تبلیغات

Register

اگر این اولین بازدید شما از انجمن است لطفاً روی دکمه ثبت نام کلیک کنید ، تا بتوانید درون انجمن پست ارسال کنید . در غیر این صورت ثبت نام کنید . مراحل ثبت نام بیشتر از 2 دقیقه وقت شما را نخواهد گرفت .

در فیس بوک به ما بپیوندید Follow us on Twitter Linked In Flickr Watch us on YouTube My Space Blogger
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از 11 به 20 از 23


 1. #1
  مدیر گردشگری خارجی Number One آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Nov 2012
  نوشته ها
  1,392
  پسندیدن / تشکر

  ديدني هاي استان فارس

  این باغ در شمال شرقی و در سمت جنوب تنگ آب خان و نزدیک آرامگاه سعدی و در بستری کوهستانی واقع شده است. سابقة آبادانی و وجود این باغ نه تنها به پیش از دوره سلسله‎های آل اینجو و آل مظفر می‎رسد بلکه تا پیش از اسلام یعنی دورة حکومت ساسانیان، به دلیل همجواری با مظهر کاریزی کهن و استقرار در حریم قلعه بسیار قدیمی مشهور به کهن‎دژ بوده که بقایای آن تا نیم سده پیش بر فراز کوه مقابل قرار داشت، قطعی است.


  این باغ در دشت زیر پای این قلعه و در نزدیکی مظهر کاریز سعدی که آب گازاران هم نامیده می‎شود واقع شده است، آب قنات سعدی از گذشته تا کنون باغ دلگشا و چند باغ دیگر و کشتزارهای اطراف را مشروب می‎سازد.
  در دورة تسلط تیمور گورکانی در فارس، این باغ و مجموعه باغها در نهایت آبادانی بوده و پس از دیدن این باغ، در سمرقند باغی بزرگ به همین شیوه به نام دلگشا احداث نمود. این باغ در دورة صفویه از باغهای مشهور به شمار می‎رفته و در دوره افشاریه همچنان آباد و احتمالاً مدتی در تملک میرزا محمد کلانتر فارس بوده است.

  این باغ با مساحتی بالغ بر 5/7 هكتار به شمارة 912 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. ورودی باغ رو به جنوب، با عمارتی کرسی دار و ایوان دو ستونه به سمت جنوب و در سه طبقه در مرکز، که اطراف آن چهار خیابان است که به حصار اطراف باغ ختم می‎گردد، در طبقه اول عمارت، یك هشتی وسیع با چهار شاه نشین و حوض بزرگ هشت گوشی با كاشی آبی كه لبههای آن قطعات سنگهای سرخ فام حجاری شده است.

  خیابان اصلی از مدخل در ورودی تا حوض جلو عمارت امتداد یافته، در طرفین این خیابان دو باغچه از انواع مرکبات دیده می‎شود. در سمت (شرق و غرب) عمارت دو خیابان و در سمت شمالی ساختمان از شمال به جنوب یک خیابان، که در دو سوی این خیابانها درختان کاج و سرو کاشته شده است و بقیة پوشش گیاهی باغ را درختان نارنج، نخل و گردو و بخش عمدة آن را مرکبات تشکیل می‎دهد. حوضی بزرگ در سمت جنوبی ساختمان در جلو ایوان دو ستونه وجود دارد که لبه‎ها و پاشویه آن قطعات سنگ سرخ فام است و در وسط حوض یک گلدان سنگی بزرگ نصب گردیده که سابقا در آن درخت سرو بسیار زیبایی بود، که متاسفانه خشک شده و امروزه اثری ازآن نیست.


  حدود نیم قرن پیش این باغ در تملک خورشید کلاه لقاءالدوله دختر قوام‎الملوک بود که با شوهر خود ناظم‎الملک در آنجا می‎زیست، تا اینکه چندین سال قبل از ورثة قوام خریداری گردید و در حال حاضر در تملک دولت می‎باشد.
  در سمت شمال باغ، باغچه كوچكی است كه به علت احداث خیابانهایی در اطراف باغ، از ضلع شمالی، جدا شده است که این باغچه به نام باغ طاووس خوانده می‎شود و فاقد عمارت است، ولی دارای درختان كهنسال سرو، كاج و نخل می‎باشد كه بین آنها را درختان نارنج پوشانده است.


  واقعا چه فایده ؟؟؟

  زمانی که بــالای خـــط فــقر باشی ولی زیـر خـــط فــهم
 2. پسندیده Saina این پست را پسندیده اند .
 3. #11
  تازه وارد Saina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  20
  پسندیدن / تشکر
  کاخ اردشیر بابکان

  از ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

  کاخ اردشیر بابکانکاخ اردشیر بابکان یا آتشکده فیروزآباد در دوران اردوان پنجم آخرین پادشاه اشکانیبه دست اردشیر بابکان بنیانگذار سلسلهٔ ساسانی در سده ۳ میلادی ساخته شد. کاخ اردشیر بابکان از جاذبههای تاریخی و گردشگری فیروزآباد است.
  این کاخ دارای تالارهای تو در تو است و با گذشت ۱۸۰۰ سال گچبری قسمت بالای دیوارهای داخلی آن همچنان سالم ماندهاست. در ضلع شرقی کاخ، چهار ساختمان گنبدی شکل عظیم وجود دارد، این گنبدها به وسیلهٔ فیلپوش بالا رفته که مشابه آن در قلعه دختر(قلعه اردشیر) دیده میشود. قسمتی از نوک سقف گنبدها در دایرهای به قطر یک متر باز است. در ضلع شمالی خارج از دیوار کاخ نیز چشمهای زلال از دل خاک میجوشد و استخری طبیعی جلوی این چشمه به وجود آمدهاست. نهری از کنار دیوار شرقی کاخ عبور میکند که موجب آبادانی شهر گور و کاخ ساسانی بودهاست. کمی بالاتر از کاخ آتشدانی برای مراسم مذهبی وجود دارد. وجود چهار عنصر طبیعی آب، باد، خاک و آتش امتیار ویژهای به این منطقه دادهاست.  قلعه دختر استان فارس

  قلعهٔ دختر استان فارس در شش کیلومتری جاده فیروزآباد به شیراز در دامنه کوهی مشرف به جاده قرار دارد که پس از طی مسافتی حدود ۳۰۰ متر میتوان به قلعه رسید. جورجینا هرمان در کتاب تجدید حیات هنر و تمدن در ایران باستان، [۱] مینویسد: اردشیر ساسانی احتمالا این قلعه را در اواخر دوران اشکانیان و زمانی که هنوز بر اردوان پنجم، آخرین شاه دودمان اشکانیان، خروج نکرده بود ساختهاست. این قلعه حصین در سه سطح ساخته شده بود و ورود به آن از نازلترین سطح از طریق پلکانی مارپیچ که به حیاط اصلی تراس میانی میرسید صورت میگرفت. سه طرف حیاط را اتاقهای چهارگوش دارای تاق ضربی در بر گرفته بود و طرف چهارم به تراس فوقانی که روی آن ساختمان کاخ اصلی واقع شده بود، منتهی میگردید. تمامی کاخ را یک ایوان بزرگ دارای تاق ضربی و دو ایوان کوچکتر در دو سو تشکیل میداد. ایوان بزرگ که ۱۴ متر پهنا و ۲۳ متر درازا داشت به یک اتاق مرکزی که سقف آن به شیوهای تازه، یعنی گنبد پوشانده شده بود منتهی میگشت. در جناحین این اتاق گنبد دار اتاقهای اضافی قرار گرفته و کل آنها در داخل یک دیوار خارجی مدور جای داشت. معماران رومی مشکل قرار دادن سقفی مدور بر روی بنایی چهار گوش در گوشهها را با جلو آوردن تدریجی سنگ یا آجرها به شکلی که پیوسته مدور تر میشد، حل کردهاند اما در قلعه دختر شیوه جدیدی به کار گرفته شد که همانا استفاده از سکنج در گوشه هاست. این قلعه تماما از سنگهای درشت ساخته و سنگهای نما، تراشیده شدهاند ولی سنگهای پیها و داخل دیوارها از قلوه سنگهای درشت رودخانهای تشکیل شدهاند. عظمت بنای این قلعه، مبهوت کنندهاست و دیوارهای بلند آن با همه شکستگی و ریخته شدن، هنوز هم شکوهی خیره کننده دارند.
  در قسمتی از قلعه دهانه غاری دیده میشود که به قول بعضی از محلیها این غار راهی به کاخ اردشیر بابکان (کاخ ساسانی) در جلگه فیروزآباد داشتهاست. یعنی در زمان حمله دشمن به قلعه، محصورین قلعه میتوانستند از طریق این غار با شهر ارتباط داشته باشند و بتوانند غذا و نیروی انسانی وارد قلعه کنند.
  آشنایی با کلاه فرنگی سورمق - فارس  فرهنگ و تاریخ > میراثایران- همشهری آنلاین:
  کلاه فرنگی سورمق با قدمت دوره قاجاریه در شهر سورمق از توابع شهرستان آباده در استان فارس قرار دارد.
  این عمارت در 24 کیلومتری جنوب شهر آباده قرار دارد. بنایی بسیار زیبا از آثار دوره قاجاریه درباغچهای در نزدیکی یکی از میادین مرکزی شهر سورمق.
  کلاه فرنگی سورمق، عمارتی است با نقشه دایرهای شکل و وسعتی درحدود 20 متـر مربع دارای چهار درب ورودی و پنجرههای بلند.
  در محوطه پیرامون عمارت کلاه فرنگی، آلاچیقهایی قرار داده شده است، جهت چایخانه، و محلی است برای پذیرائی و تفریح شهروندان و مسافران.
  این عمارت یک طبقه بوده و روی سکویی به ارتفاع 80 سانتی متر قرار دارد.
  کلاه فرنگی سورمق در سال 1382 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 9810 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


  ویرایش توسط Anet : 02-13-2013 در ساعت 11:23 PM دلیل: مرتب كردن تاپيك
  همچون پرنده اي باش كه برروي شاخه اي سست اواز ميخواند شاخه ميلرزد اما پرنده ميخندد زيرا كه به قدرت پرواز خود ايمان دارد!!!!!!!!!!!

 4. #12
  تازه وارد Saina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  20
  پسندیدن / تشکر

  غار سنگ شكنان فارس بزرگترين غار دست كن جهان

  سال ها قبل، وقتي سنگ شکنان جهرمي تصميم گرفتند از سنگ هاي آهکي يک کوه بي نام و نشان استفاده کنند، هيچ وقت خيال نمي کردند سنگ تراشيدن از چنين کوهي بتواند يکي از زيباترين جاذبه هاي طبيعي شهرشان را رقم بزند.

  غار سنگ شکنان جهرم اگرچه تاريخ روشن و دقيقي ندارد، اما به اعتقاد بيشتر باستان شناسان، يکي از غارهاي طبيعي و دستکن اين شهر است که در دوران صفويان تراشيده شده است. غاري که در جنوب غربي جهرم قرار گرفته و سال ها وسيله امرار معاش مردم اين منطقه بوده است.  سنگ هاي سفيد آهکي و شکل پذيري که در آن زمان از غار سنگ شکنان جهرم به دست مي آمد، معمولا صرف تزئين سردرها و بناهاي باشکوه و مهمي مي شد که يا به اشراف تعلق داشتند و يا به حکومت. مرغوبيت اين سنگ ها به حدي زياد بود که آوازه شان حتي در شهرهاي مجاور هم پيچيده بود و معماران بناهاي شيراز هم در ساخت و سازهايشان از اين سنگ ها استفاده مي کردند. مثل مسجد جامع عتيق شيراز که از اين سنگ ها در نماي آن به کار رفته است.
  سنگ شکنان جهرمي در زمان برداشت سنگ سعي مي کردند طوري پيشروي کنند که غار تخريب نشود و به اين ترتيب در گذر زمان ستونهايي بهجا ماند که زيبايي غار را بيشتر مي کرد. اگر سري به غار سنگ شکنان جهرم بزنيد مي بينيد که دهانه اين غار به حدي بزرگ است که مي توان با خودرو در آن رفت و آمد کرد!  غار سنگ شکنان 200متر طول دارد و عرض آن از 60 تا 130 متر متغير است. در حقيقت اگر مساحت اين غار را بخواهيد بايد بگوييم که اين غار سنگي، در حدود 20 هزار متر مربع مساحت دارد و 12 ورودي مختلف در آن تعبيه شده است. در غار سنگ شکنان مي توانيد 100 ستون سنگي را هم ببينيد که غار را شبيه به تالاري مجلل کرده اند.  سنگ هاي غار سنگ شکنان، از نظر مرغوبيت به دو دسته تقسيم مي شوند. دسته اول ستون هايي هستند که درز و شکاف هاي زيادي دارند و عملا کيفيت چنداني ندارند. به همين دليل هم سنگ تراشان از خير استخراج آنها گذشته اند. اما دسته دوم که سنگ هاي مرغوب اين غار را شامل مي شوند، مربوط به ستون هايي است که روي آن ها درز و شکافي ديده نمي شود و براي جلوگيري از ريزش سقف برداشت نشدهاند.
  پژوهشگران معتقدند که تعداد و قطر ستون هاي داخل غار در گذشته بيشتر از حال بوده است. اما سنگ شکنان نسل هاي بعدي به دليل آن که در حمل سنگهاي استخراج شده بزرگ دچار مشکل مي شدند، ستون هاي نزديک به دهانه غار را تراشيده اند و نتيجه اي تراش مداوم، لاغر شدن ستون ها و کم شدن توان بارپذيري آنها بوده است.

  مردم محلي جهرم معتقدند که روزي خواجه کاظم، فرزند خواجه اسماعيل با اسب در حال گردش کنار رودخانه قلات جهرم بود که صداي ضربات پي در پي پتکي او را به طرف خود کشاند. پيرمردي که سنگ هاي کوه را مي تراشيد با او هم صحبت و هم سفره شد و اين آشنايي خواجه اسماعيل با خانواده پيرمرد، عاشقي را برايش به دنبال داشت. اما مخالف خانواده خواجه اسماعيل با ازدواج اين خانزاده ودختر پيرمرد رعيت، باعث شد تا پيرمرد شرط بگذارد که خواجه اسماعيل پيش او بماند و با هم در کوه کار کنند. جهرمي ها مي گويند که بعدها خواجه کاظم به استاد کاظم سنگ شکن معروف شد و 300 سال قبل استاد کاظم وارث پيرمرد و غار سنگ شکنان جهرم شد.

  همچون پرنده اي باش كه برروي شاخه اي سست اواز ميخواند شاخه ميلرزد اما پرنده ميخندد زيرا كه به قدرت پرواز خود ايمان دارد!!!!!!!!!!!

 5. #13
  تازه وارد Saina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  20
  پسندیدن / تشکر

  كاخ ساساني در فارس

  مجموعه کاخ ساسانی سروستان در استان فارس و در ۹ کیلومتری جنوب شهر سروستان درشهرستان سروستان قرار داشته و کل مجموعه ۲۵ هکتار وسعت دارد. این کاخ در زمان بهرام گورساسانی ساخته شده که بوسیله مهر نرسی وزیر معروف او که صدرات یزدگرد اول و یزدگرد دوم را نیز عهدهدار بوده ساخته شدهاست. این کاخ از سنگ و گچ ساخته شده و ایوانی مربع شکل بخش مرکزی آن را تشکیل میدهد که دارای ۱۳ متر طول و عرض، و ۱۸ متر ارتفاع دارد. همچنین در مرکز و حیاط دارای گنبدی میباشد.
  این بنا همانند کاخ فیروزآباد و کوچکتر از آن است و طاقهای گنبدی آن با آجر زده شدهاست. این بنا که از با شکوهترین کاخهای عهد ساسانی است و شامل یک ایوان ورودی و گنبدی در مرکز و حیاط است. در این کاخ نسبت به بناهای دیگر این دوره از معماری و پلان پیچیده و کاملتری استفاده شدهاست.
  معماری [ویرایش]

  نمای اصلی بنا در ضلع شرقی قرار دارد که شامل یک ایوان مرکزی و دو ایوان کوچکتر در دو طرف است. ایوان مرکزی به تالار اصلی و پس از آن به چهار حیاط متصل میشود و دیوار جنوبی تالار مرکزی به یک ایوان جانبی خارجی راه مییابد. ایوانی که در سمت شمال کاخ واقع است بوسیله چند پله به محوطه بیرون کاخ مربوط میشود اما ایوان بزرگ شرقی به تالار مرکزی و قسمتهای دیگر بنا ارتباط دارد و در دو طرف این بنا دو اتاق باریک با طاق گهوارهای قرار دارد که مقابل هم قرار نگرفتهاند. استفاده از فیلپوش برای قرار گرفتن گنبدها روی بنا به وضوح دیده میشود.
  برای تقویت گنبدهای مدور از گوشواره استفاده شده علاوه بر این شیوه، استفاده از ستونها را به عنوان محافظ سقف در اتاقها دیده میشود. همچنین تپهها و ناهمواریهای زمینهای مجاور نشانگر ابنیهای است که در اطراف کاخ بنیاد بودهاست. روی هم رفته نقشه کاخ سروستان شیوه بسیار بدیع و جالب معماری عهد ساسانی را به نمایش میگذارد. برخی از پژوهشگران معماری ساسانی، با توجه به تکنیک پیشرفتهتر در طرحی کلی و جزئیات بنا آن را متعلق به اواخر دوران ساسانی می دانند و معتقدند که ساخت این بنا یکی از نخستین قدمها در جهت سبک ساختمانی ویژهای بود که معماری گوتیک را می توان تحقق نهایی آن دانست.
  زمان ساخت [ویرایش]

  برخی از پژوهشگران معماری ساسانی، با توجه به تکنیک پیشرفتهتر در طرحی کلی و جزئیات بنا آن را متعلق به اواخر دوران ساسانی میدانند و معتقدند که ساخت این بنا یکی از نخستین قدمها در جهت سبک ساختمانی ویژهای بود که معماری گوتیک را میتوان تحقق نهایی آن دانست.
  در منابعی تاریخی-جغرافیایی اطلاعاتی در باب کاخ ساسان یافت میشود. ابن خردادبه در کتابالمسالک و الممالک پس از توضیحات فراوان در مورد شهر استخر و عنوان اینکه استخر یکی از قدیمیترین شهرهای پارس است، سروستان را یکی از قصبههای آن میشمارد. او در آن میان از بنایی یاد میکند که عظیم بوده و ساختمان آن از سنگ و گچ ساخته شدهاست و مشتمل بر گنبدهای تالار ستون دار، چند ایوان، اطاقها و راهروهای متعددی میباشد. او بنای این کاخ را به بهرام پنجم ساسانی نسبت میدهند.
  تاریخچه مطالعات بر روی کاخ ساسان سروستان [ویرایش]

  برای نخستین بار اوزلی بنای سروستان را مورد توجه قرار داد. وی در سال ۱۸۱۰ از آن بازدید کرد و شرحی از آن بعنوان یک بنای آجری با یک سبک معمول دوره اسلامی ارائه کرد. در سال ۱۸۴۰ فلاندن و کست از این محوطه بازدید کردند و یک نقشه افزون بر پنج طرحی که جزئیات قابل توجه آن را برای ما آشکار میسازد، تهیه کردند. فلاندن بر این گمان بود که این بنا کاخ بوده و ساختار آن را با تعدادی چار طاقی مقایسه کرده و سپس نتیجه گرفته که به نظر او بنا آتشگاهی از دوره ساسانیان است. مادام دیولافوا، در سال ۱۸۸۰ از سروستان دیدن کرد و نکتهای بر تلاشهای قابل ملاحظه پیشینیان خود نیافزود. او با توجه بیشتر به هماهنگی موجود در جزئیات بنا و دقت در معماری آن بر اساس اندازهگیری تقریبی، نقشههای بس دقیقتر از طرح کست و با توضیحات کامل فراهم آورد. تصاویر تهیه شده توسط دیولافوا، کهنترین تصویری است که از بنا داریم و شامل با ارزشترین بخش یعنی تصاویر ساختمان است که به دقت بررسی نشده بود.
  دیولافوا با اصراری تمام بنا را متعلق به اواخر امپراتوری هخامنشی یا به گمانی به دوره سلوکی میدانست و تنها کسی که تاریخ ساسانی را برای آن حدس زد فلاندن بود. نزدیک به ۱۹۱۰ هرتسفلد تصور کرد که تاریخ بنای سروستان به دوره پادشاهی بهرام پنجم (۴۸۰-۴۲۰) میرسد. هرتسفلد برای اثبات مدعای خود از گفته طبری بهره جست و آنکه مهر نرسه صدراعظم بهرام پنجم باغی با دوازده هزار درخت سرو کاشت و این را دلیل بیانات خود ذکر کرد.
  در مورد این بنا پژوهشگران و باستان شناسان اظهارات متفاوتی ارائه کردهاند اما اکثریت قریب به اتفاق محققین و پژوهشگران داخلی و خارجی این اثر را مربوط به دوره ساسانی و به احتمال بسیار زیاد دوره سلطنت بهرام پنجم (قرن ۵ میلادی) دانستهاند. برخی با توجه به عدم وسعت کافی و بنایی که در خور یک کاخ شاهی باشد آن را بعنوان آتشگاه معرفی کردهاند و برخی دیگر با توجه به گسترش آن که بیش از محدوده یک آتشگاه است مکان را به مثابه یک استراحتگاه و یا شکارگاه سلطنتی معرفی کردهاند.
  مقایسه کاخ ساسان سروستان با اثر ساسانی در فیروز آباد [ویرایش]

  آندره گدار در کتاب هنر ایران از کاخ ساسان یاد کرده و معتقد است که «کاخ سروستان به دستور بهرام پنجم (480-420م) ساخته شده و از کاخ فیروزآباد بهتر حفظ شده است. طرح آن از طرح فیروزآباد پیچیدهتر است و از نظر اصول فنی کاملتر میباشد، و در ساختمان طاقها و گنبدها مهارت زیادتر به خرج داده شده و نمای اصلی این بنا در طرف مشرق است...» «در عقب تالاری که گنبد اصلی آن را پوشانده حیاطی است که مانند کاخ فیروزآباد در اطراف آن ساختمانهای محل سکونت واقع شده اما فاقد قرینه سازی است و اطاقها به ابعاد مختلف و رابطه میان آنها خیال پردازانه است. بنابراین ترکیب کاخ ساسان اساسا نظیر فیروزآباد است اما در جزئیات آزادتر و متنوعتر از آن است. در حقیقت اگر محل پذیرایی آن را منحصر به تالار بزرگ بدانیم برای اینکار بسیار تنگ بوده است. از طرفی تالارهای دیگر خیلی وسیع ولی تعدادشان کم اما مجلل هستند و دربهای فراوانی به خارج باز میشوند. دور از آن است که آنجا را محل سکونت بدانیم. ایوان و تالار مربع نیز بوسیله دربهای تنگ و باریکی با هم مربوط میشوند. محتمل است که ساختمان مزبور که وسعتش یک چهارم کاخ فیروزآباد است منحصراً یک کاخ پذیرایی بوده باشد....»

  همچون پرنده اي باش كه برروي شاخه اي سست اواز ميخواند شاخه ميلرزد اما پرنده ميخندد زيرا كه به قدرت پرواز خود ايمان دارد!!!!!!!!!!!

 6. #14
  تازه وارد Saina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  20
  پسندیدن / تشکر
  ابشار مرواريد واقع در خفر استان فارس


  آبشار مروارید واقع د ر استان فارس،شهرستان جهرم، شهر باب انار محله شهرخفر یکی از زیباترین آبشارهای طبیعی در استان فارس می باشد، این آبشارطبیعی از چشمه ایی به نام مروارید می جوشد و بعد از پیمودن مساحتی هزار وپانصدمتری آبشار زیبایی را محیا می سازد،از عظمت و قدرت خداوند میزان بارندگی تاثیر بسزایی بر روی آب ندارد و سالیان متمادی است که آب بدون تغییر در حال جوشش از چشمه است.


  سراب بهرام در استان فارس


  نزديك شهر نورآباد پايين كوهي در يك محوطه با صفا به نام سراب بهرام نقش برجسته اي بزرگ از دوران ساساني نقش بسته است.در اين نقش، بهرام دوم در وسط نشسته است و در هر سمت او دو نفر از بزرگان ساساني به حال احترام ايستاده اند و انگشت سبابه به نشانه احترام بالا گرفته اند .اين 4 نفر عبارتند از رهبر مذهبي به نام موبدان موبد - سپهسالار به نام ايران اسپهبد- صدر اعظم به نام بزرگ فرماندار و رييس تجار و اصناف به نام هوتوخشان بد  تنگ چوگان


  از ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد


  تاجستانی بهرام اول از اهورامزدا - تنگ چوگان حوالی کازرون  پیروزی بهرام دوم ساسانی بر تازیانتنگ چوگان، تنگهای در نزدیکی شهر بیشاپور در کازرون است.رود شاپور از وسط آن می گذرد، نقش برجسته های ساسانی در اطراف آن است.
  تنگ چوگان محل بازی سنتی چوگان، توسط شاهان ساسانی بوده است و شامل سه روستای تنگ چوگان سفلی، علیا و وسطی است.
  در آذر ماه سال ۱۳۹۰ قسمت منگوله اسب سنگنگاره بهرام دوم در تنگ چوگان توسط فرد یا افرادی با پتک تخریب شد.[تصویری از رود شاپور در تنگ چوگان


  ویرایش توسط Anet : 02-13-2013 در ساعت 11:32 PM دلیل: مرتب كردن تاپيك
  همچون پرنده اي باش كه برروي شاخه اي سست اواز ميخواند شاخه ميلرزد اما پرنده ميخندد زيرا كه به قدرت پرواز خود ايمان دارد!!!!!!!!!!!

 7. #15
  تازه وارد Saina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  20
  پسندیدن / تشکر

  ابشار تنگ براق فارس

  عکس های جدید از منطقه گردشگری و آبشار تنگ براق اقلید  همچون پرنده اي باش كه برروي شاخه اي سست اواز ميخواند شاخه ميلرزد اما پرنده ميخندد زيرا كه به قدرت پرواز خود ايمان دارد!!!!!!!!!!!

 8. تشکرها Anet از این پست تشکر کردند .
 9. #16
  تازه وارد Saina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  20
  پسندیدن / تشکر
  مختصات: ‏۵۵″ ۲′ ۵۲°شرقی ‏۴۷″ ۳۷′ ۳۰°شمالی [۱] (نقشه)تنگ براق نام روستایی از توابع بخش سده، شهرستان اقلید در ۱۹۰ کیلومتری شمال شیراز است.


  نمای بیرونی تنگ براقتنگ براق، نام دره زیبایی در نزدیکی روستای تنگ براق در ۲۰ کیلومتری شهر سده در شهرستان اقلید، شمال غربی شیراز است. فاصله روستای تنگ براق تا شهر سده ۲۰ کیلومتر، تا اقلید ۹۰ کیلومتر و تا شیراز ۱۹۰ کیلومتر است. روستای تنگ براق از سطح دریا ۱۹۴۰ متر ارتفاع دارد و آب و هوای آن در بهار و تابستان معتدل و در پاییز و زمستان سرد است. این روستا به دلیل استقرار در ناحیه کوهستانی، چشم اندازهای بسیار زیبایی دارد. مزارع سرسبز پیرامون روستا، جنگلها و باغهای وسیع به ویژه در فصلهای بهار و تابستان فضای دل نشینی برای گردشگران پدید میآورد. تنگ براق، نام دره زیبای شمال روستای تنگ براق است. در این تنگه شاهد رویش گیاهان و تشکیل پاسیوهای طبیعی در دیواره‎ها و شکاف‎ها هستیم. رودخانه پرآبی که در این دره جریان دارد به رود کر می‎ریزد. این رودخانه دیواره کوه را بریده و شکافی با دیوارههایی عمودی به پهنای چهل متر و در حدود صد متر بلندی در کوه بوجود آوردهاست. در دیواره صخره سمت جپ تنگ غاری زیبا وجود دارد که منشا آهکی دارد و آب از سقف آن به صورت قطرات باران به کف غار میریزد. دیواره و کف غار پوشیده از خزهاست. تنگ براق یکی از تنگههای متعدد استان فارس است که به دلیل کارستی بودن منطقه دارای آب فراوان در میان لایههای آهکی ارتفاعات اطراف است. این امر موجب نمناک بودن اغلب بخشهای دیوارهها و سرازیر شدن آب به میان تنگهاست و محیط زیبا و فرحبخشی را پدید آوردهاست. این تنگه در میان انبوه درختان سربه فلک کشیده با چشمههای متعدد و رودخانهای خروشان، غارهای زیبا، آبشارها، آبچکها و ستونهای آهکی معلق مناظری بدیع و چشم نواز را به وجود آوردهاست.
  از مهمترین جاذبههای گردشگری این روستا میتوان به کتیبهای به خط پهلوی در تنگ براق، بافت قدیمی روستا، غار طبیعی و دریاچه ملاصدرا اشاره کرد.
  آبشار و چشمه تنگ براق [ویرایش]  همچون پرنده اي باش كه برروي شاخه اي سست اواز ميخواند شاخه ميلرزد اما پرنده ميخندد زيرا كه به قدرت پرواز خود ايمان دارد!!!!!!!!!!!

 10. تشکرها Anet از این پست تشکر کردند .
 11. #17
  تازه وارد Saina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  20
  پسندیدن / تشکر

  جاذبه هاي توريستي شيراز و توابع

  پنجشنبه 03 فروردين 1391 - ساعت 16:35
  شماره خبر: 100807384383  تنگ بوان فارس؛ بهشت اربعه ايران
  جام جم آنلاين: منطقه سرسبز و زیبای تنگ بوان فارس یکی از پرجاذبه ترین مکان های گردشگری است که نوروز امسال پذیرای میهمانان نوروزی زیادی از نقاط مختلف کشور است.

  مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس گفت : تنگ بوان که به علت زیبایی بی نظیر آن به بهشت اربعه ایران معروف شده است دو رشته کوه از سلسه جبال زاگرس آن را احاطه کرده و زیر حوزه آبخیز وسیع و منطقه جنگلی پر باران بالادست این تنگ ، موجب فراوانی آب شیرین و گوارای آن شده است به طوریکه در طول سال به ویژه در فصل بهار از روی اغلب دیواره های صخره ای آن آبشارهای زیبا سرازیر می شوند.

  بهادری افزود: این منطقه پر آب، از زمانهای قدیم محل ییلاقی طوایفی از عشایر بوده که به باغداری و دامداری می پرداختند.

  درختان گردوی تنومند باغهای این منطقه، عمری طولانی دارند.بعضی از این درختان تا شعاع 15 متری از ورود نور آفتاب به زیر درختان جلوگیری می کنند.

  وی گفت: اختلاف درجه حرارت تنگ بوان با مناطق اطراف آن در روزهای گرم تابستان، گاه به بیش از ده درجه سانتی گراد می رسد.

  تنگ بوان با وجود قرار گرفتن در منطقه گرمسیری فارس با دمای حدود 20 درجه سانتی گراد در تابستان از توانمندی گردشگاهی قابل توجه در جذب گردشگران برخوردار است. از دیگر مزایای این تنگ، راه ارتباطی آسفالته آن است.

  مدیر روابط عمومی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری فارس افزود: تنگ بوان در 8 کیلومتری غرب جاده شیراز - اهواز و به علت نزدیکی به جاده اصلی، در محور 4 استان فارس، بوشهر، خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفته است و امکان دسترسی ساکنان شهرهای پر جمعیت این استان ها را در فاصله زمانی مناسب فراهم می آورد.


  همچون پرنده اي باش كه برروي شاخه اي سست اواز ميخواند شاخه ميلرزد اما پرنده ميخندد زيرا كه به قدرت پرواز خود ايمان دارد!!!!!!!!!!!

 12. تشکرها Anet از این پست تشکر کردند .
 13. #18
  تازه وارد Saina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  20
  پسندیدن / تشکر
  حسين

  ضریح امامزاده سید حسین
  نام حسين
  مدفن کازرون
  لقب(ها) سید حسین
  پدر امیر بن ابراهیم بن زین العابدین
  امامزاده سیدحسین بن امیر بن ابراهیم بن زین العابدین معروف به امامزاده سید حسین، نتیجه علی بن حسین است که آرامگاهش در کازرون قرار گرفتهاست.
  موقعیت [ویرایش]

  آرامگاه وی در شمال شهر بیشاپور در کازرون واقع شدهاست.
  اهمیت و جایگاه [ویرایش]

  امامزاده سید حسین از دیرباز مورد توجه مردم فارس بودهاست و به عنوان سومین امامزاده مورد توجه در استان فارس بعد از شاهچراغ و سید علاءالدین حسین به شمار میآید که مردم اعتقاد زیادی به آن دارند و برای نذورات و گرفتن حاجات به زیارت این امامزاده روی میآورند، و به خاطر وجود چشمه سار و باغات به سیاحت و گذراندن تفریحات آخر هفته و ایام تعطیل در جوار این امامزاده میپردازند. براساس دارای موقعیت ویژهاست و جمعیت قابل توجهی از شهرها و استانهای همجوار به زیارت این امامزاده روی میآورند.[۱]
  به گفته رضایی، رییس اداره بقاع و اماکن متبرکه فارس دو مرکز رصدخانه در امامزاده سیدحسینکازرون و ‏امامزاده پیرمراد استهبان راه اندازی خواهد شد . با توجه به استقبال گسترده مردم از مرکز رصدخانه ‏سید علاءالدین حسین شیراز امسال در دو امامزاده شاخص استان رصدخانه راه اندازی می شود. وی بیان داشته که خرید تجهیزات این رصدخانه ها از خارج از کشور منعقد شده و در ابتدا با اعتبار ‏اولیه ۲۵ میلیون تومان تلسکوپ خریداری می شود.[۲]
  توضیح [ویرایش]  مناظر اطراف امامزاده سید حسینوجود چشمههای فراوان که مشهورترین آنها سر آب اردشیر است و همچنین باغهای مرکبات زیبا و سرسبز در اطراف آن، این مکان را به یک مکان زیارتی و سیاحتی تبدیل کردهاست.امامزاده سیدحسین در نوروز ۱۳۸۹ بیش از ۱۵۰ هزار نفر مسافر پذیرفت. امامزاده سیدحسین هم اکنون در حال بازسازی است و امکاناتی همچون سالن اجتماعات، آمفی تئاتر، درمانگاه، زائرسرا، ساختمان اداری، پارک، زمین ورزشی، چای خانه و فضای سبز برای آن در نظر گرفته شدهاست.
  پیوند به بیرون [ویرایش]


  منابع [ویرایش]
  همچون پرنده اي باش كه برروي شاخه اي سست اواز ميخواند شاخه ميلرزد اما پرنده ميخندد زيرا كه به قدرت پرواز خود ايمان دارد!!!!!!!!!!!

 14. تشکرها Anet از این پست تشکر کردند .
 15. #19
  تازه وارد Saina آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  20
  پسندیدن / تشکر

  اماكن تفريحي استهبان

  نام این شهرستان ازلغت(سته)به معنای انگورستان گفته شده است آبادانی این شهر ازسال746 هجری قمری (پس ازویرانی آن دردوره مغول)بدست امیرمبارزالدین آل مظفرصورت گرفته است .این شهر درقدیم چهارمحله داشت که هرمحله دارای مساجدوآب انبارهای متعددی بود.حمداله مستوفی ازآن به عنوان شهرکی پردرخت که آب وهوای معتدل ومیوه فراوان داردیادکرده است.جغرافی نویسان اسلامی نام آن را اصطهبان وگاهی هم اصطهبانات ثبت کرده اند ولی باگذشت زمان فارسی زبانان آن را استهبان نامیده انداین شهرستان بامرکزیت شهر استهبان دارای 1986 کیلومترمربع وسعت ودرفاصله 190 کیلومتری شیرازواقع شده است.علاوه برتنوع پرورش میوه های گوناگون دراین شهرستان انجیر وزعفران آن شهرت به سزایی برخوردارست .آب وهوای معتدل وکوهستانی شهرستان استهبان باعث سرسبزی وخرمی آن شده است.وجود باغ های فراوان پوشش جنگلی وآبشارهای روان وهمجواری بادریاچه بختگان برجاذبه های گردشگری این شهرستان می افزاید.این شهرستان بادارا بودن یک واحداقامتی پذیرای میهمانان وگردشگران می باشد.

  جاذبه های گردشگری شهرستان استهبان


  جاذبه های مذهبی

  بقعه پیرمراد:
  پیرمرادمقبره امام زاده محمدبن علی بن ابراهیم بن موسی بن جعفر(ع)است که درشمال شهر استهبان ودرکنارجاده خروجی به طرف شهر شیراز قراردارد.ضریح این امام زاده دروسط صحن آن وباقلم کاریهای بسیار زیباواقع شده است.

  بقعه شیخ محی الدین اعرابی :
  شیخ محی الدین اعرابی از شاعران وعرفای قرن9 هجری قمری است که درنائین به دنیا آمده است وباشاهرخ بن تیمورمعاصربوده وملاقاتی نیز باکمال خجندی داشته واز مریدان شیخ اسماعیل بوده است.وی پس از60 سال سلوک درسال809 هجری قمری دراستهبان درگذشت.  جاذبه های تاریخی

  چهارطاقی ماه فرخان:
  ازآثارمنطقه خیرچهارطاقی ماه فرخان است.این بنا که متعلق به دوره ساسانیان است .درمیان بناهای سرسبزوبسیارزیبای منطقه قرارگرفته است.این چهارطاقی که ازسنگ وساروج ساخته شده است تقریبا سالم مانده است

  ایوان سنگی:
  از آثاربخش ایج ایوان یامسجدسنگی است این ایوان که ازآثارقبل ازاسلام بوده ازدل کوه تراشیده شده ودرکنارسرچشمه بدره قراردارد.ایوان بااحداث محرابی درقرن هفتم تبدیل به مسجد سنگی شده است.  جاذبه های طبیعی

  چشمه بدره:
  چشمه بدره دردره سرسبز وبسیارخوش آب وهوایی در منطقه ایج درمسیراستهبان به نیریز قرار دارد.درکنارسرچشمه آن یک چهار طاقی ازدوره ساسانی باقی است.آب این چشمه بسیارگوارااست.

  تنگ استهبان:
  این تنگ درشهرستان استهبان واقع شده است واز قابلیت گردشگری همراه باپوشش جنگلی چشم اندازهای بسیارزیبابرخورداراست.

  تنگ لای تاریک:
  درجنوب غربی شهرستان استهبان واقع شده است.که با برخورداری ازپوشش جنگلی وچشمه سارهای متعدد جزء مناطق گردشگاهی استان محسوب می شود این مکان درطول سال پذیرای علاقه مندان به ورزشهای کوهستانی ودوستداران جلوه های طبیعی است .

  تنگ ایج:
  دردوکیلومتری روستای ایج درپایین دست آثارباستانی تنگ مصفای ایج (قلعه ایج) قرارداردکه مسجد سنگی جالبی دارد.ترکیب جاذبه های طبیعی ازقبیل چشمه هوای لطیف کوهستانی ودرخت زارمکان یاد شده رابه چشم اندازی خیره کننده بدل کرده است .تنگ ایج گردشگاهی ممتاز به شمار میرود.

  گردشگاه پارک جنگلی استهبان:
  بردامنه کوه تودج درجنوب شهرستان استهبان منطقه ای باپوشش جنگلی مرکب ازدرختان ا نگور بادام پسته وانجیر وجود دارد.که ازجاذبه های زیبای طبیعی این شهرستان به شمار می آید.دراین مکان چشمه ای وجود دارد که باسرازیر شدن ازدامنه آبشاری زیبا می آفریند.

  گردشگاه بک بک:
  درجنوب شرقی شهرستان استهبان گردشگاهی زیبا به نام (بک بک)وجود داردکه زیستگاه گونه هایی از پرندگان مهاجر است.

  ویرایش توسط Saina : 01-16-2013 در ساعت 08:02 PM
  همچون پرنده اي باش كه برروي شاخه اي سست اواز ميخواند شاخه ميلرزد اما پرنده ميخندد زيرا كه به قدرت پرواز خود ايمان دارد!!!!!!!!!!!

 16. تشکرها Anet, Number One از این پست تشکر کردند .
 17. #20
  کاربر zahrasafar آواتار ها
  تاریخ عضویت
  Jan 2013
  نوشته ها
  756
  پسندیدن / تشکر


صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
اکنون ساعت 09:37 AM برپایه ساعت جهانی (GMT - گرینویچ) +3.5 می باشد.
Powered by vBulletin® Version 4.2.0
Copyright © 2014 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.
SEO by vBSEO 3.6.0
راه اندازی و پشتیانی توسط ، پشتیبان ویبولتین ایران
قالب اختصاصی  شرکت بانک تور و گردشگری ، طراحی شده توسط: پشتیبان ویبولتین
Web Analytics