاند ... ." در تهیه طرح باغ، محور طولانی آن مشخص گردیده است. امروز كوشك اصلی، هسته مركزی این باغ و جالبتوجه ترین جنبه آن را تشكیل میدهد. اطاق های طبقه زیرین تقریباً زیرزمین است و تالار مركزی آن را برای استراحت در روزهای گرم تابستان در نظر گرفتهاند. نهر آب مستقیماً از این تالار می گذرد و در سر راه خود قبل از اینكه به حوض بزرگی فرو ریزد استخر را پر میكند. دیوارها و كف این تالار از كاشیهای رنگین پوشیده شده است. پلكانی این طبقه را به طبقه بالاتر و به راهروهایی كه به تالار بزرگ منتهی میگردد متصل میسازد. منظره جنوبی آن همان ادامه محور اصلی است و از طرف شمال چشم انداز آن را تپههایی تشكیل میدهد كه در حاشیه رودخانه قرار گرفته است. در این محل نیز مانند بسیاری دیگر از ساختمان های شیراز كاشی های براق و سنگ های تراش میراث قدیم را از نو رواج میدهد. این قسمت سه گوش (سنتوری) منظرهای را متعلق به دوره ساسانیان كه با كاشی های رنگی زینت شده نشان می دهد درحالی كه در طبقهای كه همسطح زمین ساخته شده تخته سنگ های آهكی نسخههای تحریف شدهای است از نقوش برجسته دوره هخامنشیان كه در تخت جمشید دیده میشود. در سراسر این ناحیه وسیع بوته گل سرخ كمتر دیده میشود و به جای آن در گلخانه كه داخل آن را با چوب به طرز پلكانی ترتیب دادهاند انواع گلها را در گلدان نگاهداری میكنند تا آنها را در نقاط اصلی در داخل كوشك و خارج آن قرار دهند."
  باغ ارم پس از فوت ابوالقاسم خان نصیرالملك به فرزندش رسید و پس از چندی به یكی از سران ایل قشقایی فروخته شد. سپس به تصرف دولت درآمد و به دانشگاه شیراز واگذار شد. دانشگاه شیراز مدتها به عنوان كاخ پذیرایی از آنجا استفاده می نمود. در سال های 1350_1345ه.ش این باغ با اعتبار واگذاری از طرف سازمان برنامه و بودجه و زیر نظر مسئولین وقت دانشگاه، تعمیر اساسی شده و زمین وسیعی نیز در حاشیه بلوار ارم و بلوار آسیاب سه تایی به آن افزوده شده است. امروزه باغ ارم همچنان در اختیار دانشگاه شیراز میباشد و در حقیقت به تمام مردم تعلق دارد.

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 16. پسندیده Amin این پست را پسندیده اند .
 17. #9
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر
  نقاط دیدنی شهرستان های استان فارس


  شهرستان آباده:

  نقاط دیدنی شامل منطقه شكار ممنوع توت سیاه در27 كیلومتری آباده و بصیران در 12 كیلومتری شهر آباده است. دره زیبای رودخانه ایزدخواست نیز فرح انگیز است.شهرستان ارسنجان:در شمال شهر ارسنجان جنگل زیبا و انبوه ارسنجان با چشمه پرآب و معروف آن وجود دارد. شهرستان استهبان:

  تنگ مرغك در 27 كیلومتری شهرستان استهبان نزدیك روستای رونیز با پوشش جنگلی و فضای سبز، محوطه مسجد سنگی ایج با پوشش جنگلی و آبشار، لای تاریك با چشم اندازی زیبا با آبشار و چشمه سار ، سلطان شهباز با پوشش جنگلی و آبشار، تنگ استهبان ، تفرجگاه بردانه در راه ایج – داراب با چشمه سار و درختان مركبات ، بك بك زیستگاه پرندگان كمیاب و ... .شهرستان اقلید:چشمه بالنگان حاجی آباد، دشتك ابرج با دو آبشار، چشمه قدمگاه ، چشمه چویو ، لای سواری با پوشش جنگلی انبوه ، تنگ براق با غار، رودخانه و آبشارهای متعدد ، روستای دزد كرد، روستای محمدآباد ، روستای خسروشیرین با چشمه سارهای بسیار، چشمه رسول الله ، دریاچه كافتر با آب شیرین و زیستگاه پرندگان مهاجر، چشمه شیرین ، چشمه بهرام گور و قله بل برای كوهنوردی . شهرستان بوانات:

  چشمه محمد حنفیه در دامنه كوه خاتون، پیركدو، چشمه محمد حنفیه سرچمان در دامنه روشن كوه. شهرستان جهرم:

  منطقه خفر كنار رودخانه خفر و قطب آباد ، آب گرم و رودخانه سیمكان ، غار شفق و پیشور در روستای كوشك سار، چشمه آب شیخ و تنوره آتشكده در كنار بقعه آب شیخ، چشمه بخون در روستای علویه ، دره های كوه گرم مانند تنگ رزی، تنگ ناری، آب طاق ، سد بند و بست از دوره ساسانیان ، چار طاق بین راه جهرم و فسا ، روستای برایجان و مناظر زیبای آن، غار تادوان ، آبشار خفر، تنگ تادوان ، تنگ آب خفر و ...شهرستان داراب:آب بند با پوشش جنگلی و درختان میوه ، چشمه جونجان( جونون= گونون) در منطقه فسا رود با باغ های مركبات، دره لایزنگان با پوشش جنگلی و گلزار گل محمدی و... .شهرستان سپیدان:آبشار مرغك در جاده شیراز- سپیدان ، چشمه شش پیر و برم شش پیر در مسیر فرعی جاده شیراز- سپیدان و دریاچه شش پیر بر فراز كوه ، و رودخانه شش پیر كه از این چشمه سرازیر می شود و با عبور از دشت همایجان و هرایجان آبشار زیبایی پدید می آورد ، آبشار مارگون با دره های سر سبز مجاور شهر سپیدان ، تنگ تیزآب با آبشار و پوشش جنگلی ، چله گاه و... دامنه های شكرك در شمال غربی سپیدان با 2700 متر ارتفاع كه بلندترین نقطه آن " قله قوچ خوس" 3850 متر ارتفاع دارد و مناسب اسكی است ، دریاچه زیبای برم فیروز در شمال شرقی شكرك در ارتفاع 3500 متری و قله زیبای رنج با ارتفاع 3960متر در شمال این دریاچه واقع است.
  تنگ تیزآب:

  تنگ تیزآب در فاصله 20 كیلومتری سپیدان واقع شده و گذرگاه یكی از شعبه های رودخانه بشار است كه از كوه های سپیدان و یاسوج سرچشمه می گیرد. این رودخانه دایمی دارای آب شیرین است و گونه های مختلف ماهی بومی در آن دیده می شود. تنگ تیز آب با پوشش جنگلی و درختان بنه ، بادام ، بلوط و بید ، تابستان های خنك و خوش آب و هوا و زمستان های سرد دارد.شهرستان فسا:قمپ آتشكده با بركه آب و فضای سبز ، تفرجگاه میان جنگل با پوشش جنگلی انبوه و زیستگاه حیوانات و گیاهان كمیاب و... شهرستان فیروزآباد:

  تفرجگاه تنگ خرقه با رودخانه و آبشار و فضای جنگلی ، چشمه حنیفقان ، چشمه آتشكده ، چشمه تنگاب در میان رودخانه و كوه، شهر میمند یا شهر گل محمدی ، تفرجگاه شهید با فضای سبز و زیستگاه گونه های نادر حیوانات و پرندگان مهاجر، چشمه آب گرم قیر و كارزین با نخلستان و فضای سبز و ...
  شهرستان كازرون:

  دریاچه پریشان یا فاموردر 15 كیلومتری جنوب شرقی كازرون با انواع پرنده بومی و مهاجر و نرگس زارهای مشهور در روستای بالاده ، چشمه ساسان در تنگ چوگان ، چشمه سراب شیر، تنگ چوگان و...شهرستان لار:هرمود لار با زیستگاه گونه های گیاهی و حیوانی از جمله گونه نادر قوچ و ... شهرستان مرودشت:

  منطقه فرح بخش تنگ بستانك نزدیك سد درودزن كه " بهشت گمشده" نام گرفته و مجاورت این منطقه با نقاط زیبایی چون تنگ گنبیل، آبشار مارگون ، تنگ براق و برم فیروز، بر جذابیت آن می افزاید ، علاوه بر آن حاشیه دریاچه بختگان در منطقه كربال با رودخانه كر و حاشیه آن و كام فیروز، چشمه ابوالمهدی و منطقه حفاظت شده با گونه های نادر گیاهی بین سیوند و سعادت شهر، چشمه بنات قادر آباد با پوشش جنگلی محدود و...شهرستان ممسنی: جنگل طبیعی بوان با چشمه های متعدد، باغستان دیمه میل در كنار نورآباد، هرایز با پوشش جنگلی ، تنگ خانی در كنار رودخانه قره آغاج ، چشمه آب گرم سراب بهرام و... شهرستان نی ریز:

  حاشیه دریاچه بختگان با حیات وحش متنوع ، دریاچه طشك و تنگ زی با پوشش جنگلی در منطقه طشك ، دره پلنگان با چشمه سار و درختان زیاد ، تنگ گزین ( جزین) با آب نماهای طبیعی و...

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 18. پسندیده Amin این پست را پسندیده اند .
 19. #10
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,391
  پسندیدن / تشکر
  خانه های تاریخی استان فارس

  نارنجستان قوام


  نارنجستان قوام كه به موزه نارنجستان اختصاص یافته ، در خیابان لطفعلی خان زند واقع است ، و محل مسكونی و نیز محل كار قوام الملك بود. كار ساختمان نارنجستان قوام در سال 1290هـ . ق توسط "علی محمدخان قوام الملك" آغاز شد و در سال 1305 هـ. ق توسط نوه او یعنی " محمدرضا خان قوام" پایان یافت.
  درِ ورودی در جنوب بنا و در خیابان لطفعلی خان زند واقع شد ه است. این خیابان را برای حفظ ساختمان، كج احداث كرده اند. پس از گذر از هشتی ورودی، دو دالان از دو سو به حیاط نارنجستان راه می یابد. در دو طرف این راهروها، چند اتاق وجود دارد. در ازاره ( آن قسمت از دیوار اتاق و یا ایوان كه از كف طاقچه تا روی زمین بود) های این قسمت ساختمان و ساختمان شمالی آن به تقلید نقوش تخت جمشید، نقش هایی روی سنگ حك شده و در كنار آن نقش شیر، گورخر، سرباز و ... در آنها نـَقر ( حك) كرده اند.
  در شمال حیاط ، ساختمانی سه طبقه وجود دارد. طبقه اول زیرزمین است و طبقه دوم با دو راهرو به اتاق ها و شاه نشین می رسد. در طبقه سوم دو اتاق در دو طرف شاه نشین واقع شده كه سقف زیبای آن، چوب كاری و نقاشی شده است. تمامی شاه نشین و اتاق ها، آینه كاری است و در آینه های سقف، مانند سایر آثار دوره قاجاریه در شیراز، تصاویر اروپایی جا گذاری شده است. درهای بنا همه خاتم كاری و منبت كاری شده است. در سمت راست، حیاط خلوت كوچكی وجود دارد. كاشیكاری رو كار این ساختمان و ساختمان جنوبی و تصویر آن بسیار زیباست.
  این بنا كه بیرونی مجموعه است، چون محل كار قوام الملك بود، دیوانخانه قوام الملكی هم نامیده شده و از آنجا كه دارای درخت نارنج است، به نارنجستان نیز مشهور است. این ساختمان در سال 1345 زیر نظر دانشگاه شیراز قرار گرفت و در چند سال اخیر، دانشكده معماری و هنر دانشگاه شیراز در آن مستقر شده است.
  گالری عكس نارنجستان قوام خانه زینت الملوك


  در ضلع غربی نارنجستان قوام، عمارتی زیبا قرار دارد كه به دلیل سكونت خانم زینت الملوك قوامی، دختر قوام الملك چهارم، به این نام معروف است. این عمارت كه از آثار دوره قاجار است به فاصله یك كوچه با خانه قوام قرار دارد و به وسیله یك راه زیر زمینی با آن در ارتباط است، در حقیقت اندرونی خانه قوام ، و محل رفت و آمد محارم بود. ساخت بنا در سال 1290هـ . ق به وسیله علی محمدخان قوام الملك دوم آغاز شد و در سال 1307 هـ . ق به وسیله محمدرضا خان قوام الملك سوم به پایان رسید. در ورودی خانه زینت الملك معرق كاری شده و با عبور از هشتی، یك راهرو با زاویه شمال شرقی به حیاط راه می یابد.

  در حیاط علاوه بر ازاره های سنگی حجاری شده و مشبك، دو باغچه زیبا و حوض بزرگ و كوچك مشاهده می شود. كاشی كاری هفت رنگ هلالی كه در پیشانی ساختمان جا گرفته از زیبایی خاص برخوردار است و تصاویر خورشید، دو فرشته، دو شیر شمشیر به دست همراه با آیه" نَصرُ مِن الله و فتّح قریب" به چشم می خورد. به جز ایوان بدون سقف در شرق حیاط ، در اطراف حیاط 20 اتاق وجود دارد كه به یكدیگر راه دارند. ساختمان غربی بنا دارای تالار شاه نشین آینه كاری و گچبری با تصاویر اروپایی است.
  این ساختمان در سه ضلع دارای زیرزمین بسیار وسیع و گسترده ای است كه امروزه از آن به عنوان نگارخانه استفاده می شود.
  عمارت باغ عفیف آباد


  عمارت باغ عفیف آباد بین سال های 1243- 1241 هـ . ق به دستور" میرزا محمد خان قوام الملك شیرازی" ساخته شد و از قدیمی ترین بناهای قاجاری شیراز است.

  بوستان عفیف آباد دارای بناهای چندی است كه درنوع خود كم نظیر و زیبا ، و شامل قهوه خانه سنتی و حمام خزینه ای است. قهوه خانه سنتی بنایی به سبك معماری ایرانی است؛ حیاط اصلی آن در مركز بنا، محدود به یك حوض كوچك زیبا و درختان نارنج است.

  تالار قهوه خانه دارای شش حجره مزین به نقوش مُلهَم ( الهام گرفته ) از شاهنامه فردوسی است. حمام خزینه ای سنتی بنا دارای سردینه، گرمینه، خزینه و حوضچه ای برای آب سرد است. در دو دیواره خزینه نقش برجسته هایی از فرهاد كوه كن، خسروپرویز و نیز ورود حضرت یوسف (ع ) به مجلس زنان مصری، به چشم می خورد.
  گالری عكس باغ عفیف آباد

  بناهای نصیرالملك

  مجموعه بناهای نصیر الملك شامل مسجد، منزل ، حمام ، آب انبار و ... در محله قدیمی "اسحق بیگ" شیراز واقع است. قسمت اعظم مجموعه در جریان خیابان سازی تخریب و ساختمان های جدید در آن احداث شد. آنچه اكنون از منزل نصیر الملك باقی مانده شامل تالار اصلی ، قسمتی از حیاط اندرونی ، بخش بیرونی و زیرزمین است. " حاجی میرزا حسنعلی خان نصیر الملك" پسر سوم حاجی قوام الملك، از حكام فارس در دوره قاجاریه بود. تالار آینه به صورت قرینه ساخته شده و در دو ضلع آن دو اُرسی ( نوعی درِ قدیمی كه دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است )بزرگ سراسری با گره چینی های ظریف و شیشه های رنگی كه به دو حیاط اندرونی و بیرونی ارتباط دارد، مشاهده می شود. در دو ضلع دیگر تالار یك شاه نشین مركزی كه از دو طرف با ارسی به دو اتاق مجاور باز می شود، وجود دارد. منزل نصیرالملك كه به دوره قاجار تبدیل شده ، مانند دیگر منازل قدیمی دارای زیرزمین پیچ در پیچ با قوس ها و نورگیرهای مشبك سنگی زیباست. برای نماسازی بنا از گچ كاری به شیوه ساسانی استفاده شده است. تزئینات گچ و آینه عمده ترین تزئینات این منزل را تشكیل می دهد و تالار و اتاق ها با نقوش تركیبی ایرانی و اروپایی پوشیده شده است. سقف هر طبقه تخته كوبی شده و دارای نقاشی هایی به سبك اروپایی است.
  از مجموع 350 خانه تاریخی با ارزش كه در شیراز وجود دارد، دو خانه از دوره زندیه و بقیه از دوره قاجاریه است. گرچه ارزش باستان شناسی آنها از عالی تا متوسط ارزیابی می شود، اما بیشتر این خانه ها مسكونی است و از سوی سازمان میراث فرهنگی در دست مرمت قرار دارد. به عنوان نمونه می توان از خانه سعادت ، خانه شوریده شیرازی، خانه كازرونیان ، خانه عطروش ، خانه افشاریان ، خانه صالحی ، خانه محتشم و خانه فروغ الملك نام برد.

  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 20. پسندیده Amin این پست را پسندیده اند .

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اکنون ساعت 02:52 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
Powered by vBulletin® Version 4.2.0
Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
SEO by vBSEO 3.6.0
راه اندازی و پشتیانی توسط ، پشتیبان ویبولتین ایران
قالب اختصاصی  شرکت بانک تور و گردشگری ، طراحی شده توسط: پشتیبان ویبولتین
Web Analytics