تبلیغات

Register

اگر این اولین بازدید شما از انجمن است لطفاً روی دکمه ثبت نام کلیک کنید ، تا بتوانید درون انجمن پست ارسال کنید . در غیر این صورت ثبت نام کنید . مراحل ثبت نام بیشتر از 2 دقیقه وقت شما را نخواهد گرفت .

در فیس بوک به ما بپیوندید Follow us on Twitter Linked In Flickr Watch us on YouTube My Space Blogger
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از 11 به 12 از 12

کاربر elmi آواتار ها
    پسندیدن / تشکر

طریقه نوشتن سفرنامه

سلام دوستان
    امروز نیت کردم بشینم سفرنامه ام رو بنویسم، سئوالاتی برام پیش آمد که شاید سئوال خیلی از دوستان هم باشه. خواستم اینجا مطرح می کنم تا دوستان نظرات خودشون رو ارائه بدهند.
    1- از کجا شروع کنم؟ (از بدو تصمیم گیری، تحقیقات و یا زمان حرکت)
    2- بعضی از نکاتی که تجربه شخصی خودم هست شاید چندان به دل آژانس های مسافرتی نباشه. آیا این نکات رو هم در سفرنامه باید آورد یا نه؟
    3- از هر مکانی که بازدید کردم حدود 30 تا عکس گرفتم که هر کار می کنم نمیتونم از بینشون انتخاب کنم. با این همه تصویر چه کنم؟
    یعنی اینجوری بگم هنوز روز دوم سفر رو دارم مینویسم و حجم تمام عکس ها رو زیر 100 KB آوردم اما حجم فایل word الآن 32 مگابایت شده. حالا تصور کنین به روز نهم برسم حجم چقدر میشه
    منتظر نظرات دوستان هستم
    شاد و موفق باشید

2. تشکرها odise, rabinhood از این پست تشکر کردند .
    پسندیده Hamid_110, هملت, rabinhood این پست را پسندیده اند .
    مدیر انجمن hana آواتار ها
    پسندیدن / تشکر
    نقل قول نوشته اصلی توسط Nik نمایش پست ها
    دوست عزیز من هم در کنار مطالب مفید و کامل دوستان توصیه میکنم از حسی که تو اون مکان داشتید هم توضیح بدید به نظرم خیلی تاثیر گذار خواهد بود. صرف یک سفرنامه علمی فرهنگی اجتماعی کامل کننده ی سفر نامه ی شما نیست.
    نقل قول نوشته اصلی توسط hana نمایش پست ها
    مطالب زیر حاصل مطالعات و تحقیقات شخصی بنده است :
    1 سفرنامه حاصل تجربیات، دیدگاه ها دیده ها و شنیده ها و احساسات شما راجع به مقصده که باید در عین صداقت بیان بشه و لزوما مورد پسند آزانس های مسافرتی نباید باشه مثلا شما تشریف میبرید کوش آداسی و اصلا از مقصد به دلایلی خوشتون نمیاد و تجربه خوبی ندارید انعکاس اون مطالب شاید به مذاق چاتر کننده ها و مجریان آن تور خوش نیاد و این مشکل شما نیست.
    2 از زیاده گویی و توضیح بیش از حد در مورد جزییات اجتناب کنید که مخاطب رو خسته میکنه به اصل مطلب بپردازید.
    3 به نظر من از شروع سفر بگویید و تمام تشریفات فرودگاهی رو لازم نیست توضیح بدید چون قوانین چه شما بخواهید یا نه در مورد تمام مسافران آن مقصد یکسانه مگر اینکه آن مقصد در مورد تشریفات فرودگاهی قانون غیر متعارفی داشته باشد.
    4 درمورد نقاط دیدنی و مردم، فرهنگ و آداب و رسوم،نحوه زندگی به طور کلی توضیح دهید تا بینشی به مسافر آن مقصد بدهد.
    5 سفرنامه شما به قدری کامل باشد که بدون مطالعه منبع دیگری مخاطب قادر به سفر به آن منطقه باشد طوریکه بیشتر نقاط آن مقصد یا حداقل مناطق مهم را با مطالعه سفرنامه شما بتواند بشناسد.
    6 یک سفرنامه جامع و کامل باید به شما این امکان را بدهد که بتوانیدبرای زمان بندی سفر خود برنامه ای بریزید مثلا ذکر کنید برای دیدن کلیسای واتیکان شما 3 ساعت زمان لازم دارید.
    7 سفرنامه جامع و کامل باید تحقیقات بیشتر شما را برای مقصد متوقف کند طوریکه شما بی نیاز از مطالعه منابع دیگر باشید.
    8 انتخاب عکس یکی از مهم ترین و سخت ترین قسمت سفرنامه است که برای معرفی هر قسمت بهترین و گویاترین عکس خود را انتخاب کنید عکسی که با انتخاب ان بیشترین مطلب رو از ان نقطه برساند.
    9 از تکرار بپرهیزید هم در گفتار هم در تصویر
    10 سفرنامه خود را بارها با صدای بلند بخوانید آیا طولانیست؟جملات؟ ادبیات آن؟ نگارش؟ همه چیز در نظر شما مرتب است؟ اگر نیاز به اصلاح دارد اصلاح کنید، مختصر کنیدو عکس های بهتر جایگزین کنید صبور باشید و حوصله به خرج دهید.هر چه زمان بیشتری صرف کنید سفرنامه پخته تری تحویل مخاطب خواهید داد.
    11 در مورد رستوران ها و مراکز خرید حتما بنویسید
    دوست عزیز تا جاییکه به یاد دارم اگر این شرط اول سفرنامه نویسی رعایت نشه که در اصل مطلب باید دچار تردید شد که این اصلا سفرنامه هست یا نه؟!!!
    برای همین تعریف سفرنامه اول ذکر شد.

كسی كه به سفر عادت دارد، می داند كه همیشه لحظه ای فرا می رسد كه باید رفت
    پائولوکوئیلو

4. تشکرها Nik از این پست تشکر کردند .
    Nik
    Nik آنلاین نیست.
    تازه وارد Nik آواتار ها
    پسندیدن / تشکر
    نقل قول نوشته اصلی توسط hana نمایش پست ها
    دوست عزیز تا جاییکه به یاد دارم اگر این شرط اول سفرنامه نویسی رعایت نشه که در اصل مطلب باید دچار تردید شد که این اصلا سفرنامه هست یا نه؟!!!
    برای همین تعریف سفرنامه اول ذکر شد.
    من منظورم نقص نوشته شما نبود تاکید بر این قسمت بود دوست عزیز. در ابتدا به مفید وکامل بودن نوشته شما اشاره کردم و بخاطر همین نقل قول شما را آوردم چون بنظرم کاملترین بود و بارزترین وجه یک سفرنامه را هم از نظر خودم در ادامه گفتم.

6. تشکرها hana از این پست تشکر کردند .

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12