لجن درمانیلجن درماني چيست؟
لجن درماني اصطلاحي قديمي است كه به روشي منحصر به فرد در درمان بيماري ها با استفاده از گل و لجن غني از مواد معدني و گياهي اطلاق مي شود.
استفاده ار لجن ها به دليل دارا بودن مواد معدني غير قابل حل مواد گياهي از دير باز توسط يونانيان باستان مورد استفاده قرار گرفته بود و در دهه هاي اخير هم بريتانيايي ها و آلماني ها اين روش را به صورت حمام گلي يا مزارع سلامتي به كار گرفتند. خاك و مواد گياهي فرسايش يافته در گذار سال ها در نقاط خاصي از زمين از جمله درياچه اروميه چنين خاصيتي را به همراه دارند.
فوايد سلامتي بخش لجن ها يعني وجود آنتي بيوتيك هاي طبيعي، معدني و گياهي طي ساليان متمادي از نظر كميت افزايش پيدا مي كند و بعد از حضور فرد در ميان لجن هاي درمانگر، مواد مفيد موجود در آن به پوست او نفوذ مي كند. اين مواد از طريق وارد گردش خون بدن مي شوند و فيبرهاي عصبي كوچكي را در لايه هاي خارجي پوست تحريك مي كنند. اين فرآيند روي سيستم عصبي نيز تاثير مثبت مي گذارد.
ماليدن لجن روي پوست يا حمام لجن گرفتن از معمول ترين روش هاي لجن درماني هستند و به تازگي نيز شركت هاي توليد كننده شامپوها و مواد زيبا كننده، محصولات جديدي براي استفاده از اين روش درماني عرضه كرده اند. با وجود اين، مردم هنوز هم در كشورهايي مانند اتريش، كلمبيا و كشور خودمان از لجن درماني و حمام هاي لجن براي كاهش درد مفاصل، سياتيك، دردهاي مزمن، روماتيسم و برطرف كردن ناراحتي هاي پوستي استفاده مي كنند.


لجن درمانی در دریاچه ارومیهامروزه مردم جهان به بهداشت و زیبایی خود توجه خاصی دارند و هزینه زیادی را در سبد خانواده برای خرید محصولات بهداشتی، آرایشی و درمان و پیشگیری از بیماری های خود منظور می كنند. البته هر جا امكان استفاده از مواد طبیعی و دستورات بهداشتی درمانی كم عارضه برای این منظور فراهم بوده خواهان بیشتری را جذب كرده است، به طوری كه آرام آرام انـواع طـب مكمل مانند «همیوپاتی»، «لیزر تراپی»، «لجن درمانی»، «طب سوزنی»، «تغذیه درمانی» و... جای خود را در عرصه های درمانی كشورها باز می كند كه هم برای پزشكان و تلاشگران عرصه بهداشت و درمان جذابیت خاصی دارد و هم برای بیماران و نیازمندان.
دریاچه ارومیه در طول تاریخ همواره برای استفاده از خواص درمانی آن مورد توجه بوده است. طبیعت زیبای استان آذربایجان غربی به خصوص دریاچه ارومیه كه یكی از مهم ترین پارك های حفاظت شده بین المللی است، این امكان را برای كشور فراهم كرده تا به كمك تكنولوژی های جدید و برتر مثل بیوتكنولوژی و بهره برداری اصولی و استحصال مواد معدنی از این دریاچه بتوان ضمن حفظ محیط زیست طبیعی آن كمك موثری هم به توسعه استان و كشور كرد.


از سال های گذشته آب و نمك و لجن دریاچه ارومیه برای درمان بیماری های پوستی، مفصلی، بیماری های زنان و روان درمانی مورد استفاده قرار می گرفته است. باید گفت غیر از خواص درمانی این دریاچه كه در حال حاضر نیز در حمام های لجن یا كنار دریاچه به صورت سنتی استفاده می شود، از حدود50 سال پیش از گل (لجن) و آب و نمك دریاچه بحر المیت كه خواصی مشابه دریاچه ارومیه دارد، در ساخت محصولات آرایشـی و بهداشتی نیز استفاده می شود و این موضوع باعث احداث كارخانجات مختلف تولید لوازم آرایشی و بهداشتی در كنار دریاچه بحرالمیت شده است.


اغلب بیماری های كلاژن پوستی مفصلی كه منشاء سایكوسوماتیك (روحی - جسمی) دارند با لجن و نمك دریاچه هایی شبیه دریاچه ارومیه قابل درمان هستند. همچنین می توان از خواص درمانی نمك دریاچه ارومیه در درمان بیماری های تنفسی مثل آسم و برونشیت و انواع سینوزیت ها نیز بهره برد.


با توجه به نتایج تحقیقی كه به مدت دو سال و نیم به طولانی انجام شده ودر آن از مراكز مختلف درمانی مشابه در كشور آلمان و اردن بازدید به عمل آمده، می توان به واقع اذعان داشت با بهره گیری از متدهای جدید درمانی و ساخت مراكز درمانی مدرن در كنار دریاچه ارومیه نیز می توانیم نه تنها در توسعه صنعت توریسم بلكه در كمك به بیماران نیازمند گام های موثری را در كشور برداریم. ضمن اینكه این گونه مراكز می توانند كمك موثری به ارتقای آموزش روش های جدید درمانی در سیستم بهداشتی - درمانی كشور كرده و خود تبدیل به محیط علمی مرجع برای سایر كشورها از جمله كشورهای همسایه شوند.

هتل بندر شرفخانه در ساحل شمالی دریاچه ارومیه
این منطقه دارای موقعیت منحصر بفرد برای تورهای آب درمانی و لجن درمانی می باشد.

مجتمع جهانگردی بندر شرفخانه در زمینی به وسعت 100 هزار متر مربع با داشتن یک هتل پنج طبقه با 53 سوئیت یک و دو خوابه با تاسیسات و امکانات رفاهی شامل رستوران،استخرهای سرپوشیده و روباز ،لابی و کافی شاپ مکانی مناسب برای اقامت گردشگران و گذراندن اوقات فراغت خانواده ها می باشد.

بندر شرفخانه بزرگترین بندر دریاچه ارومیه و یکی از مراکز مهم گردشگری آذربایجان شرقی در شمال دریاچه ارومیه و در 75 کیلومتری شهر تبریز واقع است و خط آهن سراسری ایران به اروپا و ترکیه از این شهر می گذرد. سالانه هزاران توریست داخلی و خارجی برای شنا و تفریح و دیدن سواحل زیبا به این بندر مسافرت می کنند و هزاران توریست طبی از نقاط مختلف کشور برای درمان بیماریهای پوستی و رماتیسمی و اعصاب و بیماریهای زنان و ... میهمان این شهر هستند.
ویژگیهای آب در یاچه ارومیه
دریاچه ارومیه در حدود شش هزار کیلومتر مربع مساحت داشته و به عمق متوسط آن حدود 60 متر است.این دریاچه دارای 56 جزیره است که جزیره شاهی تنها جزیره مسکونی آن است. در این جزیره تعدادی چشمه با آب معدنی مشاهده می شود.

شوری آب دریاچه ارومیه خیلی زیاد است بطوریکه میزان نمک محلول در آن دو برابر اقیانوس ها است به همین جهت است که هیچ ماهی و نرم تنی به جز یک گونه از سخت پوستان بنام آرتمیا در آن زندگی نمی کنند و به همین علت نیز آب آن هیچ وقت یخ نمی زند و از زمانهای قدیم آب دریاچه ارومیه به علت املاحی که دارد مورد توجه بیماران پوستی بوده است


در بحث ماساژ درمانی از شیوه های مثل سنگ درمانی و لجن درمانی هم صحبت به میان می آید ضمن اینکه بشر از روزگاران قدیم برای حفاظت زخم های خود از خاک رس مرطوب استفاده می کرده است. آب دریاچه ارومیه از دسته ی آبهای کلرید سدیم می باشد بدین لحاظ می توان از آب دریاچه در درمان بیماریها استفاده کرد. آشامیدن آبهای کلرید سدیم غلظت صفرا را پایین می آورد و در نتیجه ترشح صفرا بهتر جریان می یابد.
گل دریاچه ارومیه

که به شکل خمیری سیاه رنگ است که دارای خاصیت درمانی می باشد.در گذشته این گل و لجن را به خارج و کشورهایی چون روسیه صادر می کردند .

از گل در یاچه می توان در درمان بیماریهایی چون رماتیسم و آرتروز و بیماریهای زنانه و غیره استفاده نمود که طبق آماری که در محل گرفته شده اکثریت قریب به اتقاق مراجعه کنندگان به دریاچه از اثرات در مانی گل استفاده کرده اند و رضایت کاملی از این گل داشته اند.

گل دریاچه ارومیه جزء گلهای کلروره است و گلهای کلروره خاصیت تقویت کننده دارند

تصاویر بیشتر:

نیما دیماری