سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
نمایش نتایج: از 1 به 6 از 6

موضوع: ||اطلاعات جامع و کامل در مورد گردشگری کشور انگلستان ||

 1. #1
  کاربرمحروم شده
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  محل سکونت
  Republic Islamic Of IrAn
  سن
  29
  نوشته ها
  0
  تشکر/علاقه پست
  میزان امتیاز
  0
  Array

  ||اطلاعات جامع و کامل در مورد گردشگری کشور انگلستان ||

  نام کشور انگلستان
  موقعیت جغرافیایی غرب اروپا
  همسایگان اسكاتلند، ولز
  جمعیت ٥١٫٤٤٦٫٠٠٠
  دین مسیحیت
  مساحت ١٣٠٫٣٩٥ کیلومتر مربع
  فاصله از ایران ٣١٤٥ کیلومتر
  آب و هوا معتدل فصلی
  پیش شماره ٠٠٤٤
  زمان محلی سه ساعت و نیم عقبتر از ایران
  ولتاژ برق ٢٣٠ ولت
  قرار داد Roaming ایرانسل http://www.irancell.ir/Layer3/?id=409
  دارد
  قرار داد Roaming همراه اول http://www.mci.ir/web/guest/252
  دارد

  انگلستان یكی از كشورهای قلمروی پادشاهی متحدهی بریتانیای كبیر و ایرلند شمالی است و به همراه ولز و اسكاتلند، بخشی از جزیرهی بریتانیای كبیر به شمار میرود.
  انگلستان با وجود مساحت كم، پیشینهی تاریخی مفصلی دارد. در طول هزاران سال، مهاجمان، اشغالكنندگان و مهاجران به این كشور وارد شدهاند و مخلوط شگفتانگیزی از مناظر طبیعی، فرهنگها و زبانهای مختلف ساختهاند.
  برای بسیاری از بازدیدكنندگان، آثار تاریخی فراوان انگلیس -از استونهنج و دیوار هانگیان گرفته تا كلیسای جامع كانتربری و برج لندن- جذابیتهای عمدهی این کشور محسوب میشوند.

  انگلیس به سرد، بارانی و خاكستری بودن شهرت دارد؛ اما بهتر است بدانید كه اوضاع آنقدرها كه میگویند هم بد نیست. باران میبارد، ولی نه آنطور كه هیچوقت نتوانید بدون چتر و بارانی بیرون بروید. در بخشهایی از كشور ممكن است چندین هفته در سال اصلاً باران نبارد. حتی بخشهایی از جنوب انگلیس هستند كه ممكن است در تابستان با مشكل كمآبی مواجه شوند.
  بخشهای شمالی و غربی کشور، معمولاً هوای مرطوبتری دارند. بخش عمدهی بارندگیها در پاییز و زمستان اتفاق میافتد. به طور كلی میتوان گفت كه انگلیس آب و هوای متغیری دارد؛ مثلاً در بهار ممكن است یك روز آفتابی باشد و بعد از آن یك هفته بارانی باشد. گرمترین روزهای سال بین ماههای مه تا سپتامبرند و دمای هوا در بخشهای گرم كشور مانند لندن و نواحی جنوب شرقی، ممكن است تا ۳۰ درجهی سانتیگراد هم بالا برود.
  از آنجا كه دور و بر كشور انگلیس را دریا گرفته، کم پیش میآید که هوا خیلی سرد یا خیلی گرم شود. معمولاً، بارشهای طولانی و سنگین برف اتفاق نمیافتد و یخبندان بیشتر از چند روز طول نمیكشد؛ اما ممكن است گاهی اوضاع جادهها و قطارها به خاطر برف به هم بریزد.
  خلاصه اینكه، انگلیس طوری است كه بهتر است همیشه گوش به زنگ هوای غیرمنتظره باشید و اصولاً قبل از هر برنامهریزی، یادتان باشد كه پیشبینی وضع هوا را چك كنید.
  زمان سفر به انگلیس، طبعاً به برنامهریزی و تعطیلات خودتان بستگی دارد. اگر هوای آفتابی و خشك را ترجیح میدهید، بهترین زمان برای سفر از اواخر آوریل تا سپتامبر است. در طول تابستان، انگلیس به جنب و جوش میافتد؛ از اواخر ژوییه تا آگوست كه زمان تعطیلات تابستانی مدارس است، نواحی ساحلی و پاركهای ملی و شهرهایی مثل آكسفورد، بت و یورك به طرز محسوسی شلوغتر میشوند. این نكته را هم در نظر داشته باشید كه عموماً ساعات باز بودن برخی اماكن عمومی بین اكتبر تا عید پاك کمتر میشود و حتی بعضی جاها تمام زمستان تعطیل میشوند. البته در شهرهای بزرگی مثل لندن، در تمام اوقات سال آنقدر جاهای دیدنی و برنامههای تفریحی هست که بیكار نمانید و حوصلهتان سر نرود.


  تعداد فستیوالها و مراسم عمومی در انگلیس بسیار زیاد است. بعضی از این برنامهها عبارتند از:
  اول ژانویه: رژهی روز اول سال نو. کارناوالی مفصل به این بهانه برپا میشود و هنرمندان در خیابانهای شهرها رژه میروند.
  ١٤ فوریه: روز سنت ولنتاین که بهانهای برای خرید و هدیه دادن است.
  ٢٢ مارس: روز مادر
  ٢٥ مه : مردم بالای تپهای شیبدار میروند و یک تکهی بزرگ پنیر را به پایین میغلتانند. متاسفانه این قطعههای پنیر دیگر قابل خوردن نخواهند بود!
  ١٣ ژوئن: مراسم رسمی سالروز تولد ملكه که در سرتاسر کشور جشن گرفته میشود.
  ٣٠-٣١ اوت: كارناوال ناتینگ هیل که بزرگترین فستیوال خیابانی اروپاست.
  ٣١ اكتبر: شب هالویین و برگزاری جشنهاو کارناوالهایی که مردم در آنها لباس مبدل میپوشند.


  سابقهی آشپزی در انگلیس طولانی است. در طول قرون وسطی و دورهی رنسانس، آشپزی انگلیسی شهرت خوبی داشت كه با انقلاب صنعتی و رواج شهرنشینی، كمی افت كرد. البته اخیراً این هنر پیشرفت كرده و به روزهای اوج خود برمیگردد.
  انگلیس غذاهای سنتی معروفی دارد. البته انگلیسیها به طور کلی در مورد غذایشان زیاد سختگیر نیستند و خیلی از غذاهای خارجی مثلاً هندی و ایتالیایی را با کمی چاشنی انگلیسی در فرهنگ تعذیهشان پذیرفتهاند.
  فیش اند چیپس یا همان ماهی و سیبزمینی خودمان؛ معروفترین غذای سنتی انگلستان است که تشکیل شده از تكههای ماهی که در پودر سوخاری و ادویه چرخی خورده و در روغن سرخ شده به همراه سیبزمینی سرخكرده. هر جای انگلیس که بروید، این غذا را راحت میتوانید پیدا کنید.
  صبحانهی كامل انگلیسی، یكی دیگر از غذاهای سنتی معروف این کشور است. این صبحانه در كاملترین حالت خود از بیكن سرخ شده، نیمرو، سوسیس سرخ شده، پودینگ سیاه، قارچ، املت، خوراك لوبیا با سس گوجهفرنگی، نان تست و كره و مقدار زیادی چای غلیظ داغ یا شیرقهوه تشکیل شده؛ که البته اغلب خودتان میتواند انتخاب کنید که کدام یکی را برایتان بیاورند.
  بعضیها عقیده دارند كه این غذا صرفاً افسانهای است كه به توریستها قالب میشود، چون انگلیسیها آنقدر سرشان شلوغ است كه فرصت صبحانهخوردن ندارند. اما انگلیسیها میگویند خوردن غذای سرخ شده و مفصل در روزهای تعطیل خیلی میچسبد.
  صبحانهی انگلیسی به راحتی در كافهها و رستورانها پیدا میشود. و حتی بعضی جاها آن را تمام روز سرو میكنند.
  بعضی دیگر از غذاهای سنتی و معروف انگلیسی عبارتند از:
  ساندی رست یا كباب یكشنبه (كه از وقت ناهار تا عصر تقریباً در هر کافهای كه غذا سرو كند پیدا میشود)، پودینگ یوركشایر، قورباغه در سوراخ (البته واقعاً این غذا از قورباغه درست نمیشود. بلكه سوسیس پوشاندهشده با پودینگ یوركشایر است!)، پای استیك و قلوه، خورش گوشت و سیبزمینی لنكشایر و خوراك گوشت ولینگتون .  لندن شهر بینظیرهاست؛ و بیاغراق یكی از دیدنیترین شهرهای جهان. تصور این که این شهر بزرگ، مدرن، زیبا و شلوغ، روزی دهکدهی کوچکی در کنار رود تیمز بوده، راحت نیست؛ اما حقیقت این است که لندن، دو هزار سال پیش، چنین وضعیتی داشت. این دهکدهی کوچک، به تدریج و طی سالها رشد کرد و تبدیل شد به کلانشهری پر از هتل که امروز میبینیم.
  لندن معروف است به داشتن هوای بارانی و خاكستری؛ اما آنقدری که میگویند هم بد نیست. شهر، نزدیك اقیانوس است، آب و هوای نسبتاً معتدلی دارد و خیلی زیاد سرد یا گرم نمیشود؛ اما تابستان برای سفر مناسبتر است، هم آب و هوا وضع بهتری دارد و هم میتوانید امیدوار باشید که آفتاب معروف لندن را هم میبینید.

  لندن پنج فرودگاه دارد و فرودگاه هیترو كه در بیست و چهار كیلومتری مركز شهر واقع شده، یكی از بزرگترین و شلوغترین فرودگاههای جهان است. هیترو با پنج ترمینال، برای خودش شهر كوچكی است. البته تابلوهای راهنمای خوبی هم دارد؛ در نتیجه نگران گم شدن نباشید. اما اگر قرار است از طریق این فرودگاه وارد لندن شوید، بهتر است که از قبل بررسی كنید كه پروازتان مربوط به كدام ترمینال است تا بتوانید دقیقاً برنامهریزی كنید كه چطور از فرودگاه به شهر بروید. در ترمینالهای مختلف، ایستگاههای مختلفی برای رفتن به شهر وجود دارد؛ مثلاً یك قطار سریعالسیر هست كه از فرودگاه هیترو به مركز لندن میرود، اما در ترمینال شمارهی ۵ ایستگاه ندارد. ارزانترین راه، استفاده از مترو (خط پیكادیلی) است كه در همهی ترمینالها ایستگاه دارد. اگر بعد از نیمهشب رسیدید هم جای نگرانی نیست، میتوانید با اتوبوس شب (N9) خودتان را به مركز لندن برسانید.

  لندن دیدنیهای تاریخی و البته غیر تاریخی فراوان دارد. شاید در طول یك سفر یك ماهه هم وقت نكنید سر فرصت از تمام زیباییهای منحصر به فرد این شهر لذت ببرید. این است كه پیشنهاد میكنیم اگر قصد دیدن این شهر را دارید، حتماً از قبل دربارهی آن مطالعه و برای سفرتان برنامهریزی کنید. در غیر این صورت، احتمال سرگردانی و تلفشدن وقتتان زیاد است.

  بسته به مدت سفر و سلیقهی گردشگری، اولویتبندی با خودتان است. مثلاً اگر اهل هنر هستید، حتماً موزهی تیت مدرن (آثار هنری مدرن)، موزهی ویكتوریا و آلبرت (بزرگترین موزهی هنر و طراحی جهان) و گالری ملی (كلكسیون بینظیری از آثار هنری غربی از قرن سیزدهم تا بیستم) را ببینید. موزهی بریتانیا، یكی از كاملترین مجموعههای هنر و صنایع دستی در جهان است. اگر بخواهید این موزه را كامل ببینید، باید بیشتر از یك روز وقت بگذارید. سرگذشت اختراعات و اكتشافات بشر برایتان جذاب است؟ موزهی علوم را از دست ندهید. دیدن اولین ماشین بخار، هواپیماهای جنگ جهانی اول و دوم، اولین لوكوموتیو، كپسول آپولو 10 كه سه فضانورد را برای اولین بار دور ماه گردانده، اولین ماشین حساب جیبی جهان و... میتواند تجربهی هیجانانگیزی باشد. اگر به طبیعت و تاریخ طولانیاش، از دایناسورها و ماجراهای اعماق زمین گرفته تا بدن انسان، علاقه دارید، موزهی تاریخ طبیعی را از دست ندهید. این دو موزه برای كودكان هم جالب و سرگرمكننده هستند.
  باغوحش معروف لندن با آكواریوم بزرگ و باغ پروانههایش، دیدنیست. بهخصوص اگر دنبال جایی هستید كه برای کودکان هم جذاب باشد. حدود هشت هزار حیوان، شامل برخی از كمیابترین گونههای جانوری در این باغوحش نگهداری میشوند.

  سیستم حمل و نقل عمومی لندن عالی است. متروی لندن، كه به آن توب یا آندرگراوند میگویند، قدیمیترین متروی جهان است و همهجای شهر ایستگاه دارد. در عوض كرایهی تاكسی بسیار بالاست و تازه بعد از نیمهشب، گرانتر هم میشود. اگر زیاد عجله ندارید، بهتر است با اتوبوس در شهر رفت و آمد كنید. اتوبوسهای لندن منظم و پرتعدادند و علاوه بر آن، كمی معطل شدن در ترافیك، به تماشای زیباییهای شهر میارزد. خیابانها، پاركها و معماریهای فوقالعادهی لندن را سوار مترو که باشید، از دست میدهید. اتوبوسهای قرمز دوطبقهی لندن هم از آن جاذبههایی است که حتماً باید یک بار امتحانش کنید. ما سوار شدن بر اتوبوسهای خط ۲۴ را پیشنهاد میکنیم که مسیر زیبا و خوشمنظرهای هم دارند.
  برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی لندن، بهتر است که كارت سفر (اویستر كارت) بگیرید تا هزینههای رفت و آمدتان ارزانتر تمام شود. این كارت قابل شارژ، برای استفاده از مترو و اتوبوس و قطار معتبر است و میتوان آن را به صورت هفتگی یا ماهانه هم شارژ کرد.
  اجارهی ماشین در لندن برای گشت و گذار، اصلاً به مسافران آن توصیه نمیشود؛ هم نرخ اجاره و قیمت بنزین بالاست و هم خیابانهای شلوغ و پرترافیک و جای پارک کم، مجالی برای تماشای شهر باقی نمیگذارد. علاوه بر اینها، لندن هم محدودهی طرح ترافیک دارد که نمیشود با اتوموبیل شخصی در آن تردد کرد.

  اگر اهلش باشید، لندن برای پیادهروی و گلگشت عالیست. یك مسیر پیشنهادی برای پیادهروی، فاصلهی ایستگاه بلكهیث تا پارك گرینویچ است. گرینویچ، یا به قول لندنیها گرینیچ، منطقهای دیدنی در جنوب لندن، و همان جایی است كه نصفالنهار مبدأ از آن عبور میكند. میتوانید با قطار به ایستگاه بلكهیث (دهكدهای در همسایگی گرینیچ) بروید. از آنجا به سمت شمال غربی و خیابان ترنكیل ویل راه بیفتید و اگر دلتان خواست از هند مید فود یك فنجان قهوه با یک ساندویچ كوچك بگیرید و به مسیرتان ادامه دهید. به كلیسای آل سینتس كه رسیدید، چند دقیقه بایستید و از دیدن این بنای زیبا لذت ببرید. بعد از آن، از جادهی گوفر بروید و سری هم به كافهی دوستداشتنی بلكهیث تیهات بزنید. آنجا بر خلاف اسمش كه معنای كلبهی چای دارد، جز چای، خیلی چیزهای دیگر مثل قهوه، همبرگر، آبمیوه و... هم پیدا میشود. به مسیرتان ادامه بدهید. به رنجرز هاوس میرسید: یك ساختمان زیبای سیصد ساله و نه چندان بزرگ با آجرهای قرمز درست کنار پارك گرینویچ. پشت آن هم یك باغ رز زیبا وجود دارد. پارك گرینویچ یكی از بزرگترین و زیباترین پاركهای لندن است؛ کمی در آن گردش کنید و مجسمهی ژنرال ولف (از افسران ارتش بریتانیا) را تماشا کنید که مهمترین مجسمهی این پارک است. مسیرتان را به سمت مجسمه ادامه دهید. ناگهان منظرهی نفسگیری مقابل چشمهایتان پیدا میشود: در حالی كه در طول جغرافیایی صفر ایستادهاید، چشمانداز لندن روبهرویتان است.

  اگر فرصت كردید، گشتی هم در منطقهی گرینویچ بزنید. معماری بسیار زیبایی دارد و جزو میراث جهانی یونسكو ثبت شده است.
  لندن شهر بسیار بزرگی است. بد نیست برای تماشای دیدنیهایی که نزدیک هم هستند، از قبل برنامهریزی کنید؛ مثلاً برج لندن و پل برج را تماشا کنید و بعد، قدمزنان در امتداد رودخانهی تیمز به سمت غرب بروید تا به موزهی تیت مدرن برسید. فراموش نكنید كه سر راه پل لندن را هم ببینید. اگر بعد از تیت، همچنان به سمت غرب بروید، به پل واترلو میرسید که در امتداد آن، همیشه یک صف طولانی دیده میشود. اینجا صف خرید بلیت چشم لندن (همان چرخ و فلك عظیم مشهور لندن) است که سوار شدن بر آن، به انتظار كشیدن در این صف میارزد. بهخصوص شب لندن از آن بالا خیلی زیباست.
  هاید پارك، موزهی علوم، موزهی ملی و موزهی ویكتوریا و آلبرت نیز نزدیك هم هستند. اگر نخواهید همهی موزهها را كامل ببینید، میتوانید با یک روز وقت گذاشتن، سری به تمام این موزهها بزنید.

  خیابان آكسفورد، یكی از طولانیترین خیابانهای لندن و یكی از مراكز اصلی خرید در این شهر است. انواع فروشگاههای بزرگ و مغازههای مختلف با قیمتهای متنوع در این خیابان وجود دارند. یكی از شعبههای خوب Primark هم در خیابان آكسفورد واقع شده است. پریمارک یك فروشگاه زنجیرهای لباس و خردهریزهای جورواجور است با اجناس متنوع و قیمتهای مناسب. كاونت گاردن و كمدن تاون هم دو منطقهی دیگر لندن هستند كه شبیه بازارهای مكاره. هر چیزی كه فكرش را بكنید در این مناطق پیدا میشود. قیمتها در این دو منطقه هم نسبتاً ارزاناند.
  در بیشتر خیابانهای اصلی لندن، مغازههایی برای فروش سوغاتیهای لندن مثل مجسمههای یادگاری كوچك و این جور چیزها پیدا میشود. در خیابان ریجنت و کنار مغازههای رنگارنگش، یك فروشگاه اسباببازی بسیار بزرگ و مشهور به نام هملیز وجود دارد كه بهشت کودکان است.
  هرودز، یكی از معروفترین و گرانترین فروشگاههای چندمنظورهی انگلیس است كه در منطقهی اعیاننشین نایتس بریج واقع شده. تابستانها در این فروشگاه حراجهای حسابی میگذارند و مردم دم در صف میبندند. اما اگر خواستید وارد فروشگاه شوید، حواستان باشد كه اینجا قوانین خاصی در مورد پوشیدن لباس مناسب دارند. مثلاً اگر با شلوار كوتاه باشید خیلی محترمانه بیرونتان میكنند! در كتابفروشیهای كوچك و قدیمی خیابان چرینگ كراس، میتوانید كتابهای كمیابی پیدا كنید.
  برای خرید مواد غذایی هم بد نیست سری به فروشگاههای تسكو، لیدل یا موریسنز بزنید که قیمتهای مناسبی دارند.

  در لندن، هر جور غذایی، از هر قوم و قبیلهای كه بخواهید پیدا میشود. فیشاندچیپس یا ماهی و سیبزمینی سرخکرده، معروفترین غذای سنتی انگلستان است. فیشاندچیپس درجه یك و در عین حال ارزان را میتوانید در یكی از رستورانهای قدیمی لندن مثل گلدن هیند در خیابان مریلبون لین سفارش دهید. دو محلهی سوهو و كاونت گاردن هم پر از رستورانهای متنوع و خوباند با قیمتهای مختلف. حتی اگر یك فنجان قهوهی درست و حسابی هم هوس کنید، در کافههای اینجا بهتریناش را جلوی شما میگذارند.

  لندن شهر گرانیست؛ البته هزینهی سفر، بسته به این كه چطور برنامهریزی كنید و کجا بروید و چطور خرج كنید و كجا اقامت كنید و غذا بخورید، تفاوت زیادی خواهد كرد. یك وعده غذای خوب میتواند بین ٧ پوند (یا حتی كمتر، اگر خودتان آشپزی كنید) در رستورانها ارزانقیمت تا ٤٠-٥٠ پوند در رستورانهای شیک و سطح بالا تمام بشود. خوشبختانه بازدید از خیلی جاهای دیدنی لندن مثل گالری ملی، موزهی بریتانیا، تیت مدرن، موزهی علوم و موزهی تاریخ طبیعی رایگان است. اگر اهل ریخت و پاش و ولخرجی نباشید، گذراندن یك روز در لندن به طور میانگین حدود ٥٠ پوند برایتان تمام میشود: ٢٠ پوند برای یك تخت در یك مسافرخانهی ارزانقیمت، ١٠-١٥ پوند برای موادغذایی، ١٠ پوند برای خرید بلیتهای ورودی و ٧ پوند برای یك كارت سفر یكروزه.

  توصیه میکنیم اینها را هم به خاطر بسپارید:
  - ولتاژ برق در انگلستان ٢٣٠ است؛ یعنی میتوانید از وسایل برقی مورد استفاده در ایران هم در آنجا استفاده كنید. فقط به خاطر داشته باشید که پریزهای آنجا سه شاخه هستند و برای استفاده از این وسایل، به مبدل دو شاخه به سه شاخه نیاز دارید كه به راحتی در مغازههای لوازم الكتریكی پیدا میشود. اگر هم یادتان رفت با خودتان ببرید، نگران نباشید. از فروشگاههای انگلیسی هم میتوانید تهیهاش كنید.
  - اگر در ماه آگوست به لندن رفتید، سعی كنید كارناوال ناتینگ هیل را از دست ندهید. این كارناوال معروفترین كارناوال اروپاست. صدها هزار نفر، با لباسهای عجیب و غریب و رنگارنگ توی خیابانها میرقصند و آواز میخوانند و میخندند. میتوانید به جای اكسیژن، آدرنالین تنفس كنید!

  شهر در يک نگاه


  نام کشور انگلستان

  نام شهر لندن

  موقعیت شهر پایتخت

  موقعیت جغرافیایی جنوب شرقي انگلستان

  جمعیت ٧.٨٢٥.٢٠٠ نفر

  دین مسیحی

  مساحت ١٥٧٢ کیلومتر مربع

  فاصله از ایران ٤٤٠٨ کیلومتر

  تاریخچه  شهر رومی لندنيوم بعد از تصرف بریتانیا توسط رومیها در سال ٤٣، تأسیس شد. در سال ٤١٠ و بعد از پايان حكومت رومیها، لندن تبديل شد به يك شهر تجاری و نسبتاً بزرگ که در نهايت جای وینچستر، پایتخت قبلی کشور را گرفت. این موقعيت و اهميت زياد لندن وقتي تثبيت شد كه در سال ١٠٦٦، ويليام فاتح برج لندن را ساخت و به عنوان پادشاه انگلستان در وستمينستر تاجگذاری كرد.
  با قدرتگرفتن انگلستان، لندن هم رشد بيشتری پیدا کرد و به مركز فرهنگ، حكومت و تکنولوژی تبديل شد. در قرنهای هیجده و نوزده میلادی كه ناوگان دريایی انگلستان در دنیا رقیب نداشت و بزرگترين امپراتوری جهان از آن این کشور بود، لندن پايتخت امپراتوری به حساب میآمد و سالها لقب بزرگترين شهر جهان را یدک میکشید.
  در طول اين سالها، آثار تاريخی بسياری در لندن به وجود آمد كه جزو جذابيتهای گردشگری اصلی این شهر به شمار میروند؛ از جمله این بناها میتوان به بنای يادبود آلبرت، كاخ باكينگهام، كاخ كنزينگتون، تالار سلطنتی آلبرت، برج لندن، كاخ كيو و کلیسای وستمينستر اشاره کرد.
  با وجود انحطاط امپراتوری انگليس و صدمات بسيار ناشی از جنگ جهانی دوم، لندن هنوز هم يكی از شهرهای تراز اول جهان و قلب اقتصادی، سياسی و اجتماعی این كشور است. پاركها، بارها، گالریها، موزهها و سالنهای تئاتر عالی به همراه ساختمانهای قدیمی یادگار دوارن گذشته، از لندن شهری ساختهاند که مسافران را از هر سن و سلیقهای، به خود جذب میکند.
  جغرافياي شهري
  ويژگی جغرافیایی اصلی لندن، رودخانهی تيمز تیره و مهآلود است كه شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم كرده است.
  شهر قدیم لندن، مرکز تجاری شهر است؛ منطقهای با وسعت حدود يك مايل مربع كه با رودخانه و دروازههایی قدیمی (نيوگيت، مورگيت و...) احاطه شده است. سمت غرب اين منطقه، كه امروزه مركز لندن به شمار میرود، به وستمينستر میرسد كه يكی از بخشهای سیودوگانهی لندن است و مدتها مركز دولت و سلطنت به شمار میرفت. دور و بر بخش مركزی، سابقاً دهكدههای زيادی وجود داشت كه زمانی براي خودشان عظمتی داشتند، اما الان لندن آنها را بلعيده است.
  لندنیها معمولاً وقتی میخواهند آدرس بدهند، از كدپستی منطقه استفاده میكنند. حروف، جهت مسير را نسبت به مركز لندن نشان میدهند. EC يعنی شرق مركز، W يعنی غرب و...

  خدمات پزشکی  خدمات درمانی
  برای پيداكردن دكتر يا بيمارستان نزديك به محل اقامت خود، میتوانيد از دفترچهی راهنمای تلفن استفادهكنيد يا با شمارهتلفن رايگان ١٠٠ تماس بگیريد. معمولاً در هر محلهای يك داروخانه پیدا میشود كه ٢٤ ساعته، مشاورهی درمانی بدهد. برای پيداكردن این داروخانهها، نگاهی به روزنامههای محلی بيندازيد يا دنبال اطلاعيهای پشت شيشهی داروخانهها باشيد.
  بيمارستان رايگان سلطنتی
  تلفن: ٠٢٠ ٧٧٩٤ ٠٥٠٠
  نشانی: Pond St NW٣
  ايستگاه مترو: پارك بلسايز

  بيمارستان سنت توماس
  تلفن: ٠٢٠ ٧١٨٨ ٧١٨٨
  نشانی: Lambeth Palace Rd SE١
  ايستگاه مترو: واترلو

  بيمارستان دانشگاه
  تلفن: ٠٢٠ ٠٨٤٥-١٥٥ ٥٠٠٠
  نشانی: ٢٣٥ Euston Rd WC1
  ايستگاه مترو: ميدان يوستن


  بهترين وقت سفر  آب و هوای لندن آنقدرها هم كه میگويند بد نيست و بیشتر معدل به حساب میآید. در لندن معمولاً برف سنگین نمیبارد؛ اما اگر ببارد شهر فلج ميشود: بارش هفت سانتیمتر برف کافی است تا حرکت قطارها به تاخیر بیفتد و در پروازها اختلال به وجود آيد.
  بهترين وقت سفر به لندن از نظر آب و هوا، تابستان است. نه تنها بارندگی کمتر و هوا بیشتر آفتابی است، كه روزها هم طولانیترند و فرصت بیشتری برای این طرف و آن طرف رفتن دست میدهد.


  اطلاعات آب و هوایی لندن
  ماه ژانویه فوریه مارس آوریل مه ژوئن ژوییه آگوست سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر میانگین سالیانه
  میانگین بیشینه °c ٨.١ ٨.٤ ١١.٤ ١٤.٢ ١٧.٩ ٢١.١ ٢٣.٥ ٢٣.٢ ١٩.٩ ١٥.٦ ١١.٢ ٨.٣ ١٥.٢
  میانگین کمینه °c ٢.٣ ٢.١ ٣.٩ ٥.٥ ٨.٧ ١١.٧ ١٣.٩ ١٣.٧ ١١.٤ ٨.٤ ٤.٩ ٢.٧ ٧.٤

  موزهها و بناهای قديمی  چشم لندن
  چرخ و فلك عظيمی كه چشم لندن نام دارد، در دسامبر ١٩٩٩ افتتاح شد. اين چرخ و فلك با ١٣٥ متر ارتفاع، بزرگترين چرخ و فلك دنيا و یکی از جاذبههای توريستی اصلی لندن است؛ اگر هوا صاف باشد، از فاصلهی چهل كيلومتری ديده میشود؛ با سرعت ٢٦ سانتیمتر در ثانيه حركت ميكند و هر دور سوار شدن بر آن نيمساعت طول ميكشد.
  نشانی اینترنتی: www.londoneye.com

  برج لندن
  قلعهای تاریخی در مرکز لندن و شمال رود تیمز است که ابتدا توسط ویلیام فاتح، بر روی ویرانههای دژی رومی ساخته شده و در دوران حکومت هنری سوم، ١٢٧٢-١٢١٦ میلادی، کاملاش کردند.
  برج لندن، تاریخ سیاه و خونینی دارد. پشت دیوارهایش آنقدری اعدام و شکنجه و قتل پنهان شده که هیبت برج، بسیاری را میترساند. بد نیست اشاره کنیم که داستانهای زیادی در مورد گردش ارواح دور و بر این برج ساختهاند و روایتهای مختلفی از مشاهدهی روح لیدی جین گری، آن بولین، هنری ششم و توماس بکت گفتهاند.
  نشانی اینترنتی: www.hrp.org.uk

  موزهی مادام توسو
  موزهی مادام توسو، موزهاي است از مجسمههاي مومي اشخاص مشهور که به ابتکار شخصی به همین نام به راه افتاد. مادام ماری توسوی فرانسوی که نیمی از زندگی خود را در انگلستان گذراند، مبتکر مجسمههایی مومی به شکلی بسیار طبیعی از شخصیتهای مشهور است. اولین مجسمهی مومی وی، از ولتر است و مجسمههای بسیاری هم از قربانیان انقلاب فرانسه و دیگر شخصیتهای مشهور دوران خود ساخته است. پس از مرگ وی، بازماندگانش مجسمههای او را به نمایش گذاشتند و به تدریج، با تکمیل موزه و اضافه کردن شخصیتهای معاصر، موزهی مادام توسو تبدیل شد به یکی از محبوبترین موزههای دنیا.

  کاخ باکینگهام
  این کاخ در سال ١٧٠٥ برای دوک باکینگهام ساخته شده، اما متأسفانه از این که این آقا ربطی به داروغهی باکینگهام دارد یا نه، اطلاعی نداریم. سال ١٨٣٧، وقتی که خانوادهی سلطنتی به این نتیجه رسیدند که کاخ سنتجیمز زیادی قدیمی شده، اینجا را به عنوان محل اقامت انتخاب کردند و از آن موقع تا به حال، این کاخ محل برگزاری مراسم رسمی و تشریفاتی دربار بریتانیاست. کاخ باکینگهام، بخشهای مختلفی دارد که توریستها از آن بازدید میکنند، مثل گالری ملکه، مجموعهی اصطبلهای سلطنتی و...
  مراسم تعویض نگهبانها در حیاط جلویی کاخ باکینگهام که در تابستانها هر روز و زمستانها هر دو روز یکبار در ساعت ١١:٣٠ صبح انجام میشود، یکی از مراسم تشریفاتی انگلیسی است که تماشایش بین توریستها محبوبیت زیادی دارد.

  موزهی ویکتوریا و آلبرت
  موزهی ويكتوريا و آلبرت، بزرگترين موزهی هنر و طراحی جهان است. آثار هنری از اقصي نقاط جهان در اين موزه نگهداری میشود كه عمر بعضیهاشان تا ٣٠٠٠ سال هم میرسد.
  این موزه پانزده گالری مدرن هم دارد كه در هر كدام آثاری مربوط به طراحی، مد، نقاشی، مجسمهسازی، عكاسی، پارچهبافی و... نگهداری میشود. در اين موزه كارگاههای آموزشي متنوعی هم برای افراد ١١-١٨ سال برگزار میشود.
  نشانی اینترنتی: www.vam.ac.uk

  کلیسای وستمینستر اَبی
  حتی اگر اهل تماشای کلیساهای اروپا نیستید، برای این یکی حتماً باید کوتاه بیایید. این کلیسای بینظیر که حدود هزار سال قدمت دارد، نه تنها جای زیبایی برای عبادت است، که تاریخ انگلستان را هم میتوانید در گورستانش تماشا کنید. برای قرنها، نامآورترین انگلیسیها را اینجا به خاک سپردهاند.
  جالب است بدانید که وستمینستر اَبی هیچ وقت یک کلیسای جامع (جایگاه اسقف) نبوده و یک جور کلیسای سلطنتی محسوب میشود که مستقیماً توسط پادشاه اداره میشده. تقریباً تمام پادشاهان بعد از ویلیام فاتح در این کلیسا و بر روی صندلی تاجگذاری آن، تاجگذاری کردهاند.
  نشانی اینترنتی: www.westminster-abbey.org

  موزهی شرلوک هلمز
  لندن؛ خیابان بیکر، شمارهی ٢١٢ یکی از معروفترین آدرسهای جهان و محل زندگی محبوبترین قهرمانانِ سر آرتور کانندایل یعنی شرلوک هلمز، دکتر واتسون و خانم هادسن. این آدرس از سال ١٩٩٠ محل موزهی شرلوک هلمز است.
  جالب است بدانید پلاک واقعی این خانه ٢٣٨ است، اما به درخواست انجمن هوادارن شرلوک هلمز که صاحب موزه هم هستند، شهردار لندن دستور داد تا پلاک این خانهی ویکتوریایی به ٢١٢ تغییر کند.
  داخل ساختمان بر اساس جزییات داستانهای شرلوک هلمز طراحی و چیده شده است. در طبقهی اول میتوانید آپارتمان شرلوک هلمز با وسایل معروفش (ویولن، پیپ، کلاه، عینک) را ببینید. اتاقهای دکتر واتسون و خانم هادسن طبقهی دوم است و دفتر خاطرات واتسون، نیمهباز روی میز تحریر قرار گرفته. در طبقهی سوم هم نمایشگاهی دائمی از مجسمههای مومی شخصیتها برقرار است. این موزه آنقدر واقعی طراحی شده که ممکن است برای لحظاتی فراموش کنید به خانهی ساختگی شخصیتهای خیالی وارد شدهاید.

  گالری ملی
  گالری ملی، مهمترین مجموعهی هنری انگلستان است و بیش از چهار میلیون نفر سالانه از آن دیدن میکنند. بیش از ٢٣٠٠ نقاشی اروپای غربی که در این گالری به نمایش درآمده، مربوط به سالهای ١٢٥٠ تا ١٩٠٠ میلادیاند.
  از مهمترین تابلوهای این مجموعه، میتوان به تمرر جنگجو اثر ویلیام ترنر، ونوس و مارس اثر بوتیچلی و گلهای آفتابگردان ونگوگ اشاره کرد.
  نشانی اینترنتی: www.nationalgallery.org.uk

  موزهی بریتانیا
  یکی از قدیمیترین، بزرگترین و پربارترین موزههای دنیاست که در سال ١٧٤٩، با یک کلکسیون از دستنوشتههای قدیمی افتتاح شده و مجموعههایی دیدنی از دوران باستان دارد. برای بازدید از این موزه باید وقت زیادی بگذارید و بد نیست با تورهای راهنما همراه شوید.
  نشانی اینترنتی: www.thebritishmuseum.org

  كليساي جامع سنت پل
  اين كليسا كه پرطرفدارترین مكان مذهبی انگلستان است، بین سالهاي ١٦٧٥ تا ١٧١٠ ساخته شده. گنبد زيباي آن با ١١٣ متر ارتفاع، بعد از كليسای سنت پيتر در رم، بلندترین گنبد جهان است. مراسم خاص و پراهميت ملی در اين كليسا برگزار میشود؛ مثلاً مراسم ترحيم ويسنتون چرچيل، عروسی پرنس چارلز و لیدی دايانا، جشن هشتادمین سالگرد تولد ملكه اليزابت و...
  يكي از شگفتیهای این کلیسا، اتاق نجوا است: در قسمتی از اين كليسا، اگر كنار يك ديوار آرام حرف بزنيد، صدای شما کنار ديوار مقابل در فاصلهی سی و دو متری شنيده میشود.
  نشانی اینترنتی: www.stpauls.co.uk

  طاق مرمر
  طاق مرمر، يك بنای مرمرين سفيدرنگ است كه وسط يكی از پرترددترين خيابانهای لندن، تقاطع خيابان آكسفورد و پارك لين واقع شده است. اين بنا را جان نش، آرشيتكت انگليسی ١٧٥٢-١٨٣٥، در سال ١٨٢٨ طراحی كرد. در زمانهای قدیم، فقط افراد خاصی از جمله اعضای خاندان سلطنتی حق عبور از زير اين طاق را داشتند.

  پل برج
  در سال ١٨٩٤ که این پل شکیل را میساختند، لندن هنوز بندر پر رفت و آمدی بود. برای همین ارتفاع پل آنقدری زیاد گرفتند که یک کشتی بتواند از زیرش رد شود. بالای این پل، موزهای هست که مراحل ساخت آن را با ویدیو و انیمیشن نشان میدهد.
  اگر اهل قدم زدن باشید، میتوانید روی پل هم کمی قدم بزنید و نماهای زیبایی از خیابانهای لندن را تماشا کنید.
  نشانی اینترنتی: www.towerbridge.org.uk

  گرینویچ
  دهکدهی گرینویچ، بخشي از جنوب لندن است. از آنجا كه نصفالنهار مبدأ از اينجا ميگذرد، ميشود گفت كه هم اول دنياست و هم آخر دنيا! برخلاف دهكدههای ديگر كه لندن آنها را بلعيده، گرينويچ (كه گرينيچ خوانده میشود) توانسته خودش و معماری قدرتمندش را حفظ كند. تمام معماران بزرگ عصر روشنگری، اثری از خود در اين منطقه به جا گذاشتهاند. جالب است بدانید كه اين مجموعه ساختمانهای فوقالعاده، جزو میراث جهانی يونسكو ثبت شدهاند.
  ویرایش توسط hana : 01-24-2013 در ساعت 12:16 AM دلیل: پیوستگی مطالب

 2. تشکرها از این پست تشکر کرده است shafagh
  علاقه به این پست علاقه داردshafagh
 3. #2
  کاربرمحروم شده
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  محل سکونت
  Republic Islamic Of IrAn
  سن
  29
  نوشته ها
  0
  تشکر/علاقه پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  پارکها و فضاهای طبیعی  باغهای کیو
  باغهای سلطنتی گياهشناسی كيو با مساحت صد و بیست هكتار، كاملترين مجموعهی گياهشناسی جهان محسوب میشوند.
  در سال ١٧٥٩ تعدادی از گياهشناسان شروع كردند به پرورش گياهانی از اقصی نقاط جهان، در زمينی به مساحت ٣ هكتار. رفتهرفته آن زمين تبديل شد به اين باغ بزرگ امروزی که جزو میراث جهانی یونسكو هم ثبت شده است. به راحتی میتوانيد يك روز كامل را در اين باغها پرسه بزنيد و لذت ببريد. ولی اگر عجله داريد يا دلتان نمیخواهد تمام روزتان را اينجا بگذرانيد میتوانيد سوار يك قطار به نام Kew Explorer بشوید که از دروازهی ويكتوريا حركت میكند و شما را به قسمتهای اصلی باغ میبرد.


  هايد پارك
  هاید پارک با ١٤٣ هکتار مساحت، بزرگترین پارک سلطنتی لندن و یکی از بزرگترین پارکهای جهان است. روزهای آفتابی تابستان، هاید پارک پر میشود از مردمی که برای گرفتن حمام آفتاب، پیکنیک، بازی و استراحت به آنجا آمدهاند.
  امکانات مناسب برای ورزشهایی نظیر سوارکاری، شنا، دوچرخهسواري، تنيس و... نیز در این پارک فراهم است.
  يكي از ديدنیهای هاید پارك، فوارهی يادبود دايانا، شاهزادهی ولز است که ساختار منحصر به فردی دارد.
  نشانی اینترنتی: www.royalparks.org.uk

  میدان ترافالگار
  ترافالگار، قلب لندن است و میزبان تمام اتفاقاتش؛ از جشنها و رژههای سال نو گرفته تا شادمانی طرفداران تیمهای فوتبال.
  وسط میدان، مجسمهی نلسون بر روی یک ستون قرار گرفته و یادآور پیروزی این ژنرال انگلیسی بر ناپلئون بناپارت است. روی حاشیههای میدان، چهار ستون کوتاه قرار گرفته که هر از چندی، مجسمههای رویشان را عوض میکنند. دور میدان، پر است از ساختمانهای خیرهکننده: خانهی کانادا در غرب، گالری ملی در شمال، خانهی افریقای جنوبی و کلیسای سنت مارتین در غرب و ساختمان قوسیشکل نیروی دریایی، در جنوب میدان. این ساختمان اخیر را در سال ١٩١٠، به افتخار ملکه ویکتوریا ساختهاند و آنطرفش، پیادهرویی است که به کاخ باکینگهام میرسد.
  سابقاً ميدان ترافالگار به خاطر كبوترهایش شهرت داشت و غذا دادن به این کبوترها، یکجور تفریح توریستی محسوب میشد. اما تازگیها به خاطر مسائل بهداشتی، غذا دادن به آنها ممنوع شده است.

  باغ وحش لندن
  اگر حيوانات را دوست داريد، پيشنهاد میكنیم زمان را برای تماشای اين باغوحش ١٥ هكتاری بگذاريد؛ قدیمیترين باغوحش علمی جهان با قدمتی بيشتر از ١٥٠ سال كه حدود ٨٠٠٠ حيوان از ٧٥٠ نوع مختلف شامل برخی از كميابترين گونههای جانوری در آن زندگی میكنند.
  ساحل پنگوئنهای اين باغوحش كه در سال ٢٠١١ افتتاح شده، بزرگترين استخر پنگوئن انگلستان است و پنجرههایی هم زير آب دارد كه بتوانيد اين موجود بامزه را زير آب هم نگاه كنيد.
  ضمناً آكواريومی از ماهیهای عجيب و غريب، شير و گوريل و ببر و پلنگ و زرافه (بله فكر نكنيد كه اينها فقط در شاخ آفريقا پيدا میشوند) و باغ پروانهها را هم در نظر داشته باشيد.
  نشانی اینترنتی: www.zsl.org/zsl-london-zoo

  غذا و باقی قضايا  در لندن، هر جور غذایی بخواهيد پيدا میشود؛ از غذاهای سنتی انگلستان مثل ماهی و سيبزمينی سرخكرده و صبحانهی معروف انگليسی گرفته تا غذاهای بنگلادشی و آفريقایی و... با تقریب خوبی میشود گفت که سراغ غذای هر ملیتی را که در لندن بگیرید، پیدایش میکنید. البته بايد بگرديد و رستوران باب ميل و البته باب جيبتان را پيدا كنيد. يك وعده غذا برای هر نفر، بسته به رستوران، از حدود پانزده هزار تومان شروع میشود و در رستورانهای گرانقیمت، تا بالای ١٢٠ هزار تومان هم میرسد.
  فراموش نکنید که قیمتها هر چه رستوران به مراکز توريستی نزدیکتر باشد، بالاتر میروند. لندنیها به این میگویند تلهی توريست. به اعتقاد آنها، بدترين غذاهای شهر را در رستورانهایی مثل خانهی استيك آنگوس، خانهی استيك ابردين و خانههای استيك ديگری است كه حول و حوش وستاند واقع شدهاند. عموماً خود لندنیها فکر غذا خوردن در چنین جاهایی را نمیکنند. بیشتر اینجور رستورانها در خيابانهای دور و بر موزهی بريتانيا، ميدان لسستر و سيرك پيكاديلی هستند. حتی فستفودهای زنجیرهاي بزرگ وستاند هم، نسبت به جاهای ديگر گرانترند. خاطرتان باشد كه قيمت بيشتر لزوماً به معنای كيفيت بالاتر نيست.


  چارسوق  لندن يكي از مراكز مد جهان است، بنابراين چيزی كه در اين شهر فت و فراوان پيدا میشود، انواع و اقسام لباسفروشیهاست؛ از فروشگاههای شيك و درجه يك خيابان آكسفورد گرفته تا بوتيكهای كوچك بريك لين.
  بريك لين منطقهای است در ایست اند كه بیشتر ساکناناش اهل هند و بنگلادشاند. قدمت بازارهای اين منطقه به حدود چهارصد سال پیش میرسد و شهرت امروز آن، به خاطر رستورانهای هندی، بازارها و مغازههای خاص و تفریحات شبانهی هیجانانگیز و در عین حال آرامشبخش است.
  خيابان آكسفورد، يك خيابان خيلی شلوغ است که قلب خريد لندن محسوب میشود و شهرت جهاني دارد. بخشی از اين خيابان در منطقهی سوهو و بخش عمدهی آن در منطقهی میفر-مريل بون واقعشدهاست.
  در لندن، تقریباً هر چیزی که بخواهید پیدا میشود؛ اما روی چانهزدن حساب نكنيد كه احتمالاً جواب نمیدهد! در مركز لندن، اصلیترين منطقهی خريد، وست اند است، به خصوص خيابان باند، كاونت گاردن، خيابان آكسفورد و خيابان ريجنت. ساعت کار مغازههای لندنی معمولاً تا هفت یا هشت شب است، اما در این نواحی، روزهای پنجشنبه، بیشتر مغازهها تا دیروقت باز میمانند.
  فروشگاه همليز در خیابان ریجنت، جایی است که اگر با کودک به لندن سفر میکنید، حتماً باید سری به آن بزنید. این فروشگاه هفت طبقه، یکی از بزرگترین اسباببازیفروشیهای جهان و یکی از جذابیتهای توریستی لندن به حساب میآید.
  بهترین جا برای خرید لباسهای مارکدار، مركز لندن است. جدیدترین لباسهای مد روز در خیابان آکسفورد و ریجنت فراواناند و در خيابان كارنبی هم چندتا بوتیک تماشایی پیدا میشود. اگر دنبال چيزهاي متفاوت میگردید، سري به كمدن يا اكسماوت ماركت بزنيد.
  اكسماوت ماركت، يك چيزی است بين یک خيابان و یک پيادهرو كه در مركز لندن و در منطقهی كلركنول واقع شده. در اين خيابان هر چه بخواهيد پيدا میشود، از كيف و لباس و كتاب گرفته تا مركز درمانی و رستوران. ولی نكتهای كه باعث جذابيت اين خيابان ميشود، ميز و صندلیهای كافهها و رستورانها است كه در فضای باز چيده شدهاند.
  كاونت گاردن، از دیگر مراكز اصلی خريد و سرگرمی در لندن است. يكی از جذابيتهای اصلی اين منطقه برای بازديدكنندگان، میدان این ناحیه است که علاوه بر داشتن چند بازار جذاب و ديدنی، میزبان برخی از رويدادهای فرهنگی و هنری شهر لندن هم هست. .
  خیابان چرينگ كراس در نزدیکی کاونت گاردن، بهشت کتابدوستان است. كتابها نو، دست دوم، عتيقه، تخصصی و... در آن پیدا میشود.

  رفت و آمد  لندن، یکی از بهترین سیستمهای حمل و نقل عمومی دنیا را دارد. ممکن است اهالی شهر گاهی گله و شکایت کنند، اما هنوز هم برای رفتن به بیشتر جاهای شهر، سیستم حمل و نقل عمومی، بهترین راه است؛ چه برای گردشگران و چه برای اهالی. طوری که بیشتر از یک سوم خانوادههای لندنی، اتوموبیل شخصی ندارند.

  گردش در مرکز شهر لندن، ساده و ارزان است. جز مسیرهایی که میشود پیاده طی کرد، اتوبوس همیشه پیدا میشود و مترو هم هست، هر چند که بهتر است از آن برای مسیرهای طولانی استفاده کنید. به هر حال آمدهاید لندن را ببینید و از زیر زمین، نمیشود شهر را تماشا کرد.
  شرکت TFL سازمانی دولتی است که مسئولیت حمل و نقل عمومی را بر عهده دارد. در وبسایت این شرکت (www.tfl.gov.uk )، علاوه بر نقشه، برنامههای خوبی هم برای گردش در شهر پیدا میشود. برای رفت و آمد بین مسیرهای مختلف شماره تلفن ٢٢٢١٢٣٤-٨٤٣-٤٤+ به صورت شبانهروزی آمادهی راهنمایی شما است.

  یک راه مقرون بهصرفه برای استفاده از مترو و اتوبوس و اینجور چیزها، اویستر کارت (Oyster Card) است. اویستر، یکجور کارت اعتباری شبیه کارت متروی خودمان است و مخصوصاً برای گردشگرانی که بخواهند مرتب با مترو و اتوبوس جابهجا شوند، خیلی مفید است. این کارتها را میشود در ایستگاههای مترو خرید و یک نوع مخصوص گردشگران هم دارند که قیمت آن ٣ پوند است.

  متروی لندن که به نام The Tube معروف است، راه سادهای برای جابهجا شدن لندن است، آنقدر ساده که حتی در اولین سفر هم مشکلی برای استفاده از آن نخواهید داشت. نقشههای مترو در ایستگاهها و دفاتر توریستی به فروش میرسند و روی دیوار هر ایستگاه هم دیده میشوند. در مترو، باید مواظب جیببرها باشید؛ روی پلههای برقی سمت راست بایستید تا هر کس که عجله دارد از سمت چپ برود و همیشه اجازه بدهید مسافران از قطار پیاده شوند، بعد سوار شوید.

  جشنوارهها و رويدادها  لندن آنقدرها از نظر جشن و جشنوارههایش شهرت ندارد؛ اما به هر حال ممکن است تماشای برنامههای خاصی که به مناسبهای مختلف در آن برگزار میشود، برای مسافران جالب باشد.

  سال نوی چینی
  مراسم سال نوی چينی، اواخر ژانويه يا اوايل فوريه در محلهی چينیهای لندن، با آتشبازی و کارناوال رنگارنگ و انواع خوراكیها برگزار میشود.

  نمايشگاه گل چلسی
  هر سال به مدت ٥ روز در ماه مه توسط انجمن باغداری سلطنتی در محلهی چلسی لندن برگزار میشود. اين نمايشگاه، مشهورترين رويداد مربوط به گل و گياه در بريتانياست.
  نشانی اینترنتی: www.rhs.org.uk

  ماراتن لندن
  اگر روزی در اواخر ماه آوريل ديديد يك عده دونده با لباسهای عجيب و غريب آمدهاند توي خيابان و دارند میدوند، تعجب نكنيد! آنها شركتكنندگان مسابقهی ماراتن لندن هستند كه هر سال برگزار میشود و عوایدش هم صرف کارهای خیریه میشود.
  نشانی اینترنتی: www.london-marathon.co.uk

  مسابقات قهرمانی تنيس ويمبلدن
  باشكوهترين رويداد تنيس جهان است که هر سال در اواخر ماه ژوئن برگزار میشود.
  نشانی اینترنتی: www.wimbeldon.org

  كارناوال ناتينگ هيل
  پرجنبوجوشترين كارناوال لندن و بزرگترين كارناوال اروپا، طی دو روز در ماه آگوست برپا میشود. اگر هيجان را دوست دارید، اين كارناوال را از دست ندهيد!


  برنامه كودك  در لندن خيلي جاها هست كه میشود همراه بچهها از آنها ديدن كرد. خيلی از اين جاها ورودی ندارند؛ مثلاً موزهی تاريخ طبيعی، موزهی علوم و تمام پاركهای شهر كه بسياری از آنها زمینهای بازی عالی هم دارند. بعضی جاها هم مبلغی به عنوان ورودی هزینه میشود، اما خوب، پرداخت هزینهی ورودی به دیدنشان میارزد؛ مثل سیاهچال لندن، باغ وحش لندن، موزهی مادام توسو، برج لندن، آكواريوم لندن و چشم لندن که همان چرخ و فلك بزرگ معروف روی رودخانهی تیمز است.
  تمام هتلهای سطح بالا، پرستار بچه و جای نگهداری هم فراهم میکنند؛ البته قیمت این کار بسته به سطح و محل هتل و سلیقهی صاحب آن متفاوت است! بهتر است همیشه قبل از رزرو این خدمات، قیمت آن را سوال کنید.
  برخلاف هتلها، در رستورانهای شيك و لوكس زیاد از حضور بچهها –بهخصوص کوچکترها- استقبال نمیکنند.

  سیاهچال لندن
  بچههای ده دوازده سال به بالا کم پیش میآید که از اینجا خوششان نیاید. اگر باور ندارید، نگاهی به صفهاي طولانی در زمان تعطيلات مدارس و تعطيلات آخر هفته بیندازید! اينجا پر است از موسيقی اشباح، قايقسواری روی رودخانهی وحشت، رقص مردگان، خون مصنوعی و بازيگرانی كه مانند شكنجهگرها و جنايتكاران خونخوار لباس پوشيدهاند.
  نشانی اینترنتی: www.thedungeons.com

  آكواريوم لندن
  یکی از بزرگترين آكواريومهای اروپاست، با تعداد بیشماری ماهی که بر اساس زادگاه جغرافيايیشان دستهبندی شدهاند.
  نشانی اینترنتی: www.londonaquarium.co.uk

  موزهی علوم
  هفت طبقهی این موزه، هر یک بخشی از تاریخ علم –از انقلاب صنعتی گرفته تا کشف فضا- را پوشش میدهند. اينجا برای هر كسي با هر سن و سلیقهای، بالاخره يك چيز جالب پيدا ميشود؛ از ماشينها و قطارهای ابتدایی گرفته تا انواع لوازم مدرن و اتوماتيك كه در خانهها استفاه ميشود، تونل باد و شبيهساز پرواز و... يك سينماي آیمكس با گنجايش ٤٥٠ نفر هم در اين موزه وجود دارد.
  نشانی اینترنتی: www.sciencemuseum.org.uk


  رستورانهای ايرانی  رستوران سيمرغ
  سیمرغ اولین رستوران ایرانی در لندن است و غذای ايرانی را در فضایی ايرانی سرو میکند. قيمت پيشغذاهای اين رستوران (دلمه، بورانی اسفناج، میرزاقاسمی، ماست و خيار و...) از ٨٥٠٠ تومان شروع میشود و غذاهای اصلیاش (كباب كوبيده، چنجه، قرمهسبزی، جوجه كباب و...) بين ٢٥ تا ٣٠ هزار توماناند.
  نشانی اینترنتی: www.simurgh.co.uk

  رستوران زيتون
  غذاهای متنوع ايرانی و افغان رستوران، شامل انواع پيشغذاهای گرم و سرد، كباب، خورش، غذاهای دريایی به همراه دسر و نوشيدنی است. قيمت غذاهای اصلی رستوران زیتون بین ٢٠ تا ٢٥ هزار تومان است.
  نشانی اینترنتی: www.zeytoon.co.uk

  رستوران پارس
  فضاي رستورانهای سنتی ايرانی، با همان ميز و صندلیها و تزئينات و تابلوهایی كه به ديوارها زدهاند، حال و هوای ایران را برای مسافران زنده میکند. رستوران پارس، پيشغذاهای سرد و گرم، انواع كباب، پلوهای مخلوط (لوبيا پلو، باقالیپلو و...)، غذاهای دريایی، خورشها (قرمهسبزی، قيمهبادمجان و...) سرو کرده و سفارش تلفنی هم قبول میکند.
  نشانی اینترنتی: www.restaurantpars.co.uk

  رستوران مهرگان
  يك رستوران نسبتاً جمع و جور با انواع غذاهای ايرانی (شامل كباب، خورش و پلوهای مخلوط) است که دسرهایی نظیر بستنی سنتی، فالوده و زولبيا و باميه هم سرو میکند. قيمت غذاهای اصلی رستوران مهرگان بين ١٢ تا ٣٥ هزار تومان است.
  نشانی اینترنتی: www.mehregan.co.uk

  مسجدها  مسجد شرق لندن
  اين مسجد بين خيابانهای وايتچپل و آلدگيت واقعشده و بيشتر توسط جمعهی مسلمانان بريتانيا كه اکثر اعضایش اصليت بنگلادشی دارند، مورد استفاده قرار میگیرد. در كنار اين مسجد سنی، مركز مسلمانان لندن قرارگرفته و اين دو ساختمان در کنار هم، يكی از بزرگترين مساجد بريتانيا با گنجايش حدود ٥٠٠٠ نفر را تشکیل میدهند.
  برگزاری كلاسهای آموزش انگليسی و كامپيوتر، كلاسهای تفريحی فوق برنامه براي بچههای مسلمان، كلاسهای آموزشی بعد از مدرسه، برنامههای آموزشی دربارهی سلامت و بهداشت و روشهای بهينهی زندگی و... از جمله برنامههایی هستند که در این مرکز برگزار میشوند.
  نشانی اینترنتی: www.eastlondonmosque.org.uk

  مسجد مركزی لندن
  اين مسجد سنی با گنبد درخشان، به نامهای مركز فرهنگی اسلامی، آیسیسی و مسجد پارك ریجنت هم شناخته میشود و در شمال لندن، در محلهی وستمينستر واقع شدهاست.
  ساختمان اصلی مسجد شامل دو سالن برای اقامهی نماز و یک بخش سه طبقه شامل سالن اجتماعات، کتابخانه، اتاق مطالعه و دفتر مديريت است. این مسجد گنجايش حداقل ٥٠٠٠ نفر را دارد.
  نشانی اینترنتی: www.iccuk.org  شماره تلفنهای اضطراری  پليس، آتشنشانی، آمبولانس: ٩٩٩

  خدمات درمانی
  برای پيداكردن دكتر يا بيمارستان نزديك به محل اقامت خود، میتوانيد از دفترچهی راهنمای تلفن استفادهكنيد يا با شمارهتلفن رايگان ١٠٠ تماس بگیريد. معمولاً در هر محلهای يك داروخانه پیدا میشود كه ٢٤ ساعته، مشاورهی درمانی بدهد. برای پيداكردن این داروخانهها، نگاهی به روزنامههای محلی بيندازيد يا دنبال اطلاعيهای پشت شيشهی داروخانهها باشيد.

  بيمارستان رايگان سلطنتی
  تلفن: ٠٢٠ ٧٧٩٤ ٠٥٠٠
  نشانی: Pond St NW3
  ايستگاه مترو: پارك بلسايز


  بيمارستان سنت توماس
  تلفن: ٠٢٠ ٧١٨٨ ٧١٨٨
  نشانی: Lambeth Palace Rd SE1
  ايستگاه مترو: واترلو


  بيمارستان دانشگاه
  تلفن: ٠٢٠ ٠٨٤٥-١٥٥ ٥٠٠٠
  نشانی: ٢٣٥ Euston Rd WC1
  ايستگاه مترو: ميدان يوستن

  ویرایش توسط Anet : 03-10-2013 در ساعت 12:13 AM دلیل: مرتب كردن پست ها

 4. تشکرها از این پست تشکر کرده است shafagh
  علاقه به این پست علاقه داردshafagh
 5. #3
  کاربرمحروم شده
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  محل سکونت
  Republic Islamic Of IrAn
  سن
  29
  نوشته ها
  0
  تشکر/علاقه پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  شهر در يک نگاه


  نام کشور انگلستان

  نام شهر منچستر

  موقعیت جغرافیایی شمال غربي انگليس

  جمعیت ٤٩٨٠٠٠

  دین اکثریت مسیحی

  مساحت ١١٥.٦٥ کیلومتر مربع

  تاریخچه  كانالها و كارخانجات ريسندگی و بافندگی كه با قدرت بخار كار میكردند، باعث شدند تا منچستر از يك شهرستان كوچك و بیروح، تبديل شود به يك شهر صنعتی بزرگ و پرهیاهو.

  ماجرا از دههی ١٧٦٠ و باز شدن كانال بريج واتر بین منچستر و معادن زغالسنگ ورزلی و افتتاح كارخانهی ريسندگی شروع شد. شانزده سال بعد که كانال بریج واتر به ليورپول و دريای آزاد هم رسید، منچستر كه به نام كاتنوپليس هم معروف شده بود، جای خودش را میان شهرهای مهم انگلستان باز کرد. البته در طول اين سالها که جمعيت منچستر از نود هزار نفر در سال ١٨٠١ به دو ميليون نفر در سال ١٩٠١ رسيد؛ مردم عادی كه در واقع همهی زحمتها را میكشيدند، از تمام تجملات بیبهره بودند و تنها، زندگي در محلههای كثيف و شلوغ، شرايط كاری بد، ساعت كاری زياد، شروع کار از سن بسیار پایین، حوادث ناشی از کار و... نصیبشان میشد.

  اواخر قرن نوزدهم، با راهافتادن صنعت و تجارت پارچه و بافندگی در آمريكا و قبضهكردن بازار، كمكم كارخانههای نساجی منچستر به آخر خط رسیدند. زمان جنگ جهانی دوم، حتی آنقدر نخ در شهر وجود نداشت كه بشود با آن يك روميزی درست كرد. سالهای بعد از جنگ هم پر از فلاكت و بدبختی بودند. نرخ بيكاری بالا بود و سرانجام در سال ١٩٨٢ از بس كار و بار كساد بود و رفت و آمدی به آن صورت انجام نمیگرفت، بندر منچستر (كه سابق بر این، سومين بندر بزرگ انگليس بود) هم بالاخره تعطيل شد.

  نقطهی آخر افول منچستر، روز پانزدهم ژوئن سال ١٩٩٦ بود؛ وقتی كه انفجار بمب ارتش جمهوریخواه ايرلند، بخش بزرگی از مركز شهر را تخريب كرد. البته بازسازیهای بعد از این تخريب، باعث شد كه بالاخره رنگ و روی منچستر هم عوض بشود و شهر جان تازهای بگیرد.

  منچستر
  یكی از زیباترین، بزرگترین، قدیمیترین و در عین حال توریستیترین شهرهای انگلستان است. معماری فوقالعادهی منچستر، یكی از جذابیتهای این شهر به شمار میرود: اینجا همه جور بنا دیده میشود، از سبك گوتیك و ویكتوریایی گرفته تا آسمانخراشهایی به سبك مدرن و تعداد زیادی ساختمانهای آجر قرمز که در کنار هم قرار گرفتهاند.

  منچستر آب و هوای معتدل اقیانوسی دارد؛ به ندرت خیلی گرم یا خیلی سرد میشود و میزان متوسط بارندگی در آن هم از دیگر مناطق بریتانیا کمتر است. آب و هوای معتدل شهر این حسن را دارد که سفر به آنجا محدودیت زمانی نداشته باشد؛ پس هر وقت گذارتان به انگلستان افتاد، سری هم به منچستر بزنید.

  فرودگاه منچستر، بزرگترین فرودگاه خارج از لندن در انگلستان و یکی از پنجاه فرودگاه بزرگ جهان است. این فرودگاه بینالمللی در بیست کیلومتری جنوب شهر منچستر قرار دارد و هر بیست دقیقه یك بار، قطاری از ایستگاه داخل آن (بین ترمینال 1 و 2) به مقصد ایستگاههای پیكادیلی و جادهی آكسفورد حركت میكند. بلیت این قطار حدود چهار پوند است و همین مسیر چهل و پنج دقیقهای، با تاکسی کرایهای حدود پانزده پوند دارد. از فرودگاه اتوبوسهایی هم با کرایهی ارزان به ایستگاه مركزی اتوبوس منچستر میروند.

  اگر بخواهید منچستر را تمام و كمال بگردید، حداقل یك هفته زمان لازم است. بنابراین باید با توجه به مدت سفر، برای گردش در شهر برنامهریزی كنید؛ در این برنامهریزی چند جای بهخصوص را فراموش نکنید.
  تالار شهر، یكی از زیباترین بناهای منچستر، در میدان آلبرت واقع شده است. برای تماشای کامل داخل این بنا، بهتر است با یکی از تورهای بازدید همراه شوید، در غیر این صورت اجازهی بازدید از برخی قسمتها را به شما نخواهند داد. پشت تالار شهر، كتابخانه و سالن تئاتر مركزی قرار دارد و تماشای ساختمان مدور زیبایش، خالی از لطف نیست. کتابخانهی دیگری که نباید از دست بدهید، كتابخانهی جان ریلندز است. اینجا، از میدان آلبرت هم زیاد دور نیست؛ کافی است قدمزنان در خیابان دالتون در شمال غربی میدان، به سمت غرب بروید و در اولین تقاطع، به سمت چپ بپیچید. این مسیر بیشتر از ٢٠٠ متر نمیشود و حاصلاش، ساختمانی عظیم و بسیار زیباست با نسخههای بینظیری از کتابهای خطی و غیر خطی قدیمی و ارزشمند.

  ساختمان اوربیس، با بنای شیشهای و معماری عجیباش هم یکی دیگر از بناهای معروف و دیدنی منچستر است. این بنا سابق بر این موزهی شهر مدرن بوده، اما در حاضر قرار است به عنوان موزهی ملی فوتبال مورد استفاده قرار گیرد.

  منچستر موزههای بسیاری دارد. موزهی امپراتوری جنگ، یکی از موزههای زیبا و تاثیرگذار این شهر است که بعید نیست تماشای آن، ذهنیت شما را در مورد جنگ تغییر دهد. این موزه معماری فوقالعادهای هم دارد.
  اگر به تاریخ علم و صنعت علاقه دارید، زمانی را هم به تماشای موزهی علم و صنعت اختصاص دهید و اولین كامپیوتر جهان، اولین راهآهن جهان و خیلی از اولینهای دیگر دنیا را ببینید. این موزه در محلهی قدیمی كسل فیلد واقع شده كه پر است از بازماندههای ساختمانهای ویكتوریایی، پلهای قدیمی، قلعهی رومیان و...

  اگر اهل هنر هستید، سری هم به مجموعهی لوری بزنید. گالریهای متنوع و دیدنی این مجموعه، به همراه فروشگاه سوغاتیاش، برای هر سلیقه چیزی در خود دارند و البته از معماری ساختمان هم نباید غافل شد. منظرهی انعكاس این بنای نقرهای زیبا -كه شبیه یك كشتی عظیم است- در رود ایرول، همراه با نورپردازیهای شبانه، بینظیر است.
  گالری هنر منچستر هم مجموعهی دیدنی دیگری است که عمدتاً به آثار هنر اروپا در طول تاریخ اختصاص دارد. این گالری در نزدیکی محلهی چینیها قرار دارد که محلهایست دیدنی و پر از رنگ و بو. گذرگاه امپراتوری چینی در این محله، طاقی بزرگ و دیدنی است که نظیر آن در هیچكجای اروپا وجود ندارد.

  سیستم حمل و نقل عمومی منچستر، بسیار خوب و منظم است. كرایهی تاكسی نسبتاً گران است، اما اتوبوس و قطار و مترولینك (سیستم متروی منچستر) ارزانترند و تقریباً تمام شهر را پوشش میدهند. اگر قرار است در طول روز، زیاد از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید، استفاده از بلیتهای روزانه هزینههای شما را به طور قابل توجهی کاهش میدهند.

  منچستر پر است از فروشگاه و مغازه، با جنسها و قیمتهای متنوع. محلههای میلنیوم کوارتر و نورترن کوارتر، دو مركز خرید اصلی و پرمشتری شهرند و در محلههای دینزگیت و دی اونو هم فروشگاههای شیك و و گرانقیمت زیادی پیدا میشود که اغلب لباسهای مارکدار و گرانقیمت عرضه میکنند. اگر فرصت كردید سری هم به افلك پالاس بزنید؛ یك فروشگاه بزرگ پنج طبقه در نورترن کوارتر که برای هر سلیقه، چیزی در آن پیدا میشود و برای خرید سوغاتی هم جای مناسبی است.

  این نکتهها را هم فراموش نکنید:

  - اگر اهل فوتبال هستید، بازدید از ورزشگاه اولد ترافورد، خانهی منچستر یونایتد افسانهای و موزهی منچستر یونایتد را فراموش نكنید. بهتر است که برای دیدن این ورزشگاهها، با تورهای ویژهی بازدید همراه شوید. با این تورها میتوانید به رختكن و حتی محل اختصاصی استراحت بازیكنان بروید؛ از تونل مخصوص وارد زمین بشوید و نیمكت بازیكنان را از نزدیك ببینید. دیدن موزهی ورزشگاه هم که در آن تاریخچهی كامل باشگاه به نمایش گذاشته شده، بخشی از این تور است.

  - رستورانهای حومهی شهر غذاهای خیلی خوبی دارند. پیشنهاد میكنیم رستوران لایم تری (به معنی درخت لیمو)، واقع در خیابان لپوینگلین در وست دیدزبری را امتحان كنید. كمی گران است، اما غذای بسیار خوبی دارد.

  دیدنیهای منچستر:
  - تالار شهر
  - تئاتر و کتابخانهی مرکزی
  - گالری هنر منچستر
  - ساختمان اوربیس
  - موزهی علم و صنعت
  - موزهی امپراتوری جنگ
  - ورزشگاه اولد ترافورد
  - دانشگاه منچستر
  - موزهی منچستر
  - کلیسای جامع منچستر
  - رصدخانهی گادلی  برنامه كودك  ساختمان شيشهای اوربيس و نمايشهای خاصش هميشه برای بچهها جالب بودهاست. البته يادتان باشد كه اوربيس ديگر موزهی زندگی مدرن شهری نيست و از سال ٢٠١٢ میشود موزهی ملی فوتبال.

  گذراندن یک روز کامل در موزهی علم و صنعت، برای بچهها هم هیجانانگیز است و هم آموزنده. اطراف موزه هم كلی پارك وجود دارد كه میشود در آنها تفریح کرد و پیکنیک ترتیب داد. برای نوجوانهای فوتبالدوست هم كه اولد ترافورد (ورزشگاه منچستر يونايتد) جای خودش را دارد.

  موزهی امپراتوری جنگ هم طوری طراحی شده كه توجه بچهها را راحت جلب میكند؛ حتي با وجود اين كه به خاطر طبيعت موزه كه بر پايهی جنگ است، خنده و شوخی زيادی در كار نخواهد بود.
  اگر بخواهيد كمی هم بدون بچهها در شهر گردش کنید، میتوانيد آنها را به مراکز نگهداری از کودکان بسپارید.

  غذا و باقی قضايا  با توجه به بينالمللی بودن شهر منچستر، تعجبی ندارد كه همهجور غذا از مليتهای مختلف در آنجا پيدا میشود. در واقع منچستر از نظر كافه و رستوران، فقط جلوی لندن است كه كم میآورد. قيمتها هم متنوع هستند. رستورانهای خيلی شيك و گرانقيمت بيشتر در حومهی شهر مخصوصاً در وست ديدزبری واقع شدهاند. خیابان لیپوینگلین در همین محله، با رستورانهای متنوع و عالیاش، بهشت گرسنگان است.

  برای آشنایی با رستورانهای منچستر، بد نیست سری به وبسایت www.manchesterrestaurants.com بزنید و با انتخاب رستورانهای مورد علاقهی خود، از سرگردان شدن در خیابانهای شهر قبل از صرف غذا، پیشگیری کنید.

  رفت و آمد  سيستم حمل و نقل عمومی منچستر عالی است. اگر ميخواهيد كه در طول روز، زیاد در شهر رفت و آمد کنید، بهتر است بليتهای روزانهای را که برای اتوبوس، قطار و مترولینک معتبرند، تهیه کنید.
  كارت سفر سيستم وان هم برای استفاده از خدمات حمل و نقل درونشهری بهصرفه است و اطلاعات آن در این وبسایت وجود دارد: www.systemonetravelcards.co.uk

  مركز شهر منچستر، با آن معماری زيبايش، جان میدهد برای پيادهروی. آنجا میتوانید با خيال راحت قدم بزنيد و از مناظر اطرافتان لذت ببريد.

  تاكسی در منچستر ارزانتر از لندن تمام میشود و کرایهی مسیرهای داخل شهر، بين ٥ تا ١٠ پوند است. برای مسیرهای خارج از شهر هم یا میتوانید کرایه را از قبل با راننده طی کنید و یا از او بخواهید که تاکسیمتر را روشن کند.

  کنار خیابانهای منچستر میشود با بلندكردن دست و علامتدادن، تاكسي گرفت، البته فقط تاكسیهای سياهرنگ را. تاكسیهای ديگری كه علامت زردرنگ انجمن شهر منچستر را روی كاپوتشان دارند، بايد تلفنی رزرو كنيد. شمارهی تلفن آژانس مربوطه هم معمولاً روی در تاكسی نوشته شده است. به اين تاكسیها مينیكب هم میگويند.
  حواستان باشد كه شبهای آخر هفته بعد از تعطيلشدن بارها در مركز شهر، معمولاً تاكسی سياه به سختی پیدا میشود و اگر از قبل فكر يك وسيلهی جايگزين را كرده باشيد، راحتتر خواهيد بود.

  مترولينك
  مترولينك كه به نام ترم يا مت هم شناخته ميشود، نام سيستم محلی حمل و نقل عمومی منچستر است. اگر نقشهی مترولينك را داشته باشيد، استفاده از آن پيچيدگی خاصی ندارد و رفتن به هر نقطه از شهر، آسان است.
  نشانی اینترنتی: www.metrolink.co.uk

  چارسوق  منچستر با فروشگاههای متنوع و رنگارنگش، برای کسانی که خريد كردن را دوست دارند، یکی از دوستداشتنیترین مقصدهای سفر است.

  محلههای دور و بر خيابان نيو كتدرال، ميدان اكسچنج و مركز خريد تریانگل، با فروشگاهها و بوتيكهای شيك و متنوع، یکی از مراكز خريد پرمشتری منچستر محسوب میشوند. فروشگاه بزرگ هاروی نیکلز هم که معروف است از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا میشود، در خیابان نیوکتدرال واقع شده است.

  مرکزخريدهای نسبتاً گرانقيمت حول و حوش ميدان سنت آن، خيابان كينگ و خيابان بريج در منچستر به اسم وستاند معروفند و بوتيكهای شيك و زيبا در آنها زیاد پیدا میشود.  جشنوارهها و رويدادها  جشنوارهی ايرلندیهای منچستر
  اواسط ماه مارس، جمعیت قابل توجه ایرلندیهای مقیم منچستر، جشنوارهای دیدنی را در این شهر برپا میکنند. رژههای دیدنی در خيابانها، نمايشهای خيابانی، بازارچههای مخصوص و... از جمله برنامههای متنوعیاند که در این جشنواره برگزار میشود.
  نشانی اینترنتی: www.manchesteririshfestival.co.uk

  جشنوارهي بينالمللي منچستر

  اين جشنوارهی فرهنگ و موسيقی پر هيجان كه هر دو سال يك بار در ماه ژوئيه برگزار میشود، محبوبترين جشن شهر است.
  نشانی اینترنتی: www.manchesterinternationalfestival.co.uk

  جشنوارهی جاز منچستر
  همانطور كه از اسمش پيداست، جشنوارهی موسيقی جاز است كه در اواخر ماه ژوئيه، به مدت حدود يك هفته تا ده روز در ٥٠ نقطهی مختلف شهر برگزار میشود.
  نشانی اینترنتی: www.manchesterjazz.com

  جشنوارهی بينالمللی فيلم منچستر
  يك جشنوارهی فيلم دو سالانه كه اواخر اكتبر برگزار میشود و از سال ٢٠٠٧ شروع به کار کرده است.
  نشانی اینترنتی: www.kinofilm.org.uk

  براي مسافر ايراني  رستوران پرشيا گريل
  رستورانی زيبا، با غذای خوب و فضای سنتی ایرانی. مالك اين رستوران ديوارها را با اشعار فارسی (از جمله شعرهای حافظ و مولوی و سعدی) تزئين كرده. اين رستوران در شرق منچستر (محلهی چارلتن) واقع شده و قيمت غذاهای اصلیاش حول و حوش ده پوند است. انواع خورش و كباب و پلوهای مخلوط را میتوانيد در اين رستوران سفارش دهید.
  نشانی اینترنتی: www.persiagrill.com

  رستوران البرز
  ظاهرش چندان سنتی نيست، اما غذاهای خوبی دارد و همراه كباب، نان تافتون تازه هم سر میز میآورد. ديزی، آشرشته، شله زرد و نان و پنير و سبزی هم در منوی نسبتاً ارزان اين رستوران پیدا میشود.
  نشانی اینترنتی: www.alborzrestaurant.co.uk

  شماره تلفنهای اضطراری  آمبولانس: ٠١٦١ ٤٣٦ ٣٩٩٩

  پليس: ٠١٦١ ٨٧٢ ٥٠٥٠

  ساماريتنز: ٠١٦١ ٢٣٦ ٨٠٠٠
  ساماريتنز سازمانی است در بريتانيا با تخصص مشاوره و كمكهای روانی (معمولاً به صورت تلفنی) به افرادی كه مشكلاتی مانند اضطراب و افسردگی و... دارند. اين سازمان شعبههای مختلف دارد.
  نشانی اینترنتی: www.samaritans.org  خدمات پزشکی  داروخانهی کملورد
  تلفن:٠١٦١ ٢٣٦ ١٤٤٥
  نشانی: ميدان سنت پيتر
  نشانی اینترنتی: www.cameolord.com

  درمانگاه سلطنتی منچستر
  تلفن: ٠١٦١ ٢٧٦ ۱۲۳۴
  نشانی: جادهی آكسفورد
  نشانی اینترنتی: www.cmft.nhs.uk/royal-infirmary.aspx

  ویرایش توسط Anet : 03-10-2013 در ساعت 12:17 AM دلیل: مرتب كردن پست ها

 6. #4
  کاربرمحروم شده
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  محل سکونت
  Republic Islamic Of IrAn
  سن
  29
  نوشته ها
  0
  تشکر/علاقه پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  دیدنیها  تالار شهر
  مركز اصلی اداری شهر، بنایی بسيار زيبا است که به سبک گوتیک ساخته شده و تالار شهر نام دارد. این بنا در ميدان آلبرت واقع شده و بازديد از آن هم رايگان است. هرچند که به خاطر اداری بودن ساختمان، امکان بازدید از تمام بخشهای آن وجود ندارد، اما روزهای شنبه برای بازدید از تمام آن تورهایی برگزار میکنند.
  داخل ساختمان پر از مجسمهها و تزئینات داخلی متنوع است و يك برج هشتاد و پنج متری زيبا هم مانند يك تاج بر سر بنا ساخته شده است.

  کتابخانه و تئاتر مرکزی
  پشت تالار شهر، كتابخانهی مركزی واقع شده كه ساختمانش در سال ١٩٣٤ ساخته شده و با بیش از ٣٢ کیلومتر قفسه کتاب، یکی از بزرگترين كتابخانههای كشور است.

  گالری هنر منچستر
  مجموعهای بسيار عالی از آثار هنری بريتانيا و ساير كشورهای اروپایی در این گالري به نمايش گذاشته شده است. از جمله مجموعههای گالری هنر منچستر میتوان به آثار پیشارافائلی، آثاري از هنرمندان بريتانيايي قرن بيستم از جمله لوسين فرويد، فرانسيس بيكن و هنری مور، آثار هنری پيش از قرن ١٧، عمدتاً از هلند و هنرمندان دورهی رنسانس و... اشاره کرد.
  نشانی اینترنتی: www.manchestergalleries.org

  اوربيس
  يك ساختمان ديدنی تمام شيشهای که سابقاً محلی برای نمايش چگونگی زندگی شهری در منچستر بوده، اما در حال حاضر تعطیل است و در سال ٢٠١٢ به عنوان موزهی ملی فوتبال بازگشایی خواهد شد.
  نشانی اینترنتی: www.urbis.org.uk

  موزهی علم و صنعت
  با ٢.٨ هكتار مساحت، بزرگترين موزهی منچستر است و در كسلفيلد واقع شده. داخل موزه، مجموعههایی از موتورهای بخار و لوكوموتيوها، ماشینهای كارخانهای و نمايشگاههای ديگری وجود دارد كه از سیر تا پياز انقلاب صنعتی و نقش منچستر در آن را به شما نشان میدهند.
  نشانی اینترنتی: www.msim.org.uk

  موزهی امپراتوری جنگ
  بیشتر موزههای جنگ طوری هستند كه تنها به مذاق کسانی كه علاقهی خاصی به تسليحات و ابزار جنگی دارند، خوش میآيند. ولی اين موزه با معماری بینظیرش، رويكرد متفاوتی دارد: جنگ جهنم است؛ اما جهنمی است كه ما انسانها، در عين فاجعهبودناش، مدام به آن سر میزنيم.
  در اين موزه، تناقضاتی كه در جهان قرن بيستم وجود دارد به نمايش گذاشته شده است. تأثيرگذارترين بخش نمايشگاه هم آن است كه هر نيم ساعت يك بار، تمام سالن تاريك میشود و يكي از سه فيلم ١٥ دقيقهای كودكان و جنگ، جنگ چرا؟ و سلاحهای جنگ پخش میشود، به طوری که حاضران در موزه، در حال و هوای جنگ و بمباران قرار میگیرند.
  نشانی اینترنتی: www.iwm.org.uk/north

  اولد ترافورد (موزه و تور منچستر يونايتد)
  تناقض جالبی كه وجود دارد اين است: مشهورترين و محبوبترين باشگاه فوتبال جهان كه از اين سر تا آن سر دنيا طرفدار دارد، منفورترين باشگاه انگلستان است! البته اين مسئله كوچكترين اهميتی برای هواداران سينهچاك منچستر يونايتد ندارد؛ چنانكه برای آنها اولد ترافورد مثل يك معبد مقدس است و ستارگان فوتبال منچستر يونايتد، قديس محسوب میشوند.
  به هر حال، شكی نيست كه اولد ترافورد به ديدنش میارزد. ما اكيداً توصيه میكنيم كه برای بازديد، تور بگيريد. با اين تور میتوانيد به رختكن و محل استراحت بازيكنان (كه حتی مدير باشگاه هم بدون دعوت بازيكنان اجازهی ورود به آنجا را ندارد) برويد، از داخل دالان مخصوص وارد زمين بشويد و سري هم به نيمكت بازيكنان بزنيد.
  ديدن موزه هم قسمتی از تور است، اما میتوانيد خودتان جداگانه از آن بازديد كنيد. در اين موزه تاريخچهی كامل باشگاه به نمايش گذاشته شده.
  نشانی اینترنتی: www.manutd.com

  موزهی منچستر
  در جادهی آکسفورد، درست روبهروی دانشگاه منچستر، موزهی این شهر واقع شده. اگر به تاریخ طبیعی علاقه دارید، حتماً سری هم به این موزه بزنید و گالریهای مختلف آن را با موضوعهای متنوعی از قبيل باستانشناسی، گياهشناسی، زمينشناسی، جانورشناسی و... تماشا کنید. يكي از جالبترين بخشهای اين موزه، قسمت مصر و مجموعهی موماییهاست.
  نشانی اینترنتی: www.museum.manchester.ac.uk

  كليسای جامع منچستر
  کلیسای جامع منچستر که از دوران قرون وسطی باقی مانده، هنوز هم مقر اسقف این شهر به شمار میرود. ساختمان این کلیسا در دوران ویکتوریا و پس از آن هم به علت بمبارانهای زمان جنگ جهانی، چند باری بازسازی شد؛ اما سبک گوتیک اولیهی بنا همچنان حفظ شده است.
  نشانی اینترنتی: www.manchestercathedral.org

  خانهی اليزابت گسكل
  اگر اهل ادبيات باشيد، حتماً از تماشای خانهی این نویسندهی انگلیسی هم لذت میبرید. از مرکز شهر که حدود دو کیلومتر به سمت جنوب بروید، يك خانهی ويلایی میبينيد كه اليزابت گسكل از سال ١٨٥٠ تا ١٨٦٥ در آنجا زندگی كرده است. علاوه بر اين كه اين خانه از معدود خانههای منچستر است كه داخل آن دقيقاً همانطور كه بوده حفظ شده، يك نكتهی جالب ديگر هم در مورد اين خانه وجود دارد: شارلوت برونته و چارلز ديكنز هم اغلب به اينجا سر میزدهاند.
  نشانی اینترنتی: www.elizabethgaskellhouse.org

  رصدخانهی گادلی
  شايد به خاطر راهپلهی پر پيچ و خم ساختمان این رصدخانهی شگفتانگیز است كه كمتر توريستی سراغ آن ميآيد؛ اما اینجا بدون شک یکی از دیدنیترین جاهای شهر است. رصدخانهی گادلی در سال ١٩٠٢ ساخته شده و يك تلسكوپ گراب اصل هم در آن وجود دارد. اگر هوا مناسب باشد، حتماً سری به اینجا بزنید و دانستههای خودتان دربارهی ستارهشناسی را افزایش دهید.
  نشانی اینترنتی: www.manastro.co.uk

  كتابخانهی جان ريلندز
  اگر کتاب و کتابخانه سرگرمتان نمیکنند، باز هم یک سری به این کتابخانه بزنید. خیلیها عقیده دارند که کتابخانهی جان ریلندز که به سبک گوتیک ویکتوریایی ساخته شده، نه تنها زیباترین ساختمان شهر، که یکی از دیدنیترین ساختمانهای بریتانیاست. بعيد نيست كه اگر شما هم در سالن مطالعهی اين كتابخانه بايستيد، با آن سقفهای گنبدی بلند و پنجرههای شيشه رنگیاش، با آنها همعقيده بشويد. حتی ممكن است ديدن اين بنا آنچنان هوش از سرتان بپراند كه از مجموعهی ارزشمند كتابهای خيلی قدیمی و نسخههای خطی كه آنجا وجود دارد غافل شويد –هرچند که بهتر است نشوید!
  بد نيست بدانيد كه بعد از بازسازی ١٦ميليون پوندی بنا، يك كافه و يك كتابفروشی مدرن هم به اين مجموعه اضافه شدهاست.
  نشانی اینترنتی: www.library.manchester.ac.uk

  لوری
  لوری مجموعهای است از گالری، سالن تئاتر، كافه و رستوران، فروشگاههای مختصر و مركز اطلاعات گردشگری که در سلفورد، یکی از شهرکهای دور و بر منچستر واقع شده است.
  اين مجموعه كه در سال دو هزار رسماً افتتاح شد، به ياد لارنس استفن لوری، نقاش انگليسی نامگذاری شده و ساختماناش را به شکل یک کشتی بزرگ ساختهاند. است. در اين مركز برنامههای هنری بسیار متنوعی نظیر نمایشگاههای هنری و اجرای تئاتر و کنسرت موسیقی برگزار میشود و چرخیدن در فروشگاهها و رستورانهایش هم برای تنوع بد نیست. ساختمان بینظیر بنا و بهخصوص انعکاس تصویرش در آب هم آنجا دیدنیتر کرده است.
  نشانی اینترنتی: www.thelowry.com

  موزهی تاريخ مردم
  اين موزه كه تا سال ٢٠٠١ با نام موزهی ملی تاريخ كار شناخته میشد، مركزی است برای جمعآوری، نگهداری، تفسير و مطالعهی تاريخ كارگری در قلمرو پادشاهی متحده (UK). برای آشنایی با سرگذشت دموكراسی در بريتانيا و چگونگی زندگی مردم عادی در طول ٢٠٠ سال گذشته، سری به این موزه بزنید.
  نشانی اینترنتی: www.phm.org.uk

  مدرسهی موسيقی و كتابخانهی چتهام
  اين كتابخانه که قدیمیترین بنای منچستر و قدیمیترین کتابخانهی انگلیسیزبان در اروپاست، در سال ١٤٢١ ساخته شده. هرچند که این بنا با گذشت این همه سال، دستنخورده باقی مانده و کتابهای اصیل و قدیمی در قفسههایش خودنمایی میکنند، اما ساختمان آن در سایهی ساختمانهایی مانند اوربیس پنهان میماند و گاهی حتی ساکنان شهر هم از آن غافل میشوند.
  اين ساختمان اكنون بخشی از يك مدرسهی ملی موسيقی است و بازديد از آن فقط با قرار قبلی امكانپذير است.
  نشانی اینترنتی: www.chethams.org.uk

  گالری ويتورت
  یکی از گالریهای مهم منچستر است با مجموعهی بینظیری از نقاشیهای آبرنگ بريتانيا و یکی از بهترين گلچين منسوجات تاريخی. بخشهایی از اين گالری هم به نمايش آثار هنرمندان خارجی مانند دورر و رامبراند اختصاص داده شده است.
  نشانی اینترنتی: www.whitworth.manchester.ac.uk


 7. #5
  کاربرمحروم شده
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  محل سکونت
  Republic Islamic Of IrAn
  سن
  29
  نوشته ها
  0
  تشکر/علاقه پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  شهر در یک نگاه


  نام شهر لیورپول

  موقعیت جغرافیایی غرب انگليس

  جمعیت ٤٦٩٠٢٠ نفر

  دین مسیحی

  مساحت ١١١٫٨٤ کیلومتر مربع

  فاصله از ایران ٤٦١٣ کیلومتر

  پیش شماره ٠١٥١

  ولتاژ برق ٢٣٠ ولت

  قرارداد رومینگ ایرانسل دارد http://www.irancell.ir/Layer3/?id=409

  قرارداد رومینگ همراه اول دارد http://www.mci.ir/web/guest/252

  نشانی اینترنتی www.liverpool.gov.uk

  نام لیورپول، این بندر زیبای انگلیسی، تیم فوتبال مشهور و پرطرفدارش، گروه بیتلز و شبهای پرهیجان را به یاد میآورد.

  لیورپول یكی از شهرهای مهم انگلستان با پیشینهای غنی است که در سال ٢٠٠٨ به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا شناخته شد؛ هر چند که اهالی آن، برای پیشرفت شهرشان زحمت فراوانی کشیدند تا یه کسب این افتخار نائل شوند، هنوز هم راضی نیستند و باز هم سعی در بهتر و زیباتر کردن شهر خود دارند. شاید حكایت كبوترهای لیورپول را شنیده باشید؛ تعداد بسیار زیاد كبوترها در آسمان این شهر، هر چند که هم منظرهی زیبایی داشت و هم غذا دادن به آنها یکی از تفریحات توریستی محسوب میشد؛ به تدریج مشکلساز شد. شهرداری شهر به خاطر هزینهی سرسامآور تمیزکردن فضولات آنها، هم غذا دادن به کبوترها را ممنوع اعلام کرد و هم با ساخت رباتهای پرنده، آنها را از آسمان شهر فراری داد.

  مثل بسیاری از شهرهای اروپایی، به لیورپول هم هر وقت که امکانش پیش بیاید، میشود سفر کرد؛ هرچند که بدون شک، تابستان بهترین زمان رفتن به آنجاست. علاوه بر هوای خوب و آفتاب درخشان و ساحل مفرح، تابستانها در لیورپول جشنوارهها و فستیوالهای هیجانانگیزی برگزار میشود که لذت سفر به آنجا را دوچندان میکند، از جمله این فستیوالها میتوان به جشنوارهی موسیقی و فرهنگ آفریقایی، جشنوارهی بینالمللی مِرزیساید و هفتهی بزرگداشت بیتلز اشاره کرد.

  فرودگاه بینالمللی جان لنون لیورپول که احتمالاً نخستین جایی است که در این شهر میبینید، در دوازدهکیلومتری جنوب مرکز شهر واقع شده و روزانه پذیرای حدود ١٦٠ پرواز از سراسر جهان است. ایستگاه تاکسی و اتوبوسهایی به مقصد مرکز شهر بیرون از سالن فرودگاه قرار دارد. کرایهی تاکسی تا مرکز شهر حدود ١٢ پوند و هزینهی اتوبوس حدود ٣ پوند است. فرودگاه منچستر هم تا لیورپول بیش از یك ساعت فاصله ندارد و از آنجا هم میشود با قطار، اتوبوس یا تاکسی به لیورپول رفت. حمل و نقل عمومی هم در لیورپول وضعیت مطلوبی دارد. اگر قصد دارید از اتوبوس و قطار در رفتوآمدهای درون شهری استفاده کنید، بلیتهای Saveaway را تهیه کنید که میشود با آن در طول روز به طور نامحدود سوار اتوبوس یا قطار شوید و هزینهی رفتوآمدتان را به مقدار قابل ملاحظهای کاهش میدهد.

  مهمترین بخش سفر به لیورپول، رفتن به بارانداز آلبرت (یا آنطور که انگلیسیها میگویند، آلبرت داک) و تماشای موزههای بینظیر و دماغهی سنگی زیبایش است. ساختمانهای زیبای كنار رودخانهی مِرزی، نماد لیورپول محسوب میشوند و جزو میراث جهانی یونسكو هم ثبت شدهاند.
  طاق ورودی محلهی چینیهای لیورپول هم یکی دیگر از جذابیتهای این شهر دیدنی است. این طاق را در شانگهای -كه خواهرخواندهی شهر لیورپول محسوب میشود- ساختهاند و بعد به اینجا منتقل شده است.

  یكی از تورهای معروف و سرگرمكنندهی لیورپول، Shiverpool نام دارد. شیورپول، چند تور مختلف برگزار میكند؛ از جمله تور خیابان هوپ، تور زیرزمینی و... هدف اصلی تمام برنامهها هم معرفی دیدنیها و تاریخچهی شهر با چاشنی تفریحات دلهرهآور و ترسناك است، از آن سبک دلهرههایی است كه از دیدن فیلمهای ترسناك به آدم دست میدهد. راهنماهای تور، برای مسافران برنامههای ویژهای هم تدارک میبینند که میتوانید در وبسایت آنها (www.shiverpool.co.uk) اطلاعات بیشتری مشاهده کنید.

  لیورپول وان، مرکزخرید عظیم و استثنایی لیورپول، یکی از محبوبترین مقاصد مسافرانی است که به قصد خرید به این شهر سفر میکنند و گردش در فروشگاههای مدرن و پر زرق و برق آن را دوست دارند. برای کسانی که به دنبال خرید صنایع دستی خاص، عتیقهجات یا اشیای منحصربهفرد باشند، Grand Central، Bluecoat و مغازهی 69A در خیابان رنشا مناسبتر است و مركز خرید MetQuarter هم بهترین جا برای خرید لباسهای ماركدار و مد روز بهشمار میرود.

  در مرکز شهر و حومهی لیورپول، هم رستوران و هم کافههای بسیاری پیدا میشوند که غذاهای ارزن سرو کنند. هزینهی غذا برای دو نفر در یک رستوران معمولی لیورپول، حدود ده تا پانزده پوند میشود.
  لیورپول یك غذای محلی هم دارد به نام Scouse كه یكجور خوراك گوشت است و جالب است بدانید که به خاطر همین غذا، به لیورپولیها اصطلاحاً اسکاوزر هم میگویند. اسکاوز با روشها و طعمهای مختلف طبخ میشود و یكی از بهترینهایش را میتوانید در كافهی Maggie May's در خیابان بولد سفارش دهید. ظاهر این كافه آنقدرها شیک و اعیانی نیست، اما غذاهایش عالیاند و خودش هم بیشتر وقتها شلوغ میشود. مگی می، نام یكی از آهنگهای فولكلور قدیمی لیورپول است و بعید نیست که اجرای بیتلز از این آهنگ را شنیده باشید. لیورپول، زادگاه بیتلهای مشهور است و لیورپولیها از این بابت به شهرشان افتخار میكنند. اگر شما هم از طرفداران این گروه راكاندرول پرآوازه هستید، در رفتن به موزهی بیتلز تردید نكنید.


  تاریخچه
  دهکدهی کوچک لیورپول، در سال ١٢٠٧ به رسميت شناخته شد، اما تا اواسط قرن شانزدهم، جمعيتی بیش از ٥٠٠ نفر نداشت. بعد از آن هم تا مدتی طولانی قربانی هر جور بحران و ركود اقتصادی که فکرش را بکنید بود، اما بعد از بازسازیهای متعدد و زحمتی كه ليورپولیها براي ارتقای شهرشان كشيدند، امروزه يكی از شهرهای زيبا و ديدنی انگلستان و حتي كل جهان به شمار ميآيد. ليورپول در سال ٢٠٠٨ عنوان پايتخت فرهنگی اروپا را به خود اختصاص داد.

  ليورپول بندر بزرگی بود و به دلیل تعداد زیاد مهاجران ايرلندی و اسكاتلندی، هنوز آثاری از فرهنگ سلتی در آنجا به چشم میخورد. بين سالهای ١٨٣٠ تا ١٩٣٠ حدود نه ميليون نفر كه عمدتاً انگليسی، اسكاتلندی، ايرلندی، سوئدی، نروژی و روس بودند، به ليورپول مهاجرت كردند.

  جنگ جهانی دوم كه شروع شد، ليورپول بهخاطر موقعيت استراتژيكاش، اهميت ويژهای پيدا كرد. بيشتر از يك ميليون سرباز آمريكایی، قبل از شروع عمليات جنگی در ليورپول مستقر میشدند. بهعلاوه، اين بندر دروازهای بود برای انتقال تجهيزات و مهمات به آن طرف اقيانوس اطلس.
  موسیقی بلوز هم توسط همین سربازهای آمريكايی به اروپا، و در واقع ليورپول آورده شد و زمينهای بود برای ابداع موسيقي راك اند رول در سالهای بعد.

  جغرافیای شهری


  گشت و گذار در لیورپول خیلی راحت است. مهمترین جذابیتهای شهر عبارتند از آلبرت داك (در غرب مركزی شهر)، محلهی روپواكس (جنوب خیابان هانور و غرب كلیساهای جامع شهر)، ایستگاه خیابان لایم، ایستگاه اتوبوس خیابان پارادایز و محلهی كورن (كه مدینهی فاضلهی طرفداران بیتلز است) در شمال شهر واقع شدهاند.

  نقشهی شهر و لیست نقاط دیدنی را میتوانید از دفاتر گردشگری و بسیاری از هتلهای شهر تهیه كنید.

  بهترین وقت سفر  لیورپول آب و هوای ليورپول، معتدل اقيانوسی است با تابستانهای خنك و زمستانهای معتدل و ملايم. دمای هوا معمولاً نوسان شديد ندارد و کم پیش میآید که زمستانها به زير صفر درجهی سانتیگراد برسد؛ با این حال، طبعاً اگر بتوانيد برنامهی سفرتان را برای تابستان جفت و جور كنيد، بهتر است.

  اطلاعات آب و هوایی لیورپول
  ماه ژانویه فوریه مارس آوریل مه ژوئن ژوییه آگوست سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر میانگین سالیانه
  میانگین بیشینه °C ٦.٦ ٦.٦ ٩.٤ ١١.٦ ١٥.٥ ١٧.٧ ٢٠ ١٩.٤ ١٦.٦ ١٢.٧ ٩.٤ ٧.٧ ١٢.٧
  میانگین کمینه °C ٢.٢ ٢.٢ ٣.٣ ٤.٤ ٧.٢ ١٠.٥ ١٢.٧ ١٢.٢ ١۰ ٧.٢ ٤.٤ ٣.٣ ٦.٦


  دیدنیها

  آلبرت داک
  آلبرت داك یا بارانداز آلبرت، یكی از بزرگترین جذابیتهای توریستی لیورپول است و از حدود ٣ هكتار آب تشکیل شده كه با ساختمانهای چدنی و آجری و چندین انبار عظیم احاطه شدهاند. آلبرت داك در زمان خودش (سال ١٨٤٦) تحول خیلی مهمی محسوب میشده چون هم اولین انبار ضدحریق جهان بوده، و هم كشتیها میتوانستند مستقیماً بارشان را در انبار خالی كنند یا از انبار بار بزنند. مجموعهی آلبرت داك در فهرست میراث جهانی یونسكو هم ثبت شده و در انگلستان، یکی از پر بازدیدترین مراكز توریستی خارج از لندن به شمار میرود.
  از جمله دیدنیهای آلبرت داك میتوان به موزهی دریایی مِرزیساید، گالری تیت لیورپول و موزههای بیتلز و بردهداری اشاره کرد. تعداد زیادی رستوران، كافه و فروشگاههای مخصوص سوغاتی و اینجور چیزها هم آنجا وجود دارد. از مركز شهر تا آلبرت داك، پیاده بیشتر از چند دقیقه راه نیست.
  نشانی اینترنتی: www.albertdock.com

  موزهی بیتلز
  اگر شما هم جزو طرافداران مشهورترین گروه راکاندرول جهان باشید، احتمالاً میدانید که این گروه، کار خود را در دههی ١٩٦٠ در لیورپول شروع کرد. با وجود این که دیگر عملاً گروه بیتلز وجود ندارد و دو نفر از آن چهار نفر دیگر زنده نیستند، آلبومهای موسیقیاش هنوز هم طرفداران خود را دارد و تماشای استودیویی كه آنها آهنگهایشان را در آن ضبط میكردند، اولین گیتار جورج هریسن و یك عالمه یادگاری و خاطرهی به جا ماندهی دیگر از این گروه محبوب، بسیار هیجانانگیز خواهدبود.
  نشانی اینترنتی: www.beatlesstory.com

  تالار سنت جورج
  خیلی از انگلیسیها و غیرانگلیسیها عقیده دارند که این بنای عظیم، زیباترین ساختمان لیورپول و بهترین بنای نئوكلاسیك غرب اروپاست. ساختمان تالار سنت جرج در سال ١٨٥٤ به عنوان مجموعهای شامل دادگاه و سالن موسیقی ساخته شد؛ حالا اینكه این دو كاربرد چه ارتباطی به هم دارند، خدا میداند. به هر حال، حیف است كه زیبایی نفسگیر این بنا را تماشا نکنید.
  نشانی اینترنتی: www.stgeorgesliverpool.co.uk

  گالری هنر واكر
  گالری هنر واکر، با داشتن یکی از بزرگترین مجموعههای هنری انگلستان، بهترین گالری شهر لیورپول است. این گالری بخشی از موزهی ملی لیورپول محسوب میشود و لقب گالری ملی شمال (طبعاً منظور شمال انگلستان است) را به خود اختصاص داده است. در این گالری مجموعهی ارزشمندی از آثار هنری نگهداری میشود كه قدمت برخی از آنها به قرن چهاردهم میرسد. بیشتر آثار مربوط به سبك پیش رافائلی، هنر مدرن انگلیسی و مجسمهسازی هستند. البته در این گالری نمایشگاههای موقتی از آثار معاصر هم برگزار میشود.
  نشانی اینترنتی: www.liverpoolmuseums.org.uk/walker

  موزهی جهانی لیورپول
  با داشتن مجموعههایی از تاریخ طبیعی، علوم و تكنولوژی، یکی از غنیترین موزههای انگلستان است و تنها آسماننمای رایگان این کشورهم در آن وجود دارد. این موزه بسیار سرگرمكننده است و چهار بخش عمده دارد: انسان، طبیعت، زمین و فضا.
  نشانی اینترنتی: www.liverpoolmuseums.org.uk/wml

  كلیساهای جامع
  لیورپول دو كلیسای جامع دارد كه در دو سر خیابان هوپ واقع شدهاند. كلیسای جامع متروپولیتن مسیح که در انتهای شمالی خیابان قرار دارد، در سال ١٩٦٧ ساخته شده و معماری بسیار جالب آن، یك خانهی سرخپوستی عظیم بتنی را در ذهن تداعی میکند. تماشای سقف شیشهای رنگی این کلیسا، در روزهای آفتابی لذت زیادی دارد.
  نشانی اینترنتی: www.liverpoolmetrocathedral.org.uk

  كلیسای جامع لیورپول، دومین کلیسای جامع این شهر است که در انتهای جنوبی خیابان هوپ واقع شده و بزرگترین كلیسای انگلستان و بزرگترین کلیسای جامع آنجلیکن در دنیا به شمار میرود. معماری این كلیسا، یكی از شاهكارهای گیلبرت اسكات، معمار مشهور انگلیسی و مبتکر طرح باجههای تلفن قرمز معروف لندن است.
  نشانی اینترنتی: www.liverpoolcathedral.org.uk


  غذا و باقی قضایا

  در لیورپول رستوران و كافه زیاد پیدا میشود؛ بهخصوص در محلهی روپواكس، خیابانهای هاردمن و هوپ، خیابان نلسون وسط محلهی چینیها و لارك لین.

  اسكاوز (Scouse) یكی از غذاهای مشهور لیورپول است. البته این غذا در اصل به كشورهای اسكاندیناوی بازمیگردد و در واقع یادگار دریانوردان نروژی است كه در قرنهای ١٨ و ١٩ به لیورپول میآمدهاند. اسكاوز یكجور خوراك گوشت است، در لیورپول به روشهای مختلف طبخ میشود و تمامشان خوشمزهاند! اصل غذا، برشهای گوشت (معمولاً بره یا گوسفند) است با هویج و سیبزمینی فراوان كه باعث میشود خوراك حسابی لعاب داشته باشد. سایر مواد را آشپز غذا، به سلیقهی خودش اضافه میکند.


  خدمات پزشک
  داروخانهی مارس
  تلفن: ٠١٥١-٧٠٩ ٥٢٧١
  نشانی: جادهی لندن، شمارهی ٦٨

  بيمارستان سلطنتي دانشگاه ليورپول
  تلفن: ٠١٥١-٧٠٦ ٢٠٠٠

  چارسوق


  در مناطق خرید لیورپول، همان فروشگاههای بزرگ و زنجیرهای سایر شهرهای بزرگ انگلستان هم پیدا میشوند؛ اما اگر دنبال چیزهای خاصتری میگردید، یكی از جاهای مناسب برای خرید و گشت و گذار، گرند سنترال است. این مركز خرید، حدود ٤٠ مغازه دارد كه در آنها از لباسهای عجیب و غریب گرفته تا اسباب و اثاثیهی دست دوم میفروشند. فروشگاههای خیابان بولد هم برای این منظور مناسباند.

  لیورپول وان در خیابان پارادایز بزرگتر از آن است كه بهاش بگوییم مركز خرید و عبارتی مثل ناحیهی خرید مناسبتر به نظر میرسد! فروشگاههای زنجیرهای، بوتیكهای شیك، رستوران و پارك و وسایل تفریح و سرگرمی از همه رقم در لیورپول وان وجود دارند. اطلاعات بیشتر را میتوانید در این وبسایت پیدا كنید: www.liverpool-one.com/website

  اگر از محصولات دستساز با طراحیهای خاص و منحصر به فرد خوشتان میآید، پیشنهاد میكنیم سری به مركزخرید بلوكوت بزنید. حتماً چیزهای جالبی پیدا خواهید كرد. برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه كنید: www.thebluecoat.org.uk
  رفت و آمد


  اجارهكردن ماشین در لیورپول نه تنها كاربرد آنچنانی ندارد، بلكه چندان هم به صرفه نیست؛ مخصوصاً این كه جای پارك به سختی پیدا میشود و هزینهی پاركینگ هم خیلی بالاست. اما به هر حال اگر هم ماشین كرایه كردید، حواستان باشد كه اشیاء باارزشی داخل ماشین نگذارید كه احتمال دزدی زیاد است.

  مركز شهر لیورپول آنقدر وسیع نیست كه نتوانید پیاده آن را بگردید؛ اما اگر اهل پیادهروی نیستید، تاكسی و اتوبوس فراوان است. در مركز شهر، اتوبوسها مرتباً از ایستگاه وان (Liverpool ONE Bus Station ) و میدان كویین به سمت سایر نقاط شهر حركت میكنند. در هر دوی این ایستگاهها افرادی مستقر هستند كه بتوانید از آنها راهنمایی بگیرید كه كدام اتوبوس را سوار شوید. از همانجا هم میتوانید بلیتهای سیواوی، سولو و تریو را خریداری كنید. با بلیت سیواوی، میتوانید در یك روز به طور نامحدود از اتوبوس و قطار استفاده كنید، بلیتهای سولو فقط مخصوص اتوبوس هستند و بلیتهای تریو برای اتوبوس، قطار و قایق قابل استفادهاند.

  جشنوارهها و رویدادها  بسیاری از جشنوارهها و فستیوالهای مهم لیورپول در فصل تابستان برگزار میشوند و اگر بتوانید برای یک سفر تابستانی به این شهر برنامهریزی کنید، برنامههای هیجانانگیزی در انتظار شماست.

  جشنوارهی اینتری
  یك مسابقهی اسبدوانی سه روزه است كه شهرت جهانی دارد و هر سال، در اولین شنبهی ماه آوریل افتتاح میشود.
  نشانی اینترنتی: www.aintree.co.uk

  جشنوارهی نمایشهای كمدی لیورپول
  در طول دو هفته، نمایشهای شاد و كمدی، اعم از داخلی و خارجی، در گوشه و كنار شهر اجرا میشود. زمان این جشنواره معمولاً اواسط ماه ژوئیه است.
  نشانی اینترنتی: http://liverpoolcomedyfestival.com

  جشنوارهی خیابانی بینالمللی مِرزیساید
  در اواسط ژوئیه، جشنوارهی بینظیر فرهنگهای اقصی نقاط جهان، در خیابانهای لیورپول برپا میشود. در طول سههفتهی جشنواره، موسیقیدانها و هنرمندان دیگر، از چهار گوشهی دنیا به اجرای برنامههایشان میپردازند.
  نشانی اینترنتی: www.brouhaha.uk.com

  جشنوارهی موسیقی الكتیكا
  یك جشنوارهی یك روزه با انواع سبکهای موسیقی؛ از فولكلور گرفته تا سبكهای آلترناتیو. این جشنواره در اواسط ماه آگوست برپا میشود.
  نشانی اینترنتی: www.visitsthelen.com

  جشنوارهی موسیقی خیابانی متیو
  این جشنوارهی موسیقی پرطرفدار، بزرگترین مراسم بزرگداشت بیتلها در سراسر جهان است و هر سال در هفتهی آخر ماه آگوست در لیورپول برگزار میشود.
  نشانی اینترنتی: www.mathewstreetfestival.org

  رستورانهای ایرانی  رستوران زاگرس
  زاگرس رستورانی است با غذاهای اصیل ایرانی در مركز شهر لیورپول؛ فضای گرم و خوشایندی دارد و كاركنان آن خوشبرخوردند. غذاهایش كیفیت خوبی دارند و قیمتها هم معقولاند. محیط این رستوران خانوادگی است و منوی مخصوص بچهها هم دارد. بد نیست بدانید که در این رستوران، غذاهای گیاهی هم سرو میشوند و بخش مجزایی هم برای سیگاریها در آن ساختهاند.
  تلفن: ٧٠٨٦٣٦٨-٠١٥١
  نشانی: جادهی لندن، شماره ١٩٤


  برنامه کودک  بیشتر موزههای آلبرت داك، بهخصوص موزهی دریایی مِرزیساید برای بچهها جذاباند. در آلبرت داک چند تا قایق هم هست كه بچهها میتوانند سوار بشوند. برنامهی دیگری که در این بارانداز بچهها و بزرگسالان را به یک اندازه سرگرم میکند، تور زیردریایی مربوط به دوران جنگ جهانی دوم است که تا اعماق آبهای بارانداز پایین میرود.
  نشانی اینترنتی: www.theyellowduckmarine.co.uk

  بر و بچههای طرفدار فوتبال، مخصوصاً آنهایی كه از تیم لیورپول خوششان میآید، حتماً از پا گذاشتن روی زمین چمن ورزشگاه، لذت میبرند.
  نشانی اینترنتی: www.liverpoolfc.tv
  مسجدها

  مسجد الرحما
  این مسجد سنی كه در حال حاضر بزرگترین مسجد لیورپول است، در خیابان هترلی واقع شده و گنجایش آن بین ٢٠٠٠ تا ٢٥٠٠ نفر است. ساخت این مسجد در سال ١٩٦٥ آغاز شد و در سال ١٩٧٤ به پایان رسید. مسجد الرحما برای جامعهی مسلمانان لیورپول اهمیت خاصی دارد و محل اصلی برگزاری مراسم مذهبی به شمار میرود.
  نشانی اینترنتی: www.alrahma-mosque.com

  مسجد پنی لین و موسسهی اسلامی لیورپول
  ساختمان این مسجد، در ابتدای افتتاح در سال ١٩٩٨، به عنوان مدرسه مورد استفاده قرار گرفت. بعد از دو سال، ساختمان را كمی گسترش دادند و آن را به مسجد تبدیل كردند؛ البته كاربری مدرسه نیز كماكان باقی است، اما ظرفیت آن تنها ٦٠ دانشآموز است.
  نشانی اینترنتی: http://pennylanemosque.inf


  ویرایش توسط Anet : 03-10-2013 در ساعت 12:36 AM دلیل: مرتب كردن پس ها

 8. #6
  کاربرمحروم شده
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  محل سکونت
  Republic Islamic Of IrAn
  سن
  29
  نوشته ها
  0
  تشکر/علاقه پست
  میزان امتیاز
  0
  Array
  شهر در یک نگاه


  نام شهر بیرمنگام

  موقعیت جغرافیایی غرب ناحیهی مركزی انگلستان

  جمعیت ١٫٠٣٦٫٩٠٠ نفر

  دین مسیحی

  مساحت ٢٦٧/٧٧ كیلومتر مربع

  فاصله از ایران ٤٥٢٨/٦٩ كیلومتر

  پیش شماره ٠١٢١

  ولتاژ برق ٢٣٠ ولت

  قرارداد رومینگ ایرانسل دارد http://www.irancell.ir/Layer3/?id=409

  قرارداد رومینگ همراه اول دارد http://www.mci.ir/web/guest/252

  نشانی اینترنتی www.birmingham.gov.uk

  بیرمنگام
  ، شهر هزار بازار، زادگان نویسندگان مشهوری چون سر ادوارد کانندویل و جی.آر.آر. تالکین، یا آنطور که اهالی شهر از آن نام میبرند، برام، بعد از لندن دومین شهر بزرگ انگلستان و یکی از مهمترین مقصدهای توریستی فرهنگی این کشور است.

  بیرمنگام تا پیش از جنگ جهانی دوم، یکی از ثروتمندترین شهرهای انگلستان بود، بازارها و مراکز تجاری بیشماری داشت و به همین دلیل، کانالهای بسیاری هم در آن ساختند؛ حتی بیشتر از ونیز و آمستردام! این کانالها را در سالهای اخیر تمیز کرده و پیادهروهایی در کنارشان ساختهاند که بهخصوص در فصل تابستان، یکی از جاذبههای توریستی دیدنی این شهر محسوب میشوند. قایقسواری و سر زدن به کافهها و رستورانهای متنوع این کانالها را در سفر خود فراموش نکنید.

  فرودگاه بینالمللی بیرمنگام در شرق مركز شهر واقع شده، حدود ١٢ کیلومتر با آن فاصله دارد و با قطار یا تاکسی میتوانید از آنجا به مرکز شهر بروید؛ جایی که هم دیدنیست و هم هتلهای خوب و ارزانی در آن پیدا میشوند. با هزینهی ۳۵ تا ٤۵ پوند، میتوانید در هتلهای مرکز شهر، اتاق رزرو کنید.

  مرکز شهر بیرمنگام، دیدنیترین منطقهی آن هم هست و اولین مقصد هر توریستی که از این شهر دیدن میکند. پیادهروهای سنگفرش و معماری بینظیر، گردش در مرکز شهر را به تجربهای دوستداشتنی تبدیل میکنند. گردش خود را از خیابان برود شروع كنید، سری به مركز همایشهای بینالمللی و تالار سمفونی در بالای همین خیابان بزنید و با رفتن به سمت شرق، از سالن تئاتر رپرتری (Repertory) در میدان سنتنری هم دیدن کنید. کمی جلوتر، كتابخانهی مركزی واقع شده که میتوانید پس از گردشی در آن و تحسین مجموعهی بینظیر کتابهایش، از در میدان چمبرلین خارج شوید. سمت چپ شما، موزهی بیرمنگام و گالری هنر واقع شده و سمت راست هم ساختمان تالار شهر که به سبک معابد رومی ساخته شده. میدان ویكتوریا، همان حوالیست. به سمت این میدان بروید آبنماها و مجسمههای زیبایش را تماشا کنید. خیابان نیو، یکی از شلوغترین و پر رفتوآمدترین خیابانهای بیرمنگام، در شرق میدان است و با مغازههای فراوانش، به عنوان بهشت خریداران شناخته میشود و برای خرید سوغاتی و یادگاری مناسب است.

  فروشگاه و مركز خرید در بیرمنگام آنقدر زیاد است كه بازدید از تمام آنها، حداقل یک هفته زمان نیاز دارد. اگر فرصت چندانی برای خرید ندارید، بد نیست که از میان مرکزخریدهای فراوان و رنگارنگ بیرمنگام، کاسترد فکتری (Custard Factory) یا بول رینگ (Bull Ring) را انتخاب کنید؛ فروشگاههای عظیمی که همهچیز در آنها پیدا میشود.
  کم پیش میآید که کسی در سفر، به فکر خرید طلا و جواهرات باشد، اما از آنجا که بیرمنگام به خاطر صنعت طلا و جواهرش شهرت بسیاری دارد، بد نیست که سری هم به محلهی جواهرات (Jewellery Quarter) بزنید و از کارگاهها و مغازههای فراوانش بازدید کنید.
  یکی دیگر از جاذبههای بیرمنگام، کارخانهی شکلاتسازی کدبری (Cadbury World) است. کدبری، یکی از مشهورترین برندهای شکلات جهان، در شهر بیرمنگام ساخته میشود و گردشی در کارخانهی آن به همراه امتحان کردن شکلاتها و تنقلات بینظیرش، رویای بسیاری از کودکان –و البته بزرگسالان- است.
  از آنجا که دانشجویان بسیاری در بیرمنگام تحصیل میکنند، غذاخوریها و رستورانهای ارزانقیمت در این شهر فراوانند. خیابان بریستول، مجموعهی بزرگی از این رستورانها را در خود جای داده است؛ اما اگر دوست داشته باشید غذای محلی بیرمنگام را امتحان کنید، سری به محلهی بالتی تریانگل (Balti Triangle) بزنید و در رستوران ال فرش (Al Frash)، یک پرس بالتی (Balti) سفارش دهید. بالتی غذای معروف بیرمنگام است؛ یک جور خوراک کاری انگلیسی که البته بعضیها میگویند مهاجران آسیایی این غذا را از كشمیر به بیرمنگام آوردهاند، اما چه آسیایی و چه انگلیسی، غذای لذیذی است.

  توصیه میکنیم اینها را هم به خاطر بسپارید:
  - در پایان سفر خود، اگر چند ساعت وقت اضافه پیدا کردید، سری به استرتفرد-اپان-اون (Stratford-upon-Avon)، زادگاه ویلیام شكسپیر بزنید. این شهر زیبای تاریخی، تنها چهل کیلومتر با بیرمنگام فاصله دارد و با قطار یا اتوبوس در مدت کودتاهی میتوان به آن سری زد.
  - اگر میخواهید در طول روز به دفعات از اتوبوس، قطار یا مترو استفاده كنید، از بلیتهای یكروزه استفاده کنید تا هزینهی کمتری بپردازید.

  تاریخچه
  بیرمنگام كه به آن برام هم میگویند، بعد از لندن بزرگترین شهر انگلستان است. این شهر را میتوان زادگاه انقلاب صنعتی دانست. امروزه، هنوز هم میشود آثار زخمهای توسعهی صنعت و همچنین جنگ جهانی دوم را بر چهرهی این شهر دید.

  تا اواخر قرن یازدهم، بیرمنگام دهكدهی كوچكی بیش نبود؛ اما با گذشت چند قرن، تحولات صنعت باعث شد این دهكدهی كوچك، روز به روز توسعهی بیشتری پیدا كند. این تغییر و تحولات در قرن سیزدهم، و با رونقگرفتن تجارت پشم در بیرمنگام آغاز شد. از قرن شانزدهم به بعد هم، بیرمنگام به یكی از مراكز مهم صنایع فلزی تبدیل شد؛ و در همین شهر بود كه در اواسط قرن هجدهم، پیشروان انقلاب صنعتی دور هم جمع شدند و ایدههای اولیه و اهدافشان را با هم در میان گذاشتند. در آن زمان، بیرمنگام بزرگترین شهر استان واریكشایر انگلستان و اولین شهر صنعتی جهان محسوب میشد. تا چند سال بعد، بیرمنگام تبدیل شده بود به یك شهر آلوده و پرجمعیت. در دوران شهرداری جوزف چمبرلین، اوضاع كمی بهتر شد. اما حملههای هوایی در جنگ جهانی دوم، و تبعات بعد از جنگ قیافهی شهر را مخدوش كرد. در دهههای ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، یك بازسازی کامل بر روی شهر انجام گرفت.

  اواخر دههی ١٩٧٠ را شاید بتوان دوران اوج شكوفایی بیرمنگام نامید. آن موقع، متوسط درآمد مردم از بیشتر شهرهای انگلستان از جمله لندن بالاتر بود. اما بعد از جنگ جهانی دوم، دولت مركزی تصمیم گرفت كه جلوی رشد این شهر را بگیرد و صنعت و ساكنان بیرمنگام را بین مناطق راکدی مثل اسكاتلند، ولز و شهرهای شمالی انگلستان توزیع كند. همین امر باعث عقبماندگی، ركود اقتصادی و بالارفتن نرخ بیكاری در بیرمنگام شد.

  شورای شهر بیرمنگام، برنامههای بزرگی برای توسعه و بهبود این شهر دارد. در سالهای اخیر، بازسازیهای گسترده باعث شده كه شهر نفسی تازه كند. ساخت و سازهای جدید و رسیدگی به بناهای قدیمی چهرهی شهر را عوض كردهاست.  جغرافیای شهری  رانندگی در بیرمنگام اصلاً کار آسانی نیست؛ شهر آنقدر راه میانبر و جادهی كمربندی و زیرگذر دارد كه یك تازهوارد به راحتی راه را گم میکند. بهترین كار، گشتن شهر با پای پیاده است.

  اگر ساختمان عظیم شورا (Council House) را مركز شهر فرض کنیم، میدان سنتنری، مركز همایشهای بین المللی، تالار سمفونی، كانال خیابان گَز و بریندلیپلیس در قسمت غربی شهر قرار دارند. بیشتر فروشگاهها و مراكز خرید شهر در جنوب شرقی ساختمان شورا و در پیادهروی نیو واقع شدهاند. كمی كه به سمت جنوب بروید، مركز آركیدین را میبینید كه در واقع ابتدای محلهی چینیهاست. بین ایستگاه خیابان نیو و دیگبت هم یك مجتمع خرید معروف و زیبا و خوشساخت به نام بولرینگ واقع شده است.


  خدمات پزشکی  بیمارستان كودكان بیرمنگام
  تلفن : ٩٩٩٩٣٣٣ ـ٠١٢١
  نشانی: خیابان استیلهاوس لین

  بیمارستان هارتلندز
  تلفن : ٢٠٠٠٤٢٤ ـ٠١٢١
  نشانی: بوردسلی گرین

  بیمارستان شبانهروزی سیتی
  تلفن: ٣٨٠١٥٥٤ ـ٠١٢١
  نشانی: جادهی دادلی

  بیمارستان شبانهروزی سلی اوك
  تلفن: ١٦٢٧٦٢٧ ـ٠١٢١
  نشانی: سلی اوك، خیابان ردلبارن

  بهترین وقت سفر  آب و هوای بیرمنگام، در دستهی معتدل اقیانوسی قرار میگیرد و به ندرت پیش میآید كه به شدت سرد یا به شدت گرم شود. در سالهای اخیر البته تابستانها گرمتر شدهاند و دمای هوا گاهی تا ۳۰ درجهی سانتیگراد هم بالا رفته است. معمولاً در مركز شهر، دمای هوا كمی از دمای حومهی شهر بالاتر است؛ یعنی اگر از فرودگاه در انتهای شرقی شهر، وارد مركز شهر شدید و چندین درجه اختلاف دما احساس كردید، تعجب نكنید.

  در بیرمنگام، نسبت به شهرهای بزرگ دیگر بریتانیا، بیشتر به دلیل ارتفاع شهر، برف بیشتری میبارد. این شهر سابقهی گردباد هم دارد و آخرین بار، در ژوییهی ۲۰۰۵، گردباد خرابیهای قابل توجهی در شهر به بار آورد.


  اطلاعات آب و هوایی بیرمنگام
  ماه ژانویه فوریه مارس آوریل مه ژوئن ژوییه آگوست سپتامبر اکتبر نوامبر دسامبر میانگین سالیانه
  میانگین بیشینه °c ۶.۶ ٧ ٩.٧ ١٢.١ ١٥.٨ ١٨.٥ ٢١.٤ ٢١ ١٧.٧ ١۳.۶ ٩.٥ ٧٫۳ ١۳٫٤
  میانگین کمینه °c ١.٢ ٠.٩ ٢.٤ ٣.٥ ٦.٢ ٩.٣ ١١.٥ ١١.٢ ٩.١ ٦.٣ ٣.٤ ٢ ٥.٦

  دیدنیها  مركز شهر Town Centre
  در مركز شهر بیرمنگام، چند میدان و تالار و سالن و بنای دیدنی در نزدیكی هم وجود دارند که به راحتی میتوان با پیادهروی در این ناحیه، از تمام آنها بازدید کرد و از معماری زیبای شهر لذت برد.

  میدان ویكتوریا، یكی از میدانهای اصلی شهر است که دور آن سنگفرش شده و فقط مخصوص عابران پیاده است. در این میدان چندین مجسمه ساختهاند؛ از جمله مجسمهی ملكه ویكتوریا كه میدان را به افتخار او نامگذاری کردهاند. در میان پلههای میدان، یك استخر بزرگ پلهپله با چند فواره ساخته شده که مجسمههای مشهور و چشمگیری در میان آن ساختهاند. میدان ویكتوریا، یکی از مركزیترین مناطق شهر هم هست و تا كلیسای جامع سنت فیلیپ، خیابان كلمور رو (که یکی از مهمترین محلههای تجاری شهر محسوب میشود)، منطقهی بولرینگ و بریندلیپلیس فاصلهی چندانی ندارد. به خاطر وجود نورپردازیهای چشمگیر، میدان ویکتوریا شبها هم بسیار زیبا و تماشایی است.

  میدان چمبرلین و بنای یادبود جوزف چمبرلین كه یكی از شهرداران محبوب و روشنفكر بیرمنگام بوده ، با فاصلهی کمی از میدان ویكتوریا واقع شدهاند. ساختمان شورا (Council House) در شمال شرقی و كتابخانهی مركزی در شمال غربی این میدان قرار دارند و مانند دیگر ساختمانهای مرکز بیرمنگام، معماریشان دیدنی است.

  تالار شهر كه در سال ١٨٣٤ افتتاح شده، در بخش جنوبی میدان چمبرلین قرار دارد. این تالار شبیه معبد كستر و پلوكس (معبدی باستانی در شهر رم ایتالیا كه در سال ٤٩٥ پیش از میلاد ساخته شده) طراحی و ساخته شده است. از همان زمان افتتاح، ساختمان این تالار هم به دلیل معماری فوقالعاده و هم به خاطر ارگ عظیم ٢١ متری تالار شهرت بسیاری یافت.
  نشانی اینترنتی: www.thsh.co.uk

  در غرب میدان ویكتوریا، میدان سنتنری واقع شده که ساختمان مركز همایشهای بینالمللی و تالار سمفونی درست در كنار آن قرار دارند. تالار سمفونی یك سالن زیبا و عظیم كنسرت است كه از نظر آكوستیكبودن شهرت جهانی دارد و کنسرتهای مختلفی با سبکهای موسیقی گوناگون در آن برگزار میشوند.
  نشانی اینترنتی: www.symphonyhall.co.uk

  موزهی بیرمنگام و گالری هنر
  علاوه بر مجموعهای دیدنی از آثار هنری ویكتوریایی و منتخبی از نقاشیهای پیش رافائلی، دیگر آثار هنری بینالمللی در زمینههای هنرهای زیبا، سرامیك، جواهرسازی و... نیز در این موزهی دیدنی به نمایش گذاشته شدهاند. موزهی بیرمنگام، مجموعهی نقاشی بینظیری از قرن چهاردهم تا قرن بیست و یکم را در خود جای داده است.
  نشانی اینترنتی: www.bmag.org.uk

  موسسهی هنری باربِر
  ساختمان موزهی باربِر، اولین ساختمانی است كه به منظور مطالعهی تاریخ هنر در انگلستان ساخته شده و سبك معماری انگلیسی هم در این بنای هفتصدساله كاملاً قابل مشاهده است. ساختمان موزه طوری ساخته شده كه در وسط آن یك سالن بزرگ كنسرت قرار دارد و گلچینی از شاهكارهای نقاشی رنسانس، اثر نقاشانی چون روبنس، ونگوگ، گینزبرو، رنوار و ترنر در آن به نمایش گذاشته شدهاند.
  نشانی اینترنتی: www.barber.org.uk

  كلیسای جامع سنت فیلیپ
  یكی از كوچكترین كلیساهای انگلستان است كه بین سالهای ١٧٠٩ تا ١٧١٥ و به سبك باروك ساخته شده است. بارزترین ویژگی و در واقع گنجینهی باارزش این كلیسا، پنجرههای شیشهرنگی آن است. نقاشیهای باشكوه روی این پنجرهها را ادوارد برن كونز کشیده. در دوران جنگ جهانی دوم، این كلیسا بمباران و غارت شد؛ اما قبل از غارت، انجمن مدنی شهر بیرمنگام، شیشههای پنجرهها را برداشتند و بعد از جنگ، آنها را سالم سر جایشان برگرداندند.

  گالری آیكان
  ساختمان سبک گوتیک این گالری، سابق بر این به عنوان مدرسه مورد استفاده قرار میگرفت، اما به تازگی به به یك گالری تبدیل شده كه نمایشگاههایی از آثار هنری معاصر را برگزار میکنند. ضمناً اگر بخواهید كه علاوه بر روح، جسمتان را هم تغذیه كنید، یادتان باشد كه در كافهی كنار گالری، تاپاس و ساندویچهای خوشمزهای سرو میشود.
  نشانی اینترنتی: www.ikon-gallery.co.uk

  آکواریوم ملی سیلایف
  در این آكواریوم عظیم یك میلیون لیتری، انواع جانوران و آبزیان زندگی میکنند؛ از لاكپشت دریایی، كوسه، سمور و... گرفته تا انواع ماهیهای عجیب و غریب. تونل زیر آب این آکواریوم با دیوارها و سقف شیشهایاش، شبیه یک گردش اکتشافی به زیر دریاست. دیدن این آكواریوم، برای بچهها تجربهی آموزنده و در عین حال جالب و هیجانانگیزی است.
  نشانی اینترنتی: www.sealifeeurope.com

  محلهی جواهرات
  بیرمنگام از دویست سال پیش تا به امروز، یكی از مشهورترین شهرهای دنیا در عرصهی جواهرسازی بوده است. اگر از جواهرات خوشتان میآید، حتماً سری به این محله بزنید. كتابچهی راهنمای این محله، به صورت رایگان در دفاتر گردشگری توزیع میشود.

  موزهی جواهرات
  كارخانهی جواهرسازی اسمیت و پپر که در سال ١٩٨١، بعد از هشتاد سال فعالیت تعطیل شد، امروزه به صورت موزهای درآمده که تاریخ صنعت جواهرسازی بیرمنگام و فرآیند درست كردن جواهرات را به نمایش گذاشته است.
  نشانی اینترنتی: www.jewelleryquarter.net/about/sub-page/museum-of-the-jewellery-quarter

  دنیای کدبری
  بعید است کسی پیدا بشود که از شکلات خوشاش نیاید؛ اما حتی اینطور آدمها هم برای تماشای كدبری ورلد سر و دست میشکنند. كدبری، یكی از تولیدكنندگان معروف شیرینی و شكلات و اینجور تنقلات است و كدبری ورلد هم بهشت دوستداران شكلات و شیرینی است. سفر رویایی در كدبری بیرمنگام در حال حاضر ١٤ مرحله دارد و در هر مرحله، چیزهای مختلفی به بازدید کنندگان نشان میدهند؛ مثلاً یك قسمت مخصوص تاریخچهی خود كارخانه است؛ یك جا میبینید كه چطور شكلات درست میكنند، یا چطور شیرینی شكلاتی درست میكنند، حتی دیدن فرآیند بستهبندی محصولات هم جالب است.
  نشانی اینترنتی: www.cadbusrworld.co.uk
  كدبری ورلد بخشی از دهكدهی زیبای بورنویل است كه در اوایل قرن بیستم توسط خانوادهی كدبری برای كاركنان كارخانه طراحی شد. رفتن به این دهكده بسیار آسان است. كافی است از ایستگاه خیابان نیو، سوار قطار به مقصد بورنویل بشوید. حدود ١١ دقیقه طول میكشد.

  موزهی علوم Thinktank
  موزهی علوم Thinktank در میلنیوم پوینت در شرق مركز بیرمنگام، یك موزهی علوم بزرگ با موضوعهای متنوع است. هدف اصلی این موزه بیان كردن علوم مختلف به زبان و روشهای ساده و قابل فهم برای همه و مخصوصاً بچههاست. علوم طبیعی، تكنولوژی، تاریخ صنعت، پزشكی و بدن انسان و... از جمله بخشهای مختلف این موزه هستند.
  یك آسماننمای دیجیتال بزرگ به نام پلنتریوم هم در این موزه وجود دارد كه با آن آسمان را جلوی چشمانتان شبیهسازی میكنند و ستارهها و سیارههای مختلف را نشانتان میدهند. البته این گنبد فقط مخصوص نمایش شگفتیهای آسمان نیست؛ بلكه میتوانید در حالی كه روی صندلیتان و زیر گنبد نشستید، داخل بدن انسان شیرجه بزنید، یا یك اتم را بشكافید و یا به اعماق اقیانوس بروید.
  نشانی اینترنتی: www.thinktank.ac

  تالار استن
  یكی از بناهای زیبا و قدیمی بیرمنگام است كه در سالهای ١٦١٨ تا ١٦٣٥ و به سبك جاكوبین ساخته شده است که امروزه از آن به عنوان موزه استفاده میشود و در اتاقهای آن، آثار هنری تاریخی فراوانی به نمایش گذاشته شدهاند. ضمناً برگزاری مراسمی مانند ازدواج نیز در این تالار نه تنها امكانپذیر است، بلكه خیلی هم طرفدار دارد. ساختمان استن زمستانها تعطیل است.
  نشانی اینترنتی: www.bmag.org.uk/aston-hall

  موزهی بلك كانتری
  منطقهی صنعتی غرب بیرمنگام از قرن نوزدهم، به دلیل آلودگیهای ناشی ار کارخانههای صنعتی به نام بلك كانتری (به معنی كشور سیاه) معروف است. البته حالا دیگر اینجا را تمیز كردهاند و اثری از دوده در آن دیده نمیشود، اما به عنوان یکی از جذابیتهای توریستی بیرمنگام محسوب میشود، مخصوصاً برای کسانی که دوست دارند بدانند چطور صنعت میتواند سرنوشت یك كشور را تغییر دهد.
  در موزهی بلك كانتری میتوانید زندگی صنعتی قرن نوزدهم از نزدیك را ببینید. این موزه در فضای آزاد ساخته شده و در واقع یك دهكدهی بازسازیشده است از زندگیای كه بین سالهای ١٨٥٠ تا ١٩٥٠در مناطق صنعتی جریان داشتهاست؛ برای طبیعیتر شدن ماجرا، ساختمانهایی را از محل اصلیشان مثلاً دادلی، سندوال و... عیناً به این منطقه منتقل كردهاند و به نمایش گذاشتهاند، بازیگرانی با لباسهای مخصوص، زندگی قرن نوزدهم را به صورت زنده اجرا میكنند و... در این موزه حتی میتوانید یك بازار مكارهی قدیمی را هم از نزدیك ببینید.
  نشانی اینترنتی: www.bclm.co.uk


  غذا و باقی قضایا  تعداد دانشجوهایی كه در بیرمنگام زندگی میكنند زیاد است، به همین دلیل رستورانهای ارزانقیمت هم در این شهر زیاد پیدا میشوند. محلهی سلی اوك در جادهی بریستول، یکی از بهترین محلههای شهر برای پیدا کردن رستورانهای ارزانقیمتی است که هم هندی بینشان پیدا میشود و هم چینی، انگلیسی و ایتالیایی.

  معروفترین غذای بیرمنگام بالتی نام دارد، غذایی با اصلیت پاكستانی كه میگویند بیرمنگام اولین شهر انگلیسی بوده كه در سال ١٩٧٧، این غذا را در آن درست کردند و بعد از آن، محبوبیت بالتی به شهرهای دیگر انگلستان هم راه پیدا كرد. البته بر سر اصلیت این غذا اختلاف نظر وجود دارند. برخی معتقدند كه بالتی در بیرمنگام متولد شده و برخی معتقدند كه محل اصلی به وجودآمدن این غذا، بالتیزان كشمیر بوده است و توسط مهاجران آسیایی به بریتانیا آورده شده است.

  بهترین جا برای امتحان كردن بالتی، بالتی تریانگل یا مثلث بالتی در بیرمنگام است. بالتی تریانگل، یك محلهی مشهور در سه كیلومتری جنوب بیرمنگام است که بهترین رستورانهای بالتی بیرمنگام در آن ساخته شدهاند. ساكنان این منطقه بیشتر مهاجران آسیایی هستند. ضمناً فروشگاههای زیادی هم در این منطقه وجود دارند، مخصوصاً پارچهفروشی و فروشگاه زیورآلات، و عمدتاً هم به سبك شرقی. اگر پارچههای پرزرق و برق و رنگارنگ دوست دارید حتماً اینجا چیزهای جالبی پیدا خواهید كرد.
  غذاهای رستورانهای بالتی تریانگل، بسیار متنوعاند و برای هر سلیقه، گزینهای در آنها پیدا میشود؛ از غذاهای پرادویه با طعمهای غریب و هیجانانگیز گرفته تا غذاهای عادی و معمولی.

  ویرایش توسط Anet : 03-10-2013 در ساعت 12:40 AM دلیل: مرتب كردن پست ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •